Łódź po kanałe Sean Seab w Bangkoku

0
4808
Lokalna łódź, nazywana często tramwajem wodnym
Lokalna łódź w Bangkoku, nazywana często tramwajem wodnym

Dość oryginalnym środkiem publicznego transportu w Bangkoku jest łódź płynąca poprzez kanał Sean Seab. Stolica Tajlandii, nazywana jest ‘Wenecją Wschodu’ nie bez powodu, przez miasto ciągną się tysiące kanałów, które za dawnych czasów były głównym środkiem lokomocji.

Podczas zwiedzania za mną Świątynnego Bangkoku będziecie mieli okazję przepłynąć się łodzią parę przystanków i poczuć jej lokalny klimat.

Kanał Saen Saep został zbudowany na rozkaz króla Rama III podczas konfliktu między Syjamem a Annamem (dawna cześć Wietnamu) o Kambodżę celem ustanowienia transportu wodnego żołnierzy i broni do Kambodży. Budowę rozpoczęto w 1837 roku i została zakończona po upływie trzech lat. Saen Saep rozpoczyna się od kanału Mahanak w pobliżu fortecy Mahakan w Bangkoku, ciągnie się do prowincji Chachoengsao wpadając do rzeki Bang Pa Kong.

Łódź po kanałach Sean Seab w Bangkoku.
Łódź po kanałach Bangkoku.

Ile kosztuje przejażdżka łodzią w Bangkoku

Łodzie mają 2 linie i przepływają kanałem Sean Seab z zachodniego Bangkoku na wschód, 18 km trasa jest obsługiwana przez około 100 łodzi z 40-50 miejscami siedzącymi kursującymi w godzinach od 5: 30 rano do 20: 30 codzienne w dni powszednie, a do 19 w weekendy. Ceny wynoszą 8 do 20 Bahtów, w zależności od przebytej odległości. Serwis transportuje około 60.000 pasażerów dziennie. Jest prowadzony przez firmę o nazwie Klong Sean Seab Express Boat.

Gdzie kursują łodzie Sean Seab

Serwis obejmuje zachodni dystrykt Pom Prap Sattru Phai do wschodniego Bang Kapi w Bangkoku.

Łodzie są szczególnie przydatne, aby dostać się do centrum Bangkoku do Siam Square i jego okolic w godzinach szczytu. Dwie połączone linie mają stację przesiadkową na Pratunam w pobliżu Central World. Na stacjach Hua Chang jest to możliwa przesiadka z małym spacerem do BTS Skytrain Ratchathewi lub BTS National Stadium. Na Asoke jest możliwe przesiadanie się do Metra MRT Phetchaburi.

Rozkład przystani w Bangkoku.
Rozkład przystani w Bangkoku.

Lina wschodnia NIDA

Zaczyna się na Pratunam i płynie aż do świątyni Wat Sriboonreung niedaleko National Institute of Development Administration (NIDA) końcowej stacji w dystrykcie Bangkapi.

Linia Golden Mount

Linia ta rozpoczyna się na stacji przesiadkowej Pratunam, a kończy po 6 przystankach przy Wat Saket Złotej Górze.

Bilety na łódź Sean Seab w Bangkoku kupowane są bezpośrednio na łodzi.
Bilety na łódź Sean Seab w Bangkoku kupowane są bezpośrednio na łodzi.

Jak kupić bilet na łódź

Wystarczy wsiąść na łódź, zająć miejsce i czekać aż podejdzie osoba sprzedająca bilety, która porusza się po krawędzi łodzi. Gdy już podejdzie do nas, mówimy nazwę przystanku, dajemy pieniądze i otrzymujemy bilet.

Zasłony przez chlapiącą wodą zasłaniają wszystko, to żadna wycieczka krajoznawcza.
Zasłony przez chlapiącą wodą zasłaniają wszystko, to żadna wycieczka krajoznawcza.

Porady

Podróż łodziami Sean Seab moim osobistym zdaniem nie jest najwygodniejszym środkiem lokomocji w Bangkoku. Żar, wilgoć, oraz czystość kanału dają o sobie znać. Nie licz też na to, iż będzie to przejażdżka krajoznawcza jak myśli większość turystów, woda z kanału jest tak brudna i stęchła, że na łodzi zamontowane są specjalne przesłony przez które nic nie widać, muszą one być trzymane przez pasażerów za pomocą podpiętych linek na wypadek chlapiącej wody od przepływającej z naprzeciwka innej łodzi.

Za pomocą lin sami pasażerowie trzymają zasłony aby nie być ochlapanym brudną wodą z kanału.
Za pomocą lin sami pasażerowie trzymają zasłony aby nie być ochlapanym brudną wodą z kanału.

Odradzam pływanie w godzinach szczytu tj. 8-9 rano i 18-19, kiedy to łodzie są przeładowane, jeśli nie ma miejsc siedzących z przodu, można stać na środku pokładu ściskając się z resztą przepoconych ludzi, natomiast na tyle woda najwięcej chlapie.

Nie myl także tego serwisu z  prywatnym czarterem łodzi po kanałach Thonburi, to zupełnie co innego, pierwsze to transport publiczny, drugie prywatna wycieczka po starej części stolicy Tajlandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.