Jak dojechać do centrum Bangkoku z lotniska Don Mueang

7
22707
Autostrada w Bangkoku
Autostrada w Bangkoku

Don Mueang to stare i pierwsze lotnisko w Bangkoku, po wybudowaniu Suvarnabhumi w 2006 roku opustoszało, aby ponownie odżyć parę lat później, gdy przeniesiono niskobudżetowe linie lotnicze. Wbrew pozorom wydobycie się z Don Mueang nie jest takie skomplikowane.

Taxi na lotnisku Don Mueang

Najłatwiejsza i najbardziej komfortowa opcja to oczywiście klimatyzowana taksówka.
Postój znajduje się na obszarze wzdłuż platformy na 1 piętrze (czyli parter) przy wyjściu nr 8 z Terminalu 1, oraz z Terminalu 2 na platformie przylotów w przypadku przeciążenia. Aby skorzystać z usług taxi, pasażerowie muszą skontaktować się ze stoiskiem zaraz przy wyjściu nr 8 platformy przylotów w Terminalu 1, gdzie za opłatą 50 THB dostaje się bilet na taxi i czeka się na swoją kolej.

Kierowca powinien oczywiście jechać w włączonym licznikiem, nie ma czegoś takiego jak ustalona cena, bo to taksówka lotniskowa. Kierowcy często próbują oszukać nieświadomych turystów. Koszt przejazdu do centrum to około 180 – 300 THB w zależności do której jedzie się dzielnicy.

Dość często robi się duża kolejka do taxi i trzeba długo czekać, a jest możliwość złapania bezproblemowo okazji parędziesiąt metrów dalej. Jeśli nie masz zbyt ciężkiego bagażu to jest opcja dla ciebie. Z głównego wyjścia na parterze skręcamy w prawo i idziemy do głównej drogi nad którą przejeżdża piętrowa autostrada, znajduje się tam przystanek autobusowy i kładka z przejściem na drugą stronę, która prowadzi też na stacje kolejową.

Przystanek autobusowy przy wyjściu z Don Mueang
Przystanek autobusowy przy wyjściu z Don Mueang

Tam łapiemy taxi, oczywiście ustalamy aby kierowca wcześniej włączył licznik, jeśli nie to odmawiamy i łapiemy do skutku. Jak widać na zdjęciu powyżej nad główną drogą ciągnie się piętrowa autostrada, która jest dodatkowo płatna ale to nie duży koszt, warto skorzystać szczególnie jeśli jedzie się na Sukhumvit albo Silom. Kierowca na pewno o to zapyta.

Łatwiejszą opcją jest też po prostu wjechać na górę na piętro odlotów, gdzie taxi zatrzymuje się wyrzucając pasażerów wylatujących. Z chęcią biorą klientów gdyż nie muszą czekać na dole w długich kolejkach.

Przybliżone ceny taxi:

Przejazd do: Dystans Czas Cena +/-
Suvarnabhumi Airport 47.5km 45 min. – 2 hrs. THB 350
Central Bangkok – Siam 23 km 30 min. – 1 hr. THB 200
Mo Chit BTS/Chatuchak MRT 14 km 30 – 45 min. THB 150
Silom (South) 26 km 30 min. – 1 hr. THB 220
Sanam Luang – Grand Palace 27 km 30 min. – 1 hr. THB 220
Phra Khanong (Sukhumvit) 27 km 40 min. – 1.30 hr. THB 220
Hua Lamphong 25 km 30 min. – 1 hr. THB 210

Specjalne autobusy z Don Mueang

Po przybyciu do hali przylotów, należy udać się do wyjścia nr 6 gdzie podjeżdżają specjalne autobusy A1 i A2 . Na zewnątrz znajduje się poczekalnia z napisem BMTA Bus.

Autobus z Don Mueang do centrum Bangkoku
Autobus z Don Mueang do centrum Bangkoku | źródło Thaizer

Klimatyzowane autobusy są w kolorze pomarańczowym i wyraźnie zaznaczone A1 lub A2. Cena na obydwu trasach wynosi 30 bahtów za pasażera, niezależnie od tego, gdzie się wysiada. Za bilet płaci się bezpośrednio na pokładzie autobusu. Ważne – postaraj się mieć monety albo banknoty 20-50 Bahtowe, gdyż z wyższych nominałów mogą nie mieć jak wydać reszty.

