Lasy namorzynowe Ao Luk w Krabi

0
6482
Spływ kajakami pośród lasów namorzynowych w Krabi.
Spływ kajakami pośród lasów namorzynowych w Krabi.

Lasy namorzynowe Ao Luk jedne z piękniejszych formacji roślinnych w prowincji Krabi, zwane są też lasami mangrowymi. Przeplatanie się w Tajlandii pory suchej i deszczowej sprzyja rozwojowi tutejszej roślinności. Pod względem ekologicznym wydają się niemal bezcenne, trzeba mieć jednak świadomość, że obecnie grozi im wyginięcie z uwagi na gwałtowny rozwój przemysłu.

Lasy namorzynowe w Ao Luk, Krabi.

Lasy namorzynowe

Charakterystyczną cechą namorzynów jest występowanie niemal wyłącznie w bezpośredniej okolicy brzegów mórz, czerpiąc dużą część substancji odżywczych z soli znajdującej się w wodzie. Tego rodzaju roślinność rośnie niemal wyłącznie w klimacie międzyzwrotnikowym, gdzie wody wykazują stosunkowo małą tendencję do falowania. Drzewa w lesie namorzynowym tworzą gęstą sieć korzeni, między którymi z biegiem lat zbierają się różne osady. Powoduje to stopniowe wyłanianie się z wody brzegu lądu.

Najdogodniejsze warunki do swojego rozwoju namorzyn znajdują się na styku lądu i morza, najlepiej na bagnistym podłożu, a także w rejonach raf koralowych, laguny oraz przy ujściach rzek do morza. Ponieważ lasy namorzynowe można spotkać niemal wyłącznie w strefach pływów, niekiedy nazywa się je też lasami pływowymi.

Ochrona lasów namorzynowych została zaostrzona po tsunami w 2004 roku, w miejscach gdzie zostały zachowane znacznie zniwelowały uderzenia fal, przedostania się wody za czym idzie bezpieczeństwo ludności i zmniejszenie strat materialnych.

Lasy namorzynowe w Ao Luk, Krabi.
Lasy namorzynowe w Ao Luk, Krabi.

Fauna i flora

Szacuje się, że w lasach namorzynowych występuje około 70 rozmaitych drzew, krzewów i innych roślin, reprezentujących głównie rodzinę korzeniarowatą. Najczęściej spotyka się reprezentantów rodzin Rhizophora i Avicennia, które mogą osiągać różną wysokość, od niewielkich, kilkucentymetrowych kwiatów do kilkudziesięciometrowych drzew. Szczególnie warty wspomnienia jest najbardziej rozpowszechniony w tych rejonach mangrowiec czerwony.

Z kolei świat zwierząt reprezentują liczne gatunki ptaków, ryb i owadów – do najbardziej charakterystycznych należą głównie kraby nadrzewne. W leśnej gęstwinie żerują m.in. małpy i jelenie, aż roi się również od drapieżników, przede wszystkim tygrysów, ale też krokodyli i węży.

Znakomite warunki do życia mają tutaj organizmy dwuśrodowiskowe, na przykład reprezentujące świat ryb poskoczki mułowe, przystosowane do życia zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Jeśli chodzi o widoki, dech w piersiach zapierają odpływy i przypływy morskie, w trakcie których namorzynowa roślinność jest regularnie zalewana i odsłaniana przez fale wodne.

Spływ kajakami pośród lasów namorzynowych w Krabi.
Spływ kajakami pośród lasów namorzynowych w Krabi.

Atrakcje Ao Luk

Ao Luk (lub Ao Luek) dzieli znajduje się w części północnej Krabi, nieco dalej mieści się prowincja Phang Nga. W całym rejonie środowisko naturalne zachowało się w niemal nienaruszonym stanie od zamierzchłych czasów. Cały teren lasów namorzynowych mieści się w obrębie dwóch parków narodowych, z których jeden nosi nazwę Khao Phanom Bencha, a drugi Bok Khorani.

Rejony te obfitują w ogromnych rozmiarów klify. Wizytę w tym miejscu w szczególności poleca się miłośnikom sportów kajakowych, tutaj bowiem znajdą dogodne warunki do ich uprawiania.

Samo miasteczko Ao Luk przecina jedna z głównych dróg w regionie Krabi-Phang Nga. Można tutaj zatrzymać się w drodze z Phuket do Krabi, zwłaszcza jeśli poczujemy się głodni lub zmęczeni podróżą. Na przyjezdnych czekają przydrożne knajpki z miejscową kuchnią, a także relatywnie tanie miejsca noclegowe, gdzie można przenocować i napić się czegoś mocniejszego.

Jaskinia Tham Phi Hua To, Krabi.
Jaskinia Tham Phi Hua To, Krabi.

Lasy namorzynowe oraz jaskinie Ao Luk

Aby dostać się do lasów namorzynowych należy jechać wzdłuż drogi Ao Luk-Laem Sak przejechać koło Parku Narodowego Than Bok Khorani i kontynuować przez 1,5 km aż do kanału Tha Pring. Tutaj można wynająć łódź długorufową za kilkaset THB i udać się
jaskiń – Tham Phi Hua To, Tham Lod Neua i Tham Lod Tai oraz lasów mangrowych. Można też wybrać się zna zorganizowaną wycieczkę połączą ze spływem kajakowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.