Festiwal Yee Peng

0
7753
Niesamowity klimat podczas święta Yee Peng.

W Północnej Tajlandii, nad rzeką Ping znajduje się średniej wielkości miasto zamieszkałe przez około ćwierćmilionową społeczność: Chiang Mai, którego historia sięga XIII-wiecznych najazdów birmańskich. Miejscowość nie bez powodu przyciąga miliony turystów, ponieważ w samym tylko obrębie starego miasta znajdziesz 36 watów, a dalsze 300 świątyń w niedalekiej okolicy. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto zaplanować wycieczkę na północ: to legendarny festiwal Yee Peng (Yi Peng).

Odbywa się on zawsze po zakończeniu pory deszczowej, podczas pełni dwunastego miesiąca księżycowego, a więc zwykle w listopadzie. Wtedy nad całą okolicą wzbijają się w niebo tysiące latarni, co ma bezpośredni związek z ludowymi wierzeniami. Otóż właśnie w trakcie pełni księżyca świeci najjaśniej, a bogowie chętniej przyjmują prośby o szczęście w nowym roku. Rzecz jasna samo święto jest zgrabnie wplecione w lokalną turystykę i przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą z bliska zobaczyć niezwykły widok horyzontu zasłoniętego ozdobnymi latarniami.

Yee Peng Festiwal Chiang Mai

Yee Peng zawsze ma miejsce w tym samym czasie co Loy Krathong, co oznacza, że jeśli jesteś w Chiang Mai, możesz też zobaczyć pływające łódeczki Krathong na rzece Ping.
Nazwę święta można tłumaczyć jako „Festiwal Latarni” i faktycznie – świętowanie jest widoczne na każdym kroku. Na budynkach wiszą specjalne flagi oraz latarnie, które uwolnione, symbolizują odesłanie wszelkich nieszczęść, a jednocześnie prośbę o powodzenie na przyszłość.

Chiang Mai skutecznie uatrakcyjnia obchody, łącząc je z pokazami instalacji świetlnych, paradą na terenie starego miasta, koncertami oraz warsztatami rękodzieła. Oczywiście, festiwal nakręca handel i na małych straganach możesz dosłownie obłowić się w pamiątki. Pamiętaj jednak, że ceny w takim okresie znacznie wzrastają, również gdy mówimy o noclegach oraz komunikacji publicznej.

Rozwieszane lampiony w świątyniach podczas święta Yee Peng.

Wokół Chiang Mai podczas festiwalu zobaczysz latarnie i specjalne parady. Kolorowe latarnie są zawieszane na Pomniku Trzech Króli, przy bramie Thapae i we wszystkich innych bramach wokół fosy, która otacza dzielnicę starego miasta. Świątynie i przednie wejścia gospodarstw domowych zdobione liśćmi kokosowymi i kwiatami. Na Dzień Yee Peng (noc pełnego księżyca dla Loy Krathong) latarnie lub świece są również zapalane i umieszczane w wejściach do sklepów, domów i świątyń. Własnoręczne wyplatanie latarni i oddanie ich do świątyń jest sposobem na buddyjską zasługę – dobry uczynek, a światło latarni ma znaczenie w kulturze buddyjskiej, ponieważ reprezentuje ona odejście od ciemności w da jaśniejszej przyszłości.

Mnisi puszczają lampiony podczas święta Yee Peng w Chiang Mai.

Khom Loy i Khom Fai

Wypuszczanie latarni w niebo zwanych Khom Fai, jest wyrażeniem na szacunku Buddzie, a także uwolnienie złych wspomnień i wypowiedzenie życzenia na przyszłość. Podczas Ye Peng tradycyjnie mnisi puszczali latarnie, ale teraz każdy może to zrobić. Na Dzień Yee Peng z samego rana początkujący mnisi w niektórych świątyniach wyzwolą olbrzymie latarnie. Zwykle mają do nich dołączone petardy, a jeśli znajdujesz się w Chiang Mai, z pewnością usłyszysz khom fai, nawet jeśli ich nie zobaczysz.

Wieczorem puszczane na wodę są pływające łódzeczki zwane Khom Loy wokół prowincji Chiang Mai. W mieście, główne obszary znajdują się wzdłuż rzeki Ping i w różnych miejscach wokół fosy. Wiele świątyń, w tym Wat Pan Tao i Wat Chedi Luang, jest wspaniałym miejscem do zobaczenia uroczystości z dala od niektórych bardziej zatłoczonych okolic rzeki. Ludzie puszczają latarnie od zmierzchu aż do wczesnych godzin porannych i jest to wspaniały widok na tle pełni księżyca.

Równoległy festiwal w Mae Jo

Istnieje również inna prywatna impreza puszczania latarni w świątyni w Mae Jo, która odbywa się często w tym samym czasie i jest mylona z festiwalem Yee Peng. Samo świętowanie rozciąga się w czasie, ale główne obchody są zawsze planowane na konkretną godzinę i wtedy w niebo wypuszcza się wszystkie latarnie naraz, tworząc charakterystyczny obraz, tak chętnie fotografowany przez turystów z całego świata.

W przeciwieństwie do prywatnie zorganizowanej imprezy Mae Jo, Festiwal Yi Peng w Chiang Mai  trwa trzy dni, jest bezpłatny i zawsze jest dobrym miksem lokalnych ludzi i turystów. Dziesiątki tysięcy latarni  (znacznie więcej niż w Mae Jo) jest puszczanych wokół całego Chiang Mai przez cały okres festiwalu Yee Peng. Parady uliczne, obrządki religijne, konkursy piękności, wystawy kulturalne i fajerwerki, to świetny czas, aby być w Chiang Mai. A jeśli udasz się nad rzekę Ping, zobaczysz strumień ognia setek krathongów, które są wypuszczane przez mieszkańców oraz turystów na wodę podczas nocy Loy Krathong.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.