Pogoda w Krabi

0
9351
Plaża Railey, Krabi.
Plaża Railey, Krabi.

Planując wakacje w Tajlandii a w szczególności w prowincji Krabi trzeba zwrócić uwagę na pogodę. Jeśli tylko zdecydujesz się na odpowiednią porę przyjazdu, słońce i bezchmurne niebo będziesz miał właściwe zagwarantowane jak w banku. Kusząca perspektywa, czyż nie? Zanim jednak wyjedziesz, dowiedz się najpierw, o czym koniecznie powinieneś wiedzieć na temat