Don Mueang, wyjście 12 skąd odjeżdżają autobusy.

Trasa A1:
1. Don Muang Airport 2. Kasetsart University (Viphawadi Rangsit Rd) 3. Mo Chit 4. Chatuchak Park 5. Mochit 2 / Northeastern Bus Terminal

Autobusy kursują co 12 minut od 07:30 do północy, wyróżnimy 3 główne punkty wysiadkowe:
– Lad Prao Central Festival – duży shopping mall niedaleko Chatuchak.
– Chatuchak zaraz przy BTS i MRT. Czas przejazdu to około 20-30 minut. Autobus wyrzuca pasażerów w pobliżu stacji metra MRT Chatuchak Park. Mniej niż minutę spacerem dalej jest stacja BTS Mo Chit.
– Koniec trasy na stacji Mo Chit Northern Bus Terminal, znanej jako także Chatuchak Bus Station, z stąd odchodzą autobusy na północ np. Chiang Mai i oraz do Isanu.

Trasa A2:
1. Don Muang Airport 2. Kasetsart University (Viphawadi Rangsit Rd) 3. Chatuchak Park 4. Mo Chit 5. Saphan Kwai 6. Ari 7. Sanam Pao 8. Victory Monument
Tutaj podobnie wyróżnimy 3 główne punkty wysiadkowe:
– Lad Prao Central Festival
– Chatuchak MRT / Mo Chit BTS
– Victory Monument – centralny punkt w Bangkoku w kształcie dużego ronda skąd rozjeżdżają się autobusy po całym mieście. Przejazd może trwać nawet do 60 minut albo dłużej w zależności od warunków na drodze. Z Vicotry Monument można też złapać minivan do innych pobliskich miejscowości jak Ayutthaya, Cha Am, Hua Hin, Pattaya, Saraburi.

 

Autobus A3 i A4 z Don Mueang do centrum Bangkoku
Autobus A3 i A4 z Don Mueang do centrum Bangkoku.

Trasa A3
1. Don Mueang Airport
2. Tollway
3. Din Daeng
4. Pratunam
5. Ratchaprasong
6. Ratchadamri
7. Lumpini Park

Trasa A4
1. Don Mueang Airport
2. Tollway
3. Sirat Expressway
4. Yommarat
5. Lan Luang
6. Phan Fa
7. Democracy Monument
8. Wat Bowonniwet
9. Khao San

Przejazd z centrum Bangkoku na lotnisko Don Mueang

Autobus A2 odjeżdża na Don Muang co 30 minut z Victory Monument.

A1 – jedziemy BTS do stacji Mo Chit, wychodzimy wyjściem nr 12, stamtąd należy przejść przez zadaszony most do głównej drogi w dół i na prawo, gdzie znajduje się przystanek A1. Jeśli podróżujesz metrem MRT, przejedź do stacji Chatuchak Park i wyjdź wyjściem nr 2, zobaczysz przystanek autobusowy zaraz po wjechaniu na górę, przy głównej drodze. Autobusy kursują co 12 minut (7 rano do północy) do Don Muang w cenie 30 bahtów. Kurs A1 rozpoczyna od dworca autobusowego Mo Chit.

Autobus z Don Mueang do centrum Bangkoku
Autobus z Don Mueang do centrum Bangkoku | źródło Thaizer

Warto wiedzieć:

– A1, A2, A3 i A4 są klimatyzowane.
– Jest trochę miejsca na bagaż wewnątrz autobusów z przodu i tyłu.
– Może być tłoczno na lotnisku Don Muang, jeśli jest za dużo ludzi można poczekać na następny.
– W przypadku połączenia do stacji BTS i MRT pociągi robią się zatłoczone zwłaszcza podczas porannych i wieczornych godzinach szczytu.
– Bądź przygotowany aby otworzyć bagaże do kontroli, jeśli zostaniesz o to poproszony przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa przy wejściu linii BTS lub MRT.

