Jak dostać się z Bangkoku na Samui

3
16701
Plaża Lamai na Samui
Plaża Lamai na Samui

Jak dostać się z Bangkoku na Samui?

Koh Samui to druga największa wyspa w Tajlandii, znajduje się 700 km na południowy-wschód od Bangkoku w prowincji Surat Thani. Cały archipelag Moo Koh Samui składa się z 80 wysepek w większości niezamieszkanych. Samui jest niewątpliwe jedna piękniejszych wysp Tajlandii.

Aby dostać się na Samui jest parę możliwości – mamy drogę lotnicza oraz lądowo-morską.

1. Przelot bezpośrednim połączeniem z Bangkoku
Zdecydowanie najbardziej komfortowa i najszybsza opcja dostania się na wyspę drogą lotniczą, przelot z Bangkoku trwa około 1 godziny. Na bezpośrednie połączenia (19 razy dziennie) wyłączność ma Bangkok Airways posiadający swoje własne butikowe i klimatyczne lotnisko na wyspie, co niestety ma wpływ na ceny biletów – nie są one tanie. 2 razy dziennie dolatuje także Thai Airways, ale ich ceny też nie należą do najniższych.

2. Przelot do Surat Thani lub Nakoh Si Tammarat, dalej autobusem i łodzią
Mamy 3 niskobudżetowe linie lotnicze operujące z lotniska Don Mueang w Bangoku do wyboru.

AirAsia – od lat uznawana za najlepsza linię niskobudżetową na świecie, posiada dużo promocji na które warto polować z paromiesięcznym wyprzedzeniem, gdyż można kupić przeloty naprawdę tanio, nawet za 300-500THB w jedną stronę. Linia ta lata zarówno do Surat Thani jak i Nakhon Si Tammarat, a z tego drugiego lotniska oferuje pakiety łącznie na samolot +transfer z lotniska do przystani + łódź na wyspę do przystani Lipa Noi, co jest dobrym rozwiązaniem dla wygodnych.

Nok Air – kolejna niskobudżetowa linia, oferuje również łączone pakiety samolot +transfer z lotniska w Surat Thani przystań + łódź na wyspę. Warto porównać ceny na określone terminy można znaleźć czasem interesujące oferty.

Lion Air – całkiem nowa linia która stara się robić konkurencję i dobrze bo jest w czym wybierać.

Mapa dojazdu na Koh Samui
Mapa dojazdu na Koh Samui

Link do mapy tutaj

Parę słów na temat kupowania łączonych pakietów z AirAsia i Nok Air, to oczywiście wygoda, ale trzeba pamiętać, że to są niskobudżetowe linie i kupując najtańsze bilety, w razie jakichkolwiek problemów lub niezdążenia na przelot bilety przepadają łącznie z transferami i promami, a cena biletu jest powiększona o te transfery. Dlatego też lepiej kupować jedynie same przeloty, a po wylądowaniu w Surat Thani, na lotnisku zaraz po odbiorze bagażu od razu udać się do stoiska firmy Phantip,

Kasa biletowa na lotnisku Surat Thani
Kasa biletowa na lotnisku Surat Thani

która oferuję transfer do przystani Don Sak autobusem + bilety na prom w korzystniejszych cenach aniżeli pakiety od operatorów lotniczych.

Autobus Phantip w Surat Thani
Autobus Phantip w Surat Thani

Autobusy są wygodne a transfery dobrze zorganizowane i ustawione pod przeloty. Przejazd z lotniska w Surt Thani trwa około 1.5 godziny, następnie czeka się na prom w porcie Don Sak około 30 minut i dalej promem jeszcze około godziny do wyspy Samui. Cena biletu zakupionego autobus+prom – 375THB w jedną stronę, a na autobus+speedboat 600THB. Kupując bilet w dwie strony można liczyć na obniżkę o 50-70 THB taniej. Spis połączeń wraz z cennikiem tutaj.

3. Droga lądowo-morska
Trasę można pokonać autobusem a następnie łodzią na Samui, jest to jak najbardziej do wykonania, ale trzeba pamiętać, iż podróż zajmie ponad 12 godzin. Najlepszą firmą specjalizującą się w tym połączeniu i nie tylko, bo mają tez trasy łączące inne pobliskie wyspy oraz południowo-zachodnią cześć półwyspu (Krabi, Phuket) jest Lomprayah.
Bilety można zarezerwować przez Internet na ich stronie, oraz kupić na miejscu w biurze położonym na Khao San, po drugiej stronie w alejce Rambutri, ale tez w innej agencji turystycznej wystarczy powiedzieć, że potrzebne są bilety na Lomprayah.

Biuro Lomprayah w Bangkoku
Miejsce check- in przy biurze Lomprayach znajduje się na Soi Rambutrii

Firma ta ma swoją bardzo dobrą flotę autokarów i katamaranów operujących miedzy Chumphon a wyspami. Bilet Bangkok – Samui kosztuje 1400-1450THB. Autobusy odchodzą o godzinie 6 rano i 21. Trzeba przyjść około 1 godzinę przed odjazdem, aby dokonać check – in do autokaru, zalecam przyjść wcześnie wtedy można wybierać miejsca – najlepsze albo na dole, albo na górze pierwsze z przodu.

Lomprayah autobus i katamaran
Flota Lomprayah

Zdecydowanie lepiej też wybrać podróż w nocy, około 5-6 rano autobus dojeżdża do przystani Ao Thung Makham w Chumphoon, stamtąd dalej katamaranem, ale nie bezpośrednio, łódź wyrzuca ludzi jeszcze na wyspach Koh Tao, Koh Phangan, a dopiero na samum końcu na Samui. To najdłuższa podróż i jeżeli wybierzecie wyjazd o 6 rano zmarnujecie cały dzień, na wyspie będziecie już po zmroku.

