Festiwal Loy Krathong

0
3107
Tradycyjne podczas Loy Krathong zapala się świeczkę, która się puszcza razem z łódeczką na wodzie.
Tradycyjne podczas Loy Krathong zapala się świeczkę, która się puszcza razem z łódeczką na wodzie.

Festiwal Loy Krathong jest świętowany w okolicach listopada na terenie całej Tajlandii, przy okazji pełni księżyca dwunastego miesiąca. W przeciwieństwie do Yee Peng główną atrakcją nie jest wypuszczanie latarni, tylko puszczanie malutkich łódeczek zwanych krathong na rzece lub brzegu morza. Tratewki, które mieszczą się w dłoni, są tradycyjnie wykonywane z liści bananowca i ozdabia się je kwiatami, świeczkami oraz innymi elementami. Khom Fai, czyli lampiony, też są wypuszczane w niebo, lecz tylko jako obrzęd towarzyszący, a nie zasadniczy.

Łódeczki zwane Kratong są wykonywane ręcznie z liści bananowca.
Łódeczki zwane Kratong są wykonywane ręcznie z liści bananowca.

Loy Krathong

Loy Krathong jest tradycyjnym, świętem z okazji zakończenia pory deszczowej. Dla Tajów tradycyjnie okazuje się to znakomitym momentem na podsumowania i prośby. W tym przypadku buddyjskie wierzenia koncentrują się na Mae Kong Ka, czyli Matce Wodzie. Postać z punktu widzenia mieszkańców niezwykle istotna – wszak to ona gwarantuje dostęp do wody pitnej, nawodnienie pól i możliwość transportu rzecznego. Spławianie miniaturowych, świecących łódeczek jest więc zarówno podziękowaniem, jak i prośbą o lepszy los. Jednocześnie symbolizuje pożegnanie z tym, co złe i nadzieją na nowy, lepszy czas. Przy okazji każdy powinien w głębi duszy wypowiedzieć swoje życzenie i rozważyć własną intencję.

Puszczanie Kratong na wodzie symbolizuje min. odejście problemów.

Rytuał w dzisiejszych czasach rozrósł się do jednego z najsłynniejszych festiwali w Tajlandii, któremu towarzyszą specjalne imprezy, pokazy, koncerty, parady i warsztaty. Świętowanie nie wyklucza jednak metafizycznej refleksji na temat momentu przejścia i związku człowieka z naturą. Dla Ciebie, jako turysty, to znakomita okazja do podglądania z boku lokalnych zachowań. Samemu możesz wypuścić w niebo lampion i obowiązkową łódeczkę. Noc spędzona na festiwalu jest również idealna na długi spacer wzdłuż migoczącego nabrzeża rzeki, a także długą kolację połączoną z degustowaniem specjałów kuchni regionalnej. Warto przekonać się, jak brzmią koncerty i czym wyróżniają się tradycyjne stroje ludzi północnej Tajlandii.

Tradycyjny Kratong.

Festiwal Loy Krathong oznacza także starania mieszkańców o jak najpiękniejsze lampiony i łódeczki. Można w tym przypadku mówić o prawdziwej sztuce nieskrępowanej nowoczesnymi trendami i praktycznymi wymogami. Festiwal odbywa się w bardzo wielu miejscach naraz. Jak łatwo się domyślić, do obchodów potrzebny jest dostęp do rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego.

Loy Krathong a Yee Peng

Podsumowując, z pewnością zauważyłeś, że festiwale Loy Krathong i Yee Peng przypadają w tym samym czasie. Są w zasadzie identycznym świętem, chociaż Yee Peng wiąże się ściśle z regionem północnym, a Loy Krathong jest obchodzone w całej części kraju. Na jednych i drugich obchodach pojawiają się zarówno lampiony, jak i łódeczki, chociaż te pierwsze nieodłącznie kojarzą się z Yee Peng, a drugie z Loy Krathong.

Festiwal Yee Peng w prowincji Chiang Mai.

Rozważając wyjazd do Tajlandii w okolicach listopada, koniecznie zaplanuj jednodniowy wypad na północ. Zobacz z bliska, jak żegna się porę deszczową, wznosząc prośby o urodzaj i powodzenie w kolejnych miesiącach. Ludowe wierzenia zostały naturalnie wplecione w sprawnie organizowane festiwale, na których nie brakuje atrakcji. Zabierz te niezapomniane wrażenia do Polski!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.