Zwykłe autobusy spod Don Mueang

Oczywiście dla lokalnych mieszkańców przez lotnisko Don Mueang przejeżdżają normalne autobusy publiczne, różnego rodzaju od klimatyzowanych do małych zatłoczonych busików bez klimatyzacji z otwartymi szybami. Takie potrafią kosztować parę batów a komfort jazdy jest bardzo niski. Najczęściej łączą one Rangsit z Bangkokiem. Jeśli chcesz pojechać lokalnym busem wystarczy, że pójdziesz na wyżej wspomniany przystanek autobusowy niedaleko wyjścia z lotniska.

Tam można łapać następujące linie:
– do stacji Hua Lampong poprzez Victory Monument – 29
– do Victory Monument poprzez Mo Chit – 59, 510
– do Sheraton Orchid poprzez Victory Monument – 187
– do Sathorn/Saphan Takin/ Hotel Ramada Menam – 504
– do Victory Monument 538, a w kierunku przeciwnym (trzeba przejść na drugą stronę przez kładkę) jedzie do Dream World
– na lotnisko Suvarnabhumi – 554, 555

Darmowy autobus na lotnisko Suvarnabhumi

Istnieje również bezpłatny autobus, który jedzie na lotnisko Suvarnabhumi. Autobus ten odjeżdża z wyjścia nr 5.

Autobus i połączenie Skytrain / Metro może być dobrym rozwiązaniem dla osób podróżujących samotnie lub we dwójkę na minimalnym budżecie, ale mogą one nie być odpowiednie dla wszystkich. Jeśli podróżujesz z dziećmi, lub masz wielkie torby, zalecana jest taksówka prosto do celu w Bangkoku z lotniska. Należy również pamiętać, że jeśli cel podróży nie znajduje się blisko stacji MRT lub BTS, jest więc prawdopodobne, że i tak trzeba będzie wziąć taksówkę do końcowego odcinka podróży. Swoją droga, jeśli podróżujecie w 3-4 osoby to opłata za taxi 200 THB to zdecydowanie niska cena i zaoszczędza wiele czasu.

Pociąg z lotniska Don Mueang

Tak, tak można też zrobić trasę do stacji Hua Lampong w pobliżu China Town w 50-60 minut pociągiem dosłownie za parę bahtów (5-7 THB za miejsce w przedziale ‘ordinary train’ na powolny pociąg, 20 THB na Rapid i Express).

Stacja kolejowa przy lotnisku Don Mueang
Stacja kolejowa przy lotnisku Don Mueang

Aby dostać się na stację trzeba pójść podobnie jak na przystanek autobusowy na głównej drodze pod autostradą, następnie przejść kładką na druga stronę dalej w dół drogi i po prawej ukaże się stacja.

Rozkład jazdy pociągów z lotniska Don Mueang
Rozkład jazdy pociągów z lotniska Don Mueang

Bilety do Bangkoku kupujemy na platformie 1, natomiast na drugiej do innych destynacji na północy w tym Ayutthaya, Chiang Mai oraz do Isanu.

Szerokiej drogi!

Jeśli chcesz się dostać na Khao San bezpośrednim autobusem – przeczytaj ten wpis.

7 KOMENTARZE

 1. Musiałem dojechać z Lumpini na Don Mueang. Podpowiedz okazała się perfekcyjna i bez problemów trafiłem na lotnisko.Po powrocie do Bangkoku musiałem pojechać z Don Mueang w okolice Khaosan ,gdzie zabukowałem hotel.Jakież było moje zdziwienie ,kiedy przy wyjściu numer 6,zauważyłem autobus z oznaczeniem A4.Na tabliczce prócz wielu innych miejsc widniało też Khaosan. Dojechałem bezpośrednio bez żadnych problemów.Wygląda na to,że teraz kursuje jeszcze A3 i A4.Bilet na A3 droższy niż na A2-40 THB.
  Pozdrawiam.

 2. Dzień dobry,
  czy ja dobrze zrozumiałam ostatnie zdanie..?;-)
  Ze stacji przy lotnisku Don Mueng można pojechać pociągiem do Ayutthaya..?
  Pozdrawiam słonecznie
  Justyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.