Plaża Ao Nang w Krabi

0
8691
Plaża Ao Nang, Krabi. Główne miejsce wypadowe na pobliskie wyspy.
Plaża Ao Nang, Krabi. Główne miejsce wypadowe na pobliskie wyspy.

Ao Nang to jedna z najpopularniejszych plaż w prowincji Krabi, ale też ciekawe miasteczko tętniące życiem w sezonie. Decydując się na urlop tutaj, zyskujesz nie tylko dostęp do wspaniałej linii brzegowej, ale też na wyciągnięcie ręki masz większość najważniejszych miejsc na mapie tego regionu.

Ao Nang w Krabi

Planując wycieczkę w głąb regionu Krabi, warto poznać te dwa słowa – Ao Nang. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ to jedno z najpopularniejszych miejsc. Składa się na to przynajmniej kilka czynników. Na początku, kiedy Tajlandia zyskiwała dopiero na turystycznej popularności jako egzotyczna kraina, do której warto pojechać, to właśnie Ao Nang było jednym z miejsc, gdzie spotykali się tani podróżnicy tzw. backpackerzy.

Popularność tego urokliwego miasteczka brała się przede wszystkim z bardzo dobrej, bo centralnej dla regionu lokalizacji dającej dostęp zarówno drogą wodną, jak i lądową do większości wartych odwiedzenia miejsc na mapie prowincji Krabi. Nic więc dziwnego, że turyści lubiący plecaki upodobali sobie to nadmorskie miasto jako doskonały punkt wyjściowy do dalszych podróży po regionie. Drugim ważnym elementem, który zadecydował o popularności tego miejsca, jest piękna i długa plaża.

Główny pas nabrzeżny Ao Nang, Krabi.
Główny pas nabrzeżny Ao Nang, Krabi.

Perła prowincji Krabi

Ao Nang znajduje się około dwadzieścia minut jazdy samochodem od Krabi Town – stolicy regionu i zarazem głównego węzła przesiadkowego. Miasto, choć niewielkie – z jednego krańca na drugi można przejść w około pół godziny – jest bardzo ruchliwe podczas sezony. Przebywając tu, widać, że jest to miejsce nastawione na przyjeżdżających turystów, jednak pomimo całego zgiełku nie zatraciło właściwej dla Krabi relaksującej atmosfery małego nadmorskiego miasteczka.

W odróżnieniu od wielu innych miejsc na mapie Tajlandii Ao Nang dzięki swojemu położeniu i uwarunkowaniom geologicznym nie daje się tak łatwo skomercjalizować zachodniej turystyce i zachowuje swój autentyzm. Wszystko to dzięki niezliczonym mogotom, czyli pionowym wapiennym skałom, powstałym w wyniku procesów krasowych, a które sprawiają wiele kłopotu deweloperom w masowej budowie obiektów turystycznych.

W Ao Nang wzdłuż wschodniego brzegu cumuje wiele łodzi długorufowych, które co chwila odpływają lub dobijają do brzegu, ponieważ służą jako taksówki i robią przy tym sporo zamieszania. Na plaży trudno o miejsca, w których jest cień, co w połączeniu ze średnią temperaturą 29 stopni utrzymującą się przez cały rok może być dla wielu osób przeszkodą do dłuższego wylegiwania się na słońcu.

Podróżowanie

Na wschodniej części plaży Ao Nang cumuje wiele charakterystycznych łodzi z długą rufą (longboat). To jeden z głównych środków transportu w tym regionie, jak i zresztą w całej Tajlandii. Łodzią dopłyniesz na bardzo popularną plażę Railay, na którą rejs będzie trwał około 20-30 minut. Część tej plaży uchodzi za jeden z piękniejszych miejsc na świecie.

Plaża Railey, Krabi.
Plaża Railay, Krabi.

Plaże w okolicy Ao Nang

Ao Phra Nang (Zatoka Księżniczki) uznawana jest za jedno z najpiękniejszych i najefektowniejszych miejsc w całej Tajlandii. Plaża ma około jednego kilometra długości i słynie z pięknych zachodów słońca. Położona jest w południowym pasie zatoki Railay, dostępnej najłatwiej droga morską, około 20 minut łodzią z Ao Nang.

