Erawan Shrine Bangkok

0
5591
Erawan Shrine w Bangkoku
Erawan Shrine w Bangkoku

Erawan Shrine to hinduska świątynia położona naprzeciwko hotelu Grand Hyatt Erawan na skrzyżowaniu Ratchaprasong w dzielnicy Lumphini w Bangkoku. Zarówno Tajowie i obcokrajowcy chętnie odwiedzają to miejsce, aby czcić znajdującą się w nim statuetkę.

Statuetka Brahmy w Świątyni Erawan w Bangkoku
Statuetka Brahmy w Świątyni Erawan w Bangkoku

Tłumaczenie słowa ‘shrine’ sprawia trochę kłopot, gdyż nie jest to do końca świątynia, w której odbywają się ceremonie, a miejsce kultu, coś w rodzaju kapliczki.

Wiele narodowości przychodzi tutaj, aby oddać hołd czterogłowej statuetce Than Tao Mahaprom, która jest tajskim wyobrażeniem hinduskiego boga stworzyciela wszechświata Brahmy. Popularną atrakcją wewnątrz świątyni są tradycyjne ceremonialne tańce, w wykonaniu tajskich tancerek zatrudnianych przez miejscowych celem (Tham Boon) oddania zasługi i wysłuchania ich modlitw.

Ceremonialne tańce w Świątyni Erewan odbywają się czodziennie
Ceremonialne tańce w Świątyni Erewan odbywają się czodziennie

Powstanie Erawan Shrine

W połowie lat 50-tych rząd zdecydował się zbudować luksusowy hotel Erawan. Jednak pierwsze etapy budowy spotkały się z tak wieloma problemami, przesądni robotnicy odmówili kontynuowania pracy, gdyż duchy które przeszkadzały musiały zostać zaspokojone. Po konsultacji z astrologami za najbardziej pomyślne rozwiązanie uznało  wzniesienie shrine z czterogłową statuetką boga Brahmy Tao Mahaprom. Wspaniały wizerunek Brahmy został specjalnie odlany i pozłocony przez Wydział Sztuk Pięknych i umieszczony w świątyni w listopadzie 1956 roku. Erawan Hotel został otwarty, z uznaniem witał i cieszył się światową sława przez kolejne 30 lat. Pod koniec, obiekt nie mógł konkurować z bardziej nowoczesnymi nowo wybudowanymi hotelami i został wykupiony przez prywatną sieć Grand Hyatt Erawan Bangkoku w 1991 roku.

Wizerunek czterogłowego Brahmy, Than Tao Mahaprom
Wizerunek czterogłowego Brahmy, Than Tao Mahaprom

Wizerunek Tao Mahaprom uważa się za boga Brahmę pełnego dobroci, miłosierdzia, współczucia i bezstronności. Każda cnota jest reprezentowana oddzielnie przez cztery promieniujące i połyskujące twarze. Brahma jest także uważany za stworzyciela, którego twarze symbolizują kierunki świata, dzięki czemu ma wizję i może chronić wszystko, zarówno świat jak i niebo. Może on też pomóc pozbyć się trudności i przeszkód, przynieść szczęście i powodzenie dla wiernych.
Ponieważ przybytek był pierwotnie skonstruowany aby uświetnić Hotel Erawan, miejscowi nazwali to miejsce Erawan Shrine.

Buddyzm w Tajlandii od zawsze był pod wpływem wierzeń bramińskich, Erawan Shrine miał natychmiastowy wpływ, o czym świadczą niekończące się tłumy ludzi od wczesnego rana do późnej nocy. Tajowie, a nawet zagraniczni goście przybywają aby ceremonialne ofiarować wieńce z kwiatów, owoców, a także miniaturki słonia z drewna tekowego w nadziei, że ich życzenia zostaną spełnione. Wkłady gotówkowe i dotacje zarządzane są przez fundację, która rozdziela fundusze regularnie dla różnych organizacji charytatywnych oraz szpitali na prowincji.

Dla niektórych taki szacunek może wydawać się tylko przesądną wiarą, jednak w czasie nieszczęścia lub złego stanu zdrowia, wszyscy potrzebujemy duchowego wsparcia. Erawan Shrine dostarcza tę wewnętrzną siłę dla wielu ludzi i pomaga im rozwiązywać problemy.

Mapa:

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: 06-24.00
Bilety: wstęp darmowy
Lokalizacja: Stacja BTS Chit Lom a Siam niedaleko Central World.

Jak dojechać do Erawan Shrine:

Świątynia znajduje się w samym centrum Bangkoku, wystarczy wziąć Skytrain BTS do stacji Chit Lom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.