Na Khao San może wypatrzeć też oferty innych przewoźników, tańsze nie zawsze oznacza lepsze i bezpieczniejsze. Są inne firmy oferujące transfery lądowo-morskie lecz jakość autobusów i ich serwisu jest znacznie gorsza.

4. Pociąg i prom
Istnieje możliwość zakupu łączonego biletu na pociąg, autobus i prom na wyspę Samui, opcja ta zabiera wiele czasu, ale jest bezpieczniejsza niż przejazd autobusem. Wystarczy dojechać pociągiem z Bangkoku do Surat Thani. Po przybyciu na dworzec kolejowy znajdującego się 14 km od centrum miasta, autobusy zapewniają transfer do terminalu promowego Don Sak, 60 km na wschód od Surat Thani. Promy pływają co godzinę z Don Sak na Samui, czas przeprawy trwa do 1,5 godziny. Łączone bilety można kupić w Bangkoku na stacji kolejowej Hua Lampong lub przez Internet za opłatą manipulacyjną z Thailand Train Ticket lub 12go.asia

Kasy biletowe na dworcu kolejowym Hua Lampong
Kasy biletowe na dworcu kolejowym Hua Lampong

Godziny połączeń oraz ceny:

Połaczenie Bangkok na Koh Samui
Połaczenie Bangkok na Koh Samui

Jeśli chcecie kupić koniecznie bilety na przedziały sypialne musicie to zrobić ze znacznym wyprzedzeniem, gdyż są szybko wyprzedawane w szczególności w wysokim sezonie od listopada do marca, oraz podczas tajskich świąt, których jest całkiem sporo w roku. Dzieci w wieku do 3 lat, ale poniżej 100 cm wzrostu jadą za darmo, dzieci od 4 – 11 poniżej 150 cm wzrostu mają zniżkę o połowę, a dzieci od 12 lat i starsze, lub mierzące ponad 150 cm płaca 100% biletu jak dorosły.

Jestem na Samui w porcie i co dalej?

W zależności jaką opcję podróży wybrałeś, znajdziesz się w innym miejscu wyspy, a nie jest ona przecież taka mała, warto wcześniej sprawdzić na której plaży znajduje się zarezerwowany hotel, jeśli nie ma rezerwacji to przynajmniej podjąć decyzję na jakiej plaży zamierzamy nocować.

Jeśli wylądowałeś na lotnisku na Samui to znajdujesz się bardzo blisko plaży Chaweng. Najłatwiej po prostu wziąć taxi, których pełno, oczywiście na lotnisku będzie dużo naganiaczy, wystarczy, że wyjdziesz na główną ulice i złapiesz taxi. Na Samui jest ich pełno, ale pomimo tego iż mają licznik nigdy go nie używają, niestety nie działa to jak w Bangkoku – dlatego też ustalamy cenę z kierowcą i wsiadamy. Ceny od 500 do 1200 THB w zależności od miejsca na wyspie.

Jest też możliwość transportu minivanem, bilet kupuje się w holu przylotów. Po wyjściu czekamy aż samochód zapełni się, może to trwać do 30 minut, ale zazwyczaj szybciej. Ceny mniej więcej: Chaweng – 130THB, Lamai 170-200THB, Taling Ngam/Lipa Noi – 600THB, Bophut – 130THB, Maenam 150-200THB, Nathon-200THB

Jeśli przypłynąłeś promem z portu Don Sak to wylądujesz porcie Nathon. Podobnie jak z lotniska mamy wybór taxi, albo publiczne vany. Jest jeszcze jedna opcja tzw. ‘Songthew’ ( ‘dwa koła’) jest to publiczny środek transportu, coś niby jak autobus, ale operowany Toyotą pick-up w kolorze czerwonym.

Songthew - miejski środek transportu na Koh Samui
Songthew – miejski środek transportu na Koh Samui

Jeżdżą one wokół wyspy i wsiadanie do nich polega na zatrzymaniu machając na głównej drodze. Jeśli chcesz wysiąść naciskasz guzik, który sygnalizuje kierowcy zatrzymanie się i zebranie opłaty. Koszt przejazdu w zależności od dystansu od 20-80THB.

Uwaga jeśli leciałeś AirAsia to pomimo iż prom wypływa z Don Sak to cumuje w porcie Lipa Noi, który jest w sumie niedaleko Nathon. Podobnie będzie z taxi, ale na Songthew jest za daleko na piechotę do głównej drogi.

W przypadku Lomprayah łódź dopływa do ich własnego portu na plaży Maenam, tam firma pomaga organizować transport.

3 KOMENTARZE

  1. Dzięki ! Wszystko super opisałeś. Z kiedy są te dane i ceny ? Może jakaś aktualizacja ? To moja pierwsza podróż do Azji, z rodziną (8 letni chlopiec) więc mam duże obawy co do wszystkiego 😉
    Pozdrawiam serdecznie

  2. Witam.
    Interesuje mnie połączenie z BKK do Koh Samui. Co jeśli kupię bilet łączony: pociąg(do Surat Thani), bus+ prom, a pociąg się spóźni? Bus+prom przepada?

    Może lepiej kupić sam pociąg i dopiero na miejscu resztę? Czy na dworcu w Surat Thani są warte polecenia firmy organizujące dalszy transfer na wyspy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.