Koh Kret Wyspa

0
5491
Koh Kret wyspa
Koh Kret wyspa

Odcięta od reszty prowincji Nonthaburi nad rzeką Chao Phraya, około 30 kilometrów na północ od centrum Bangkoku, wyspa Koh Kret jest domem dla wiekowych świątyń, wielkiego weekendowego rynku i społeczności Mon, słynie z ręcznie glinianych wyrobów garncarskich. Nie jest to typowa wypoczynkowa wyspa, ale stanowi wspaniałą ucieczkę od miasta.

Koh Kret to wyspa na rzece

Koh Kret z lotu ptaka
Koh Kret z lotu ptaka

Historia zasiedlenia mniejszości społecznej Mon na Koh Kret jest dość smutna. Królestwa Mon istniały od zarania dziejów na terenach Birmy. W XIII wieku jedno z królestw o nazwie Dvaravati zostało włączone do Lanna, tajskiego królestwa panującego w północnej części. W XVIII twierdza w Hongsavatoi położona na terenie aktualnej niższej Birmy została zdewastowana przez Birmańczyków. W brutalnej zbrodni ludobójstwa, napastnicy zabili dziesiątki tysięcy Monów, nie szczędząc kobiet, dzieci i mnichów.

Wielu z tych, którzy przeżyli uciekli na wschód nad górami, docierając w stronę rzeki Chao Phraya w królestwie Syjam, poprzednika współczesnej Tajlandii. Po strasznym ataku, nic dziwnego, że Monowie poszukiwali obszarów wyizolowanych jak Koh Kret na płaskim odcinku terenu, który został przekształcony na wyspę, gdy kanał został wykopany w 1722 roku, w celu skrócenia drogi do Ayutthaya.

Koh Kret mapa
Koh Kret mapa

Syjamczycy patrzyli przychylnie na Monów z względu na ich delikatność, a także strach żywiony do Birmy, ale co ważniejsze oddanie dla buddyzmu. W latach 30-tych XIX roku, tajski mnich książę Mongkut, który później stał się królem Ramą IV, był tak pod wrażeniem zdyscyplinowania tradycji buddyjskiej Monów, że użył go, jako model dla zreformowania religii w Syjamie. Reformy ogłoszone pod nazwą Thammayut, który pozostaje jednym z dwóch głównych gałęzi w buddyjskiej Tajlandii.

Największa świątynia na Koh Kret, Wat Poramaiyikawat, pozostaje miejscem pielgrzymek dla ludzi Mon z terenów całej Tajlandii. Miejscowi mnisi nadal wykonują pieśni oraz piszą skrypty w ich języku. W świątyni znajduje się również 10-metrowy leżący Budda uważany za najbardziej święty w całej prowincji Nonthaburi. Po drugiej stronie wyspy, znajdziemy w stylu późnego Ayutthaya chedi w Wat Sao Thung Thong pokazujący, w jaki sposób Monowie przyjęli elementy nowego domu zachowując ich własną kulturę.

Koh Kret lokalne domy
Koh Kret lokalne domy

Wielu potomków, którzy przybyli w XVII wieku zostało przyjętych do tajskiego społeczeństwa, ale społeczność na Koh Kret dalej zachowuje wiele ze swoich tradycji. Nawet, jeśli tajski język jest powszechnie używany, to język Mon może być wszędzie słyszalny. Mieszkańcy utrzymują się między innymi z wyrobów glinianych sprzedając je w sklepach i muzeach, oraz w warsztatach w całej wyspie. Bardzo powszechne są gliniane garnki wypełnione wodą na zewnątrz domów i świątyń, według dawnego zwyczaju Monów, który oferuje przechodniom wodę do przemycia i picia.

Weekendowy market na wyspie

Market na Koh Kret
Market na Koh Kret odbywa się w każdy weekend

W weekendy odbywa się tutaj wielki market, gdzie można zakupić wiele ręcznie wykonanych pamiątek, oraz zjeść tradycyjne dania czy desery. Rynek Koh Kret rozciąga się na północ od Wat Poramaiyikawat, niecałe 100 metrów od promu na północno-wschodnim rogu wyspy. Wąsko zadaszony jarmark robi się tłoczny w południe, zaleca się przejście go na piechotę najpierw przed wypożyczeniem roweru do zwiedzania reszty wyspy. Poza tradycyjnym jedzeniem, rynek oferuje także odzież, ręcznie wykonane produkty zdrowotne, zabawki i charakterystyczne ceramiki Monów.