Plaża Ton Sai, Krabi.
Plaża Ton Sai, Krabi.

Innym, bardziej zacisznym kierunkiem, który można obrać, jest mniej znana plaża położona pomiędzy Ao Nang a RailayTon Sai (około dziesięć minut rejsu) – odcięty od świata wielkimi wapiennymi klifami raj wspinaczkowy, który przypadnie do gustu zarówno osobom lubiącym spokojne plaże, jak i fanom aktywnego wypoczynku. Pozostaje jeszcze wiele, bo ponad setka małych wysepek, na które można dopłynąć z plaży Ao Nang. Jedną z ciekawszych jest na pewno niewielka Khao Phing Kan połozona w sąsiedneij prowicnji Phang Nga, nazywana dzisiaj wyspą Jamesa Bonda, na której kręcono sceny do „Człowieka ze złotym pistoletem” – jednego z filmów o przygodach najsłynniejszego brytyjskiego szpiega.

Na zachód od Ao Nang zaraz za skała znajduję się długi pas piaszczystej plaży Noppartatthara. Jest to bardziej lokalne miejsce z mniejsza ilością turystów.

Jak dotrzeć do Ao Nang

Do Ao Nang można dostać się na kilka sposobów. Jeśli przylatujesz do Tajlandii i lądujesz w Bangkoku, możesz przylecieć do Krabi Town (około osiemdziesiąt minut samolotem), a ostatnie szesnaście kilometrów pokonać taksówką, lokalnym autobusem lub miejscowym środkiem transportu, który jest znany pod nazwą Songthaew. To jednak nic bardziej egzotycznego od specjalnie przerobionego samochodu typu pickup, który pełni rolę zarówno autobusu, jak i taksówki, co ma swoje odzwierciedlenie w niższej cenie za kurs. Swoją nazwę bierze od dwóch ławek (song thaeo – dwa rzędy), na których siadają pasażerowie, a które umieszczone są wzdłuż paki pickupa.

Transport w Krabi - Songthaew.
Transport w Krabi – Songthaew.

Nad pasażerami jadącymi w Songthaew znajduje się charakterystyczny daszek na stelażu wyglądający niczym pawilon ogrodowy. Zamiast nazw czy numerów linii, w prowincji Krabi kolor takiego pickupa odpowiada kierunkowi, w którym podąża. Z Krabi Town do Ao Nang kursują Songthaew w kolorze białym – średnio co piętnaście minut. Warto pamiętać, że w sezonie te nietypowe taksówki jeżdżą do godziny dziesiątej wieczorem, a poza sezonem od wschodu do zachodu słońca.

W celu pokonania większej odległości od strony lądu można zdecydować się na lokalny autobus. Kolejną alternatywą są przewozy organizowane przez niektóre hotele. Większość z nich zapewnia transport z lotniska do hotelu, choć niektóre dysponują również ciekawymi ofertami transportu lub wycieczkami po okolicy, co często idzie w parze z dobrą ceną dla gości hotelowych.

W rejon plaży Ao Nang można się dostać drogą wodną, na przykład wsiadając na prom wyruszający z takich wysp jak Koh Lanta czy Phi Phi. Swoją drogą, o tej drugiej mówi się, że jest pozycją obowiązkową, gdy podróżuje się po prowincji Krabi, bo to najbardziej rajska wyspa w całej Tajlandii. Z wielu zakątków prowincji Krabi, jeśli odległość nie jest duża, można oczywiście przypłynąć do Ao Nang łodzią długorufową. Często zresztą zdarza się, że promy nie są w stanie dopłynąć do brzegu i ostatnią fazę podróży odbywamy w longboacie.

Hotel Centrara Grand, Krabi.
Hotel Centrara Grand, Krabi.

