Krabi Town

0
3034
Krabi Town.
Krabi Town, By kallerna - Own work, CC BY-SA 3.0,

Krabi Town zamieszkiwane przez około 25 tysięcy mieszkańców, cieszy się skromną popularnością wśród turystów, pomimo to jest ciekawym punktem do odwiedzenia w Tajlandii. Krabi to nie tylko nazwa popularnej prowincji w południowo-zachodniej części Tajlandii, ale także miasta położonego tuż nad pięknym Morzem Andamańskim.

Witaj w Krabi Town

Miasto Krabi jest dobrą baza wypadową do Ao Nang i dalej na urokliwe wysepki rozsiane po Morzu Andamańskim. Co istotne, ma regionalny, tożsamościowy charakter. Nie jest jednym z tych kurortów, które wydają się oderwane od miejscowej tradycji i kultury. Wręcz przeciwnie, Krabi Town reprezentuje klimat charakterystyczny dla Tajlandii i nadmorskich miejscowości, w których życie przebiega według naturalnego, oryginalnego rytmu.

Kilkanaście kilometrów od miasta mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji plaże, na których świetnie się wypoczywa, zarówno aktywnie, jak i leniwie. W zasadzie gdzie nie spojrzeć, znajdują się zakątki warte bliższego poznania i sfotografowania. Przez miasto przepływa rzeka, która stanowi źródło utrzymania dla rybaków i właścicieli wodnych taksówek. Warto wydać niewielkie pieniądze, żeby wsiąść w łódkę i popływać po spokojnych wodach Morza Andamańskiego. Niektórzy przybywają tu wyłącznie po to, żeby przedostać się na wyspy Phi Phi czy Koh Lanta i Ao Nang.

Osoby, które postanowią rozejrzeć się po okolicy i poznać miejscowy kontekst, zdecydowanie nie będą żałować. Co ciekawe, jest to prawdopodobnie jeden z najdłużej zamieszkanych terenów w Tajlandii. Osada istniała tu już około 30 tysięcy lat temu!

Miasto Krabi, a raczej – jak na azjatyckie standardy – osada od wschodu jest otoczona lasem namorzynowym, w którym okoliczni mieszkańcy zbierają rośliny tradycyjnie stosowane do ziołolecznictwa. Ponieważ niedaleko działa port, a rybacy stanowią spory odsetek tubylców, zjedzenie świeżych owoców morza w jednej z knajpek nie stanowi najmniejszego problemu. W ogóle atrakcją samą w sobie jest mnogość dostępnych straganów i sklepików, niewielkich i niezależnych.

Największa zabawa odbywa się między październikiem a listopadem, kiedy tradycyjnie odbywa się Festiwal Andamański. Możliwość zobaczenia na własne oczy wesołych parad, ludowych zabaw czy koncertów tutejszych artystów pozostawia wspomnienia na całe życie.

Jeżeli planujesz wyjechać stąd dalej – zwiedzać prowincję Krabi na lądzie lub odwiedzić słynne, nieodległe wyspy – zrobisz to szybko i stosunkowo tanio. W Krabi Town działa mnóstwo biur podróży i firm transportowych, które specjalizują się w organizacji jedno- i kilkudniowych wycieczek, z uwzględnieniem noclegów, posiłków i dostępu do największych atrakcji. A skoro już o nich mowa, zastanówmy się, co warto zobaczyć, przybywając w te strony.

Wat Tham Suea, Jaskinia Tygrysa w Krabi.
Wat Tham Suea, Jaskinia Tygrysa w Krabi.

Wat Tham Sua (Tiger Cave Temple)

Jak to w Tajlandii, w okolicy można liczyć na obecność niezwykłej świątyni, której zwiedzanie jest doświadczeniem na poły turystycznym, na poły metafizycznym, duchowym. Świątynia położona około 8 km od Krabi Town otoczona dżunglą zamieszkałą m.in. małpy jest pięknie zlokalizowana i ma wiele charakterystycznych elementów, na czele z pomnikiem Buddy. Sama wspinaczka na górę po 1237 schodach prowadzących do świątyni okazuje się niemałym wysiłkiem, ale dla rozciągających się ze szczytu widoków zdecydowanie warto – zwłaszcza że można rozejrzeć się w każdą stronę, w kierunku morza, wysp, skał czy lasów. Zachód słońca z tej perspektywy przynosi naprawdę mistyczne wrażenia…

Świątynia Wat Kaew Korawaram w Krabi Town.
Świątynia Wat Kaew Korawaram w Krabi Town.

Wat Kaew Korawaram

W wybrane dni warto odwiedzić inną buddyjską świątynie, która została wybudowana w centrum Krabi. Ma ona wspaniałą, rodzinną legendę sięgającą XIX wieku. W środku znajdują się tu wspaniałe dowody na różnorodność i piękno lokalnej kultury. Zabytkowy posąg Buddy i zdobione wieloma kolorowymi elementami ściany kolejnych pomieszczeń przenoszą myślami w zupełnie inne czasy, umożliwiając pogłębioną refleksję nad światem, życiem, sobą. Zadowoleni będą kolekcjonerzy suwenirów i magicznych amuletów – sklep z tego typu drobiazgami funkcjonuje przy samej świątyni.

Khao Khanab Nam, Krabi
Khao Khanab Nam, Krabi

Khao Khanab Nam

Khao Khanab Nam to znane z wielu fotografii, folderów i pocztówek nietypowe formacje skalne wyrastające nad rzeką i spowite intensywnie zieloną roślinnością. Otoczone legendami miejsce, leży w pobliżu małej osady rybackiej, a na jedną z gór można się nawet wspinać. Świetne miejsce na krajoznawczy spacer i spływ rzeką.

Nocny Market w Krabi Town, otwarty od piątku do niedzieli.
Nocny Market w Krabi Town, otwarty od piątku do niedzieli.

Krabi Town Night Market

Każde miasto w Tajlandii posiada swój nocny market, i tak też jest w Krabi Town. Nocny Market nazywany też Walking Street jest z pewnością jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzania. Handel odbywa się w każdy piątek, sobotę i niedzielę od 17:00 do 22:00 przy Soi Maharaj 8 na placu o powierzchni 2000 metrów kwadratowych położonym tuż za domem towarowym Vogue w centrum miasta. Znajdziemy parędziesiąt stoisk, w których sprzedaje się szeroką gamę produktów i przede wszystkim garkuchni ulicznej, targ nocny w Krabi gromadzi w każdy weekend niesamowicie duży tłum na tak małym obszarze.

Krabi Kart Speedway / Krabi Paintball Park

Zwiedzanie świątyń i spacery po dżungli nie dla wszystkich będą zniewalającą atrakcją. Istnieją osoby, które jeżdżą w ciepłe strony, aby oderwać się od codzienności i po prostu spędzić czas wesoło i aktywnie. Między Krabi a Ao Nang znajdziesz dwa miejsca, które sprzyjają nieskrępowanej rozrywce. W zależności od upodobań możesz ścigać się na torze dla kartów lub wziąć udział w paintballowym pojedynku w specjalnie zaaranżowanym parku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.