Plaża Freedom, Phuket

0
3606
Plaża Freedom, Phuket.
Plaża Freedom, Phuket.

Freedom Beach, czyli – jak sama nazwa wskazuje – plaża wolności jest dowodem na to, że przebywając na Phuket, wciąż można trafić na kameralny, mniej oblegany fragment wybrzeża. Odkryj jego urok, a także najpopularniejsze sposoby spędzania czasu w tej okolicy.

Freedom Beach na Phuket

Freedom Beach, choć na uboczu i w ukryciu w pobliżu Patong, obejmuje zaledwie 300 metrów białego piasku przy przejrzystej wodzie. Wokół skały, wzgórza i naturalna, pierwotna roślinność. Czy właśnie tak trafia się do raju?

Plaża Freedom, Phuket.
Plaża Freedom, Phuket.

Wiele osób dociera na tę plażę nie tyle spacerem, (dość ciężkim) co łodzią. Okoliczni mieszkańcy od lat żyją z turystyki i wiedzą, że część podróżnych przybywających na Phuket z całego świata szuka spokoju i mniej uczęszczanych zakątków. Dostać się tu można szybko chociażby z Patong, a wycieczka na Freedom Beach coraz częściej jest notowana w planach przyjezdnych. W okolicach południowej części plaży znajdują się niewielkie knajpki, w których warto spędzić chwilę, podziwiając okoliczne piękno i nabierając sił do dalszego spacerowania.

Co robić na plaży wolności? W podjęciu decyzji pomagają chociażby zalążki sportowej infrastruktury do uprawiania piłki nożnej i siatkówki, dostępnej całkowicie za darmo. Również tutaj zachęca się do uprawiania snorkelingu. Zaglądając w masce z rurką tuż pod klarowną powierzchnię wody, można bez trudu zobaczyć, jak prezentuje się rafa koralowa zamieszkana przez tropikalne ryby.

Plaża Freedom, Phuket.
Plaża Freedom, Phuket.

Okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć i zmienienia nawet na chwilę perspektywy jest spływ długą łodzią (to te charakterystyczne dla Tajlandii „long-tails”). Cena waha się w okolicach 1200–1500 batów.

Spacer

Dla kogoś spacer może wydać się raczej kiepską atrakcją turystyczną, ale akurat w przypadku Freedom Beach ma się pełne prawo do polecania tej aktywności. Dlaczego? Ponieważ na kameralną plażę trudno się dostać. Ścieżki biegnące m.in. od strony Patong nie są oczywiste ani przyjazne. Trzeba się trochę namęczyć, żeby trafić na rajską, skrytą plażę. Oczywiście droga nie należy też do najbardziej ekstremalnych i niebezpiecznych, niemniej trzeba się przygotować na pewien wysiłek.

Odpoczynek na pierwszym miejscu

Wybierając się na Freedom Beach, trzeba z gruntu nastawić się na brak typowych atrakcji, takich jak duże markety, parki rozrywki czy głośne lokale. Nie znaczy to, że na miejscu jest nudno – po prostu najwięcej radości daje sam fakt podziwiania naturalnej, nieskażonej jeszcze przyrody. W południowej części plaży znajduje się One ‘n’ Only Restaurant & Bar (uwaga na wysokie ceny!), w okolicach trafi się również na wypożyczalnie sprzętu plażowego. Dużą przyjemnością jest wypoczynek na plaży czy poszukiwania idealnego kadru fotografii.

Ścieżka do plaży Freedom, Phuket.
Ścieżka do plaży Freedom, Phuket.

Jak dostać się na Freedom Beach

Najkrótsza trasa biegnie od południowego krańca Patong w pobliżu dużego mostu przy hotelu Amari Phuket, ale można też dostać się z plaż Kata, Karon lub nawet Kamala. Kosztowałoby to więcej i potrwa dłużej. Z Patong  cena zwykle wynosi 1200 do 1500 bahtów za łódź w obie strony.

Plaża jest dostępna tylko w sezonie, poza sezonem żadna łódź nie będzie tam pływać ze względu na wzburzone morze.

Na pieszo

Wpierw trzeba dojechać prywatnym transportem do położonego około 200 metrów od plaży parkingu. Dalej można pójść na dwa sposoby.

Pierwszy – na południowym krańcu zatoki Patong, należy podążać drogą, która wspina się na wzgórze, skręcić w lewo przy hotelu Amari Phuket, przejść przed Baan Yin Dee Resort i na dole wzgórza skręć w lewo w kierunku resortu Avista Hideaway, który znajduje się 700 m od parkingu Freedom Beach.

Plaża Freedom, Phuket.
Plaża Freedom, Phuket.

Druga opcja znajduje się tuż przed szczytem Patong Hill, przy drodze z Patong do Karon Beach. Jadąc z Patong, ścieżka do parkingu Freedom Beach znajduje się po prawej stronie, około 80 metrów za Rasta Baby Bar (który znajduje się po lewej stronie drogi).

Parking jest płatny około 100 THB za motor.

Hotel na Plaży Freedom

Freedom Beach to jedna z najładniejszych plaż na wyspie, bardzo blisko Patong. Nie ma bezpośrednio na plaży hoteli, lecz w jej pobliżu znajdziemy pare obiektów.

5* Crest Resort & Pool Villa
4* Sirirat Sea-view Villa
3* P.S Hill Resort

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.