Lasy namorzynowe Ao Luk jedne z piękniejszych formacji roślinnych w prowincji Krabi, zwane są też lasami mangrowymi. Przeplatanie się w Tajlandii pory suchej i deszczowej sprzyja rozwojowi tutejszej roślinności. Pod względem ekologicznym wydają się niemal bezcenne, trzeba mieć jednak świadomość, że obecnie grozi im wyginięcie z uwagi na gwałtowny rozwój przemysłu.
Lasy namorzynowe
Charakterystyczną cechą namorzynów jest występowanie niemal wyłącznie w bezpośredniej okolicy brzegów mórz, czerpiąc dużą część substancji odżywczych z soli znajdującej się w wodzie. Tego rodzaju roślinność rośnie niemal wyłącznie w klimacie międzyzwrotnikowym, gdzie wody wykazują stosunkowo małą tendencję do falowania. Drzewa w lesie namorzynowym tworzą gęstą sieć korzeni, między którymi z biegiem lat zbierają się różne osady. Powoduje to stopniowe wyłanianie się z wody brzegu lądu.
Najdogodniejsze warunki do swojego rozwoju namorzyn znajdują się na styku lądu i morza, najlepiej na bagnistym podłożu, a także w rejonach raf koralowych, laguny oraz przy ujściach rzek do morza. Ponieważ lasy namorzynowe można spotkać niemal wyłącznie w strefach pływów, niekiedy nazywa się je też lasami pływowymi.
Ochrona lasów namorzynowych została zaostrzona po tsunami w 2004 roku, w miejscach gdzie zostały zachowane znacznie zniwelowały uderzenia fal, przedostania się wody za czym idzie bezpieczeństwo ludności i zmniejszenie strat materialnych.
Fauna i flora
Szacuje się, że w lasach namorzynowych występuje około 70 rozmaitych drzew, krzewów i innych roślin, reprezentujących głównie rodzinę korzeniarowatą. Najczęściej spotyka się reprezentantów rodzin Rhizophora i Avicennia, które mogą osiągać różną wysokość, od niewielkich, kilkucentymetrowych kwiatów do kilkudziesięciometrowych drzew. Szczególnie warty wspomnienia jest najbardziej rozpowszechniony w tych rejonach mangrowiec czerwony.
Z kolei świat zwierząt reprezentują liczne gatunki ptaków, ryb i owadów – do najbardziej charakterystycznych należą głównie kraby nadrzewne. W leśnej gęstwinie żerują m.in. małpy i jelenie, aż roi się również od drapieżników, przede wszystkim tygrysów, ale też krokodyli i węży.
Znakomite warunki do życia mają tutaj organizmy dwuśrodowiskowe, na przykład reprezentujące świat ryb poskoczki mułowe, przystosowane do życia zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Jeśli chodzi o widoki, dech w piersiach zapierają odpływy i przypływy morskie, w trakcie których namorzynowa roślinność jest regularnie zalewana i odsłaniana przez fale wodne.
Atrakcje Ao Luk
Ao Luk (lub Ao Luek) dzieli znajduje się w części północnej Krabi, nieco dalej mieści się prowincja Phang Nga. W całym rejonie środowisko naturalne zachowało się w niemal nienaruszonym stanie od zamierzchłych czasów. Cały teren lasów namorzynowych mieści się w obrębie dwóch parków narodowych, z których jeden nosi nazwę Khao Phanom Bencha, a drugi Bok Khorani.
Rejony te obfitują w ogromnych rozmiarów klify. Wizytę w tym miejscu w szczególności poleca się miłośnikom sportów kajakowych, tutaj bowiem znajdą dogodne warunki do ich uprawiania.
Samo miasteczko Ao Luk przecina jedna z głównych dróg w regionie Krabi-Phang Nga. Można tutaj zatrzymać się w drodze z Phuket do Krabi, zwłaszcza jeśli poczujemy się głodni lub zmęczeni podróżą. Na przyjezdnych czekają przydrożne knajpki z miejscową kuchnią, a także relatywnie tanie miejsca noclegowe, gdzie można przenocować i napić się czegoś mocniejszego.
Lasy namorzynowe oraz jaskinie Ao Luk
Aby dostać się do lasów namorzynowych należy jechać wzdłuż drogi Ao Luk-Laem Sak przejechać koło Parku Narodowego Than Bok Khorani i kontynuować przez 1,5 km aż do kanału Tha Pring. Tutaj można wynająć łódź długorufową za kilkaset THB i udać się
jaskiń – Tham Phi Hua To, Tham Lod Neua i Tham Lod Tai oraz lasów mangrowych. Można też wybrać się zna zorganizowaną wycieczkę połączą ze spływem kajakowym.