Bangkok Stolica Tajlandii

0
6775
Panorama Bangkoku nocą z Baiyoke Sky w tle
Panorama Bangkoku nocą z hotelem Baiyoke Sky w tle

Stolica Tajlandii ma różne imiona, oprócz znanej na całym świecie nazwy Bangkok, jest też lokalna nazwa Krung Thep (City of Angels, czyli Miasto Aniołów), które jest skróconą wersją oficjalnej Krung Thep Maha Nakhon. Jednak jest to skrót od pełnej, która uznana jest za najdłuższa nazwą miejsca na świecie, wpisaną o księgi Rekordów Guinnessa.

Bangkok i jego pełna nazwa

Nazwa miasta ma aż 21 słów i uroczyście brzmi:
‘Krung Thep Maha Nakorn Arun Rattanakosin Mahinthara Ayutthaya Mahidol Pop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchawiwet Makhasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.’

Polskie tłumaczenie:
‘Miasto aniołów, wielkie miasto, miejsce pobytu świętego klejnotu Indry (Szmaragdowy Budda), miasto boga nie do zdobycia, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma drogimi kamieniami, bogata w potężne pałace królewskie, równe niebiańskiej siedzibie odrodzonego boga, miasto podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wisznu.’

Bangkok panorama w tle Wielki Pałac
Bangkok panorama w tle Wielki Pałac

Powstanie Bangkoku

Starożytna stolica Ayutthaya została zniszczona przez najeźdźców armii birmańskiej w 1767 roku, ówczesny generał Taksin, popłynął w dół rzeki Chao Praya gdzie w okolicach dzisiejszego Thonburi założył nową stolicę Syjamu. Dokładne pochodzenie nazwy stolicy Tajlandii otwiera debatę, wielu uczonych uważa iż oznacza ’wioskę dzikiej śliwki’ od słów bang – miejsce nad wodą, oraz kok – śliwka lub oliwka.

Nowa stolica została zbudowana na zachodnim brzegu rzeki. W 1782 roku, król Rama I przeniósł ją na przeciwną stronię rzeki na Rattanakosin, aktualnie gdzie znajduje się wiele zabytków, w tym Wielki Pałac i Świątynia Szmaragdowego Buddy.

Nazwa pierwotnej lokalizacji, Bangkok, pozostała w użyciu przez zagranicznych handlowców i trwała przez lata. Obecnie większość Tajów odnosi się do miasta, jako Krung Thep, ale w rozmowie z obcokrajowcami również będzie stosować Bangkok zamiennie.

Bangkok, dzielnica Pratunam
Bangkok, dzielnica Pratunam.

Dzisiejsze Miasto Aniołów to główne centrum gospodarcze całego kraju, ogromna stolica Tajlandii przyciąga jak magnez poszukujących nowej pracy. Różne źródła podają liczbę mieszkańców stolicy od 8 nawet do 12 milinów.

Charakter Bangkoku

Bangkok, jako stolica reprezentuje wszystko to, co jest dobre i złe w Azjatyckich metropoliach. Kochane i nienawidzone, to miasto może zaoferować każdemu wszystko i nic, miejsce gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Miasto aniołów kryje w sobie tak dużo intrygujących widoków i doświadczeń, aby utrzymać przyjezdnych w ciągłej ekscytacji przez kilka tygodni – niektórych nawet wciąga na dłużej. Jednym z najlepszych sposobów na uchwycenie kolorytu jest podróżowanie ulicami, gdzie pieszy jest drugorzędny w stosunku do masy taksówek, autobusów, motorów, tuk tuków, rowerów i prywatnych samochodów zatykających ulice do granic możliwości.

Przygotuj się na cudownie aromatyczne zapachy lokalnej kuchni, aż po podmuchy odoru bijącego z kanałów ściekowych zmieszanego ze spalinami wydostającymi się z wydechów aut.

Uliczne garkuchnie w Bangkoku, znajdują się na każdym kroku
Uliczne garkuchnie w Bangkoku, znajdują się na każdym kroku.

Bangkok oferuje znakomity wybór hoteli oraz domów gościnnych. Nie będziesz miał problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie. Od pięciogwiazdkowych hoteli, do moteli – dla osób skupiających się na budżecie wyprawy.

Tajski masaż.
Tajski masaż.

Gdy zmęczy się zwiedzanie i spacer po Bangkoku jesteś w dobrych rękach: całkiem możliwe, że najlepszych na świecie. Niezależnie od tego czy skorzystasz z oferty pomniejszych salonów masażu, czy zarezerwujesz sesję w renomowanym Spa – możesz być pewny, że jeśli chodzi o wszelkiej maści zabiegi relaksujące i upiększające, trafiłeś właściwie. Wartość tych usług ma światową reputację i to nie bez powodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.