Większość wyrobów jest wykonana ręcznie
Większość wyrobów jest wykonana ręcznie

Warto też odwiedzić inne części wyspy, które kryją wiejskie uliczki, widoki na rzekę, sielankową atmosferę, będącą istną odskocznią od zatłoczonego Bangkoku. Osiedla bardziej w głąb wyspy są bardzo ekologiczne z pięknym krajobrazem. Duże połacie wyspy pokryte jest tropikalnym ogrodem, który miesza się z wysokimi trawami i palmami. Niektóre domy płyną pośród pól. Inne są wzniesione na palach ponad nad stawami wykorzystywanymi do hodowli ryb i warzyw.

Transport na wyspie

Poruszanie się po wyspie jest łatwe: opcja najbardziej popularna to poprostu spacer. Wyspa jest mniej więcej w kształcie kwadratu, każda strona ma około 2 km, a ścieżka biegnie wokół całej wyspy. Spacer w przyjemnym tempie trwa około 1,5- 2 godzin.

Koh Kret wycieczka rowerowa
Wycieczka rowerowa po Koh Kret to świetny sposób na objechanie wyspy

Inna opcja to wynajem roweru, postój znajduje się w niedaleko portu, gdzie przepływa się z lądu i w drugą stronę za 2 THB zaraz przy świątyni Wat Poramaiyikawat. Tutaj też dostaniesz mapy. W tym miejscu, pod koniec obszaru turystycznego stoją taksówki motocyklowe obwożące dookoła wyspy. Gdy podczas spaceru masz już dość, możesz przejść się jedną z dróg wiodących do mola na nad rzeką, skąd kursują wodne taxi. Te miniaturowe wersje słynnych tajskich łodzi długorufowych mogą  obwieźć cię wokół wyspy i zawieźć na przystań na głównym lądzie. Ceny są rozsądne, około 30-50 THB za osobę w grupie 4, kamizelki ratunkowe nie są wliczone w cenę. Należy również zauważyć, iż sterujący łodziami nie mówią po angielsku.

Transport łodzią na Koh Kret
Transport łodzią

Dobra opcją jest podróż dookoła wyspy publiczna łodzią z mola koło świątyni Wat Paramai, która trwa około 90 minut i kosztuje 50 THB za osobę. Po drodze jest parę przystanków w kilku świątyniach na lądzie, a następnie w kanale zwanym Khlong Khanom Wan po drugiej stronie rzeki, gdzie serwowane są tradycyjne tajskie desery, oraz w restauracji Bahn Khanom Thai na lancz.

Życie wokół rzeki jest dość widoczne podczas całej podróży: taksówki wodne przepływają wszędzie, dzieci kąpią się albo łowią ryby, mnisi docierający łodziami do ich świątyń nadrzecznych w celu przeprowadzenia ceremonii w społeczności lokalnej. Niektóre obszary szczególnie na południu wyspy są dość niedostępne za wyjątkiem drogi wodnej.

Jak dotrzeć na Koh Kret

Promy przepływające z lądu z Wat Sanam Nuea na Koh Kret przy świątyni Wat Poramaiyikawat kosztują 2 THB i trwa to mniej niż 5 minut. Na przystani można wynająć rowery albo wziąć moto taxi lub łódź.

Aby najszybciej dotrzeć w ten rejon, należy przyjechać BTS Skytrain do Victory Monument, a następnie wziąć taxi albo klimatyzowany autobus linii 166 po zachodniej stronie pomnika. Podróż autobusem do Pak Kret trwa około 20-30 minut droga expresową i kosztuje około 20 THB. Autobus nr 505 odjeżdżający z Pratunam, jedzie znacznie dłużej, podobnie jak nr 32 z Wat Pho, trwa to ponad 1 godzinę.

Mapa:

Na Koh Kret można dotrzeć też  łodzią z przystani Sathorn. Chao Phraya Express płynie bezpośrednio do przystani gdzie odbywa się odprawa na wyspę, ale tylko w godzinach miedzy 6.15 a 08.05 rano, oraz 16.05 a 18.05. Przez resztę dnia tylko pozostałe łodzie kursują do stacji Nonthaburi skąd należy jechać dalej autobusem nr 32.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.