Zrozumieć Bangkok i jego mapę

2
8832
Zrozumiec Bangkok.
Zrozumiec Bangkok.

Bangkok to duże miasto, składa się z 50 dystryktów (เขต Khet), podzielonych na 169 subdystryktów (แขวง Kwang) w których łatwo się zgubić. Podział administracyjny wydaje się trochę skomplikowany ze względu na to, iż mamy dystrykty, subdystrykty dzielnice i osiedla, to wszystko ma swoje nazewnictwo w tajskim języku.

Lokalizacja miejsc w Bangkoku

Bangkok to też stolica prowincji, jednej z 77 w całej Tajlandii. Całe Królestwo podzielne jest na prowincje (จังหวัด Jangwat), których stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Dlatego też pytając Taja skąd pochodzi najczęściej powie nazwę Jangwat, co często mylone jest z miastem. Może on mieszkać daleko od stolicy prowincji w małej wsi, której nazwa mało mówi nawet samym Tajom, stąd ogólnie mówi się o Jangwat a nie o określonej miejscowości położonej gdzieś daleko.

Określając lokalizacje w Bangkoku używa się na przemian nazw dystryktów, subdystryktów, dzielnic, ulic, lub nazw stacji BTS/MRT. I tak jeśli ktoś mówi że mieszka na Asoke, które jest najbardziej zajętą stacja BTS, to znaczy że znajduje się w dystrykcie Watthana, nazwy bardzo rzadko używanej.

Planując pobyt w stolicy Tajlandii warto przestudiować mapę Bangkoku pod kątem stacji BTS/MRT, aby mieć ogólne rozeznanie geograficzne. To bardzo pomaga w przemieszczaniu się.

System ulic w Bangkoku

Najważniejsze jest zrozumienie systemu podziału ulic (zwanych ถนน Thanon). W Bangkoku jak i całej Tajlandii, w miastach nie każda ulica ma swoją oddzielną nazwę jak w Polsce. W zasadzie jest parę głównych dróg, które podzielone są na Soi (ซอย).

Lad Prao Soi 122 Yeak 26
Lad Prao Soi 122 Yeak 26

Czym jest Soi – to alejka, mniejsza ulica, prostopadła do ulicy głównej określana numerycznie. Po lewej stronie najczęściej mamy soi 1,3,5 itd. nieparzyste, a po prawej 2, 3, 6 itd. numery parzyste. Jeśli ulica ma tylko z jednej strony Soi, numery tych alejek rosną kolejno w górę 2, 3, 4, 5 itd. Gdy tłumaczę to turystom podczas zwiedzania Bangkoku, najczęściej kojarzą to z systemem w USA, po części to dobre myślenie, jednak nie do końca. Po pierwsze ulice nie są siatkami, które nawzajem się krzyżują, bardzo często są to kręte i ślepe uliczki.

Rozrzut pomiędzy numerami parzystymi a nieparzystymi na ulicy Sukhumvit.
Rozrzut pomiędzy numerami parzystymi a nieparzystymi na ulicy Sukhumvit.

Mimo to, iż parzyste i nieparzyste numery Soi idą kolejno w górę, nie zawsze będą blisko siebie, np. najbliżej po przeciwnej stronie Sukumvit Soi 47 jest Soi 30.

Większe Soi mają swoją własną nazwę i jeśli odchodzą od nich ulice poprzeczne dalej są dzielone na kolejne pod-soiki (termin ten to moja własna nazwa). Jak to zrozumieć, przykładowo główna ulica Bangkoku Sukhumvit ciągnąca się przez wiele dystryktów w Bangkoku oraz inne prowincje aż do granicy z Kambodżą (400 km), posiada lokalizacje nazywane od stacji BTS, np. Thong Lor, które jest kolejno 55-tym Soi.

Od stacji BTS ulica Sukhumvit Soi 55 przejęła nazwę Thong Lor
Od stacji BTS ulica Sukhumvit Soi 55 przejęła nazwę Thong Lor.

Taj mówiący, że mieszka na Thong Lor Soi 4, ma na myśli Sukumvit Soi 55/4.

Kolejny przykład: Ekkami, stacja BTS w pobliżu Sukumvit Soi 63. Alejka ta jest dość duża więc przejęła nazwę od stacji. Idąc wzdłuż głównej Ekkamai zauważamy, że nieparzysty Soi 1 zaczyna się dopiero przy Soi 10, który dzieli się na kolejne pod-soiki, na mapach google określane są jako Lane, natomiast na znakach drogowych jest zwykły znak łamany, lub Yeak (แยก) oznaczający po tajsku rozłam.

