Festiwal Loy Krathong jest świętowany w okolicach listopada na terenie całej Tajlandii, przy okazji pełni księżyca dwunastego miesiąca. W przeciwieństwie do Yee Peng główną atrakcją nie jest wypuszczanie latarni, tylko puszczanie malutkich łódeczek zwanych krathong na rzece lub brzegu morza. Tratewki, które mieszczą się w dłoni, są tradycyjnie wykonywane z liści bananowca i ozdabia się je kwiatami, świeczkami oraz innymi elementami. Khom Fai, czyli lampiony, też są wypuszczane w niebo, lecz tylko jako obrzęd towarzyszący, a nie zasadniczy.
Loy Krathong
Loy Krathong jest tradycyjnym, świętem z okazji zakończenia pory deszczowej. Dla Tajów tradycyjnie okazuje się to znakomitym momentem na podsumowania i prośby. W tym przypadku buddyjskie wierzenia koncentrują się na Mae Kong Ka, czyli Matce Wodzie. Postać z punktu widzenia mieszkańców niezwykle istotna – wszak to ona gwarantuje dostęp do wody pitnej, nawodnienie pól i możliwość transportu rzecznego. Spławianie miniaturowych, świecących łódeczek jest więc zarówno podziękowaniem, jak i prośbą o lepszy los. Jednocześnie symbolizuje pożegnanie z tym, co złe i nadzieją na nowy, lepszy czas. Przy okazji każdy powinien w głębi duszy wypowiedzieć swoje życzenie i rozważyć własną intencję.
Rytuał w dzisiejszych czasach rozrósł się do jednego z najsłynniejszych festiwali w Tajlandii, któremu towarzyszą specjalne imprezy, pokazy, koncerty, parady i warsztaty. Świętowanie nie wyklucza jednak metafizycznej refleksji na temat momentu przejścia i związku człowieka z naturą. Dla Ciebie, jako turysty, to znakomita okazja do podglądania z boku lokalnych zachowań. Samemu możesz wypuścić w niebo lampion i obowiązkową łódeczkę. Noc spędzona na festiwalu jest również idealna na długi spacer wzdłuż migoczącego nabrzeża rzeki, a także długą kolację połączoną z degustowaniem specjałów kuchni regionalnej. Warto przekonać się, jak brzmią koncerty i czym wyróżniają się tradycyjne stroje ludzi północnej Tajlandii.
Festiwal Loy Krathong oznacza także starania mieszkańców o jak najpiękniejsze lampiony i łódeczki. Można w tym przypadku mówić o prawdziwej sztuce nieskrępowanej nowoczesnymi trendami i praktycznymi wymogami. Festiwal odbywa się w bardzo wielu miejscach naraz. Jak łatwo się domyślić, do obchodów potrzebny jest dostęp do rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego.
Loy Krathong a Yee Peng
Podsumowując, z pewnością zauważyłeś, że festiwale Loy Krathong i Yee Peng przypadają w tym samym czasie. Są w zasadzie identycznym świętem, chociaż Yee Peng wiąże się ściśle z regionem północnym, a Loy Krathong jest obchodzone w całej części kraju. Na jednych i drugich obchodach pojawiają się zarówno lampiony, jak i łódeczki, chociaż te pierwsze nieodłącznie kojarzą się z Yee Peng, a drugie z Loy Krathong.
Rozważając wyjazd do Tajlandii w okolicach listopada, koniecznie zaplanuj jednodniowy wypad na północ. Zobacz z bliska, jak żegna się porę deszczową, wznosząc prośby o urodzaj i powodzenie w kolejnych miesiącach. Ludowe wierzenia zostały naturalnie wplecione w sprawnie organizowane festiwale, na których nie brakuje atrakcji. Zabierz te niezapomniane wrażenia do Polski!