Nocleg

Ao Nang jest bardzo dobrą bazą turystyczną – znajduje się tutaj wiele pubów, restauracji, sklepów i hoteli. Większość z nich skupia się wzdłuż głównej ulicy. Oferta noclegowa jest wyjątkowo szeroka. Hotele znajdujące się w centrum proponują różny standard – coś dla siebie znajdą tu bardziej wymagający goście, ale też ci, którym zależy przede wszystkim na ciepłej wodzie pod prysznicem. Nie można też zapomnieć o guest house’ach oraz bungalowach znajdujących się bardziej na obrzeżach Ao Nang, które, choć czasem brakuje im wyposażenia, to nadrabiają swoim urokiem.

Atrakcje w Ao Nang

Choć Ao Nang znana jest głównie ze swojej plaży, to prócz plażowania w rajskich okolicznościach przyrody można spędzić tutaj czas aktywnie. Do wyboru jest przede wszystkim wspinaczka po charakterystycznych dla tego regionu skałach wapiennych. Wypożyczalnie sprzętu organizują kursy dla początkujących, a większość tras wspinaczkowych zadowoli wymagających fanów tego sportu.

W Ao Nango można też wypożyczyć kajaki i wypłynąć na wody zatoki Andamańskiej, do pobliskich lagun i wielu małych wysepek skrywających skalne groty, a niekiedy nawet lokalne świątynie, jak choćby legendarna Princess Cave. Przy głównej ulicy w Ao Nang znajduje się wiele biur organizujących transport wodny i lądowy do najciekawszych miejsc prowincji. Jest też wiele firm z bogatą oferta innych atrakcji, takich jak nurkowanie ze sprzętem, snorkeling, podziwianie raf koralowych czy trekking po dżungli.

Wielu podróżników, którzy byli już w Tajlandii, radzi, aby nawet w biurach targować się jak na targu z warzywami. Wyjściowa cena za każdą wycieczkę nie jest, po pierwsze, ceną ostateczną, a po drugie, zwykle jest to suma lekko zawyżona – prawie w każdym biurze, zależnie od zdolności negocjacyjnych klienta, cena może spaść.

Nocne życie Ao Nang

Udając się wieczorem do centrum, w klimatycznych knajpkach można trafić na wieczory z muzyką na żywo czy efektowne występy połykaczy ognia. W centrum nie brakuje też pubów, drink barów i restauracji, które kuszą egzotycznymi drinkami na bazie świeżych owoców czy oryginalnymi potrawami kuchni tajskiej. Warto stołować się w barach z jedzeniem typu street food, które jest kwintesencją lokalnej kuchni.

Za ciekawostkę należy uznać, że w przeważającej części lokalnych barów i restauracji da się znaleźć niemieckie, a coraz częściej również belgijskie piwa. Jeśli chodzi o niepowtarzalny klimat, to nie bez znaczenia są mieszkańcy regionu, którzy swym otwartym zachowaniem i serdecznym podejściem do życia sprawiają, że chce się zostać w Tajlandii jak najdłużej.

Railay, Krabi z widoku ptaka.
Railay, Krabi z widoku ptaka.

Kiedy przyjechać

Wybierając się do Ao Nang w sezonie (listopad – marzec), nocleg należy zaplanować z wyprzedzeniem. Ze względu na to, że jest to miejscowość turystyczna, można mieć nie lada problem ze znalezieniem miejsca do spania bez uprzedniej rezerwacji. Poza sezonem można liczyć na więcej szczęścia i postawić na spontaniczność. Sezon w regionie Krabi trwa od listopada do kwietnia – jest wtedy cieplej, a opady deszczu są sporadyczne. W maju zaczyna się pora monsunowa, a pogoda staje się mniej przewidywalna, choć nadal jest bardzo ciepło.

Jeśli planujesz urlop polegający głównie na plażowaniu na Ao Nang, to ze względu na zamieszanie, jakie robią przy brzegu łodzie długorufowe w sezonie, pomyśl o urlopie poza sezonem, kiedy ze względu na mniejszą liczbę turystów częstotliwość, z jaką kursują łodzie, jest znacznie niższa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.