Ekkamai Soi 10 Yeak 4
Ekkamai Soi 10 Yeak 4

Poniżej przykładowy adres to Ekkamai Soi 10/4, czyli Sukhumvit Soi 63/10 Yeak 4.

Tutaj na pewno mnie nie znajdziecie.
Tutaj na pewno mnie nie znajdziecie 🙂

Soi zarówno są ślepymi uliczkami, rozgałęziają się pod kolejne pod-soi, ale i też łączą się z ulicami lub co gorzej ku zdezorientowaniu z innymi Soi ulic równoległych.

Tajska logika i łączenie się Soi w Bangkoku.
Tajska logika i łączenie się Soi w Bangkoku.

Przykładowo Soie Rakhkamhaeng łączą się z Soiami Lad Prao, co może budzić zamęt w głowie, ale taki już jest Bangkok, chaotyczny a zarazem fascynujący.

Swoją droga żaden Taj nie będzie poruszać się nawet o 10 Soiek, tylko albo weźmie malutki Shongthew – to takie mini autobusiki, lub Toyota Pickup, które rozwożą ludzi wzdłuż soi, albo Moto Taxi.

Na początku może się wydawać to skomplikowane, jednak po zrozumieniu będzie łatwo nam określać lokalizację gdyż każda ulica nie ma swojej własnej nazwy tylko numer. Więc znając Soi danej ulicy, automatycznie możemy zorientować się w jej położeniu.

Ramkhamhaeng Soi 43 i w kolejnej alejce Soi 43/1 .
Ramkhamhaeng Soi 43 i w kolejnej alejce Soi 43/1 .

Nie zawsze numer łamany oznacza pod-soi ulicy głównej, nie sposób znaleźć tutaj logikę, ale czasem znajduje się on w kolejnej poprzecznej ulicy np. Sukhumvit Soi 30/1, Ramkhamhaeng 43/1, On Nut 7/1 (czyli Sukhumvit 77/7/1)

On Nut Soi 7 i Soi 7/1.
On Nut Soi 7 i Soi 7/1.

Jeśli szukasz hotelu w Bangkoku, to koniecznie w bliskiej odległości do transportu publicznego, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy.

Adres w Bangkoku

W Bangkoku nie ma logicznej rosnącej lub malejącej numeracji budynków. Nigdy zbytnio się nad tym nie zastanawiałem, najczęściej apartamenty, kondominia, budynki, centra handlowe mają swoją nazwę. Wystarczy ją znać wraz z nazwą ulicy i numer Soi, na którym się znajduje dana lokalizacja, aby ją odnaleźć. Na przykład kondominium Lumpini Ville Sukhumvit 77, budynek mieszkalny znajdujący się na On Nut Soi 10, czyli Sukumvit Soi 77/10.

Lokalizacja budynków w Bangkoku nie jest ciężka, wystarczy znać nr Soi oraz nazwę budynku.
Lokalizacja budynków w Bangkoku nie jest ciężka, wystarczy znać nr Soi oraz nazwę budynku.

Masz pytania odnośnie Bangkoku, napisz do mnie, mogę pomóc w organizacji pobytu, możemy razem zwiedzić stolice lokalnymi środkami transportu, oglądając ją oczami lokalnego mieszkańca.

2 KOMENTARZE

  1. HALLO Lukasz, znalazlam Cie na tej stronie przypadkowo i jako ze znasz Bangkok od podszewki to mam pytania do Ciebie. Lecimy we wrzesniu do Tajlandii an 2 tyg i 3 dni/ 2 noce planujemy pobyc w Bangkoku. Reszte pobytu jestesmy w Pataya/ ze wzgledu na Bangkok. Na pl strone Agoda /?) chce zabuchowac HOtel dosyc blisko Palacu, centrum, rzeki , innych waznych atrakcji oraz mozliwie blisko tej SKy train. Jaka dzielnice/ czesc miasta musze podac na tej szukajce by dostac Hotel mozlliwie blisko tych miejsc? Do znanego Targowiska chcemy dotrzec kolejka badz metro. Z gory b. dziekuje za odp I pozdrawiam z Niemiec
    Beata

    • Nie da się dokładnie połączyć starego Bangkoku z Wielkim Pałacem i stacją Sky/Train – metra. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie dzielnica Pratunam, najlepiej przy stacji Ratchthevee, stamtąd już blisko wo WP i innych świątyń,i będzie też pare stacji do marketu Chatuchak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.