Lard Yai Niedzielny Market (Phuket Walking Street Sunday Market)

0
2187
Lard Yai Market, Phuket Town.
Lard Yai Market, Phuket Town.

Pobyt na starówce Phuket siłą rzeczy wiąże się z wizytą na kultowej ulicy – Thalang Road. Czy wiesz, że w każdą sobotę jest tu organizowany targ nazywany Phuket Walking Street? Dowiedz się więcej na jego temat i koniecznie wygospodaruj choćby chwilę na spacer pomiędzy kolorowymi straganami, spośród których trudno wyjść z pustymi rękoma.

Phuket Walking Street Sunday Market – Lard Yai

Tajowie z Południa używają określenia Lard Yai, nazywając w ten sposób duży targ (angielskie big market). Od 2013 roku pięknie odnowiona Thalang Road, centralna ulica starego miasta Phuket, w każdą niedzielę w godzinach od 16.00 do 22.00 zamienia się w gwarne targowisko. Obejmuje ono aż 350 metrów straganów prowadzonych przez tajskich muzułmanów, hindusów, a także przedstawicieli społeczności baba (imigrantów z Chin, którzy na początku XX wieku osiedlili się na wyspie Phuket).

Lard Yai Market, Phuket Town.
Lard Yai Market, Phuket Town.

Ta kulturowa mieszanka jest gwarancją wyjątkowej oferty handlowej, która oddziałuje dosłownie na wszystkie zmysły turystów. Bo choć lokalna społeczność przyzwyczaiła się do niedzielnych zakupów na Thalang Road, jest to atrakcja skierowana przede wszystkim do urlopowiczów z całego świata, dla których wizyta na słynnym, azjatyckim targowisku jest niemałą gratką.

Lard Yai Market, Phuket Town.
Lard Yai Market, Phuket Town.

Pamiątki i jedzenie

Phuket Walking Street pozwala nie tylko zaopatrzyć się w suweniry, ale również napełnić żołądek. Wizyta w godzinach popołudniowych i wieczornych może być więc podwójną przyjemnością. Wśród popularnych, serwowanych na miejscu dań można wskazać kraby, kalmary, kurczaki czy wieprzowinę, oczywiście w aromatycznych przyprawach, dostępne także w formie apetycznych burgerów. Oprócz tego dużym zainteresowaniem, szczególnie w upalne dni, a tych w Phuket przecież nie brakuje, cieszą się lody i soki ze świeżo wyciskanych owoców. Na deser khanomy, czyli słodycze uwielbiane przez Tajów.

Lard Yai Market, Phuket Town.
Lard Yai Market, Phuket Town.

Jeśli chodzi o sprzedawane na Phuket Walking Street przedmioty, są to przede wszystkim ubrania, biżuteria czy rozmaite suweniry. Lokalni sprzedawcy wykorzystują zainteresowanie turystów, oferując atrakcyjne rękodzieło – między innymi stylizowane t-shirty, lalki, a nawet spersonalizowane klapki! Są także stragany z zabawkami i atrakcjami dla dzieci, dla których jest przygotowana darmowa trampolina do beztroskiej zabawy.

Lard Yai Market, Phuket Town.
Lard Yai Market, Phuket Town.

Na zakupy i spacer

Wizyta na Phuket Walking Street w niedzielne popołudnie jest znakomitym pretekstem, żeby przy okazji zwiedzić Old Town. Przecież nie spędzisz całego urlopu na plaży – warto zobaczyć też lokalne atrakcje architektoniczne. A starówka kryje wiele budynków-perełek, które wspaniale oddają specyficzną kulturę Phuket – nie tylko samego miasta, ale całej wyspy, która przed erą masowej turystyki była spokojnym przystankiem dla przybyszy z innych stron Azji.

Na Sunday Market trafisz bez problemu, widząc po wschodniej stronie Thalang Road charakterystyczną, chińską bramę z napisem „Lardyai”. W razie wątpliwości oznaczenia są nie tylko po chińsku i tajsku, ale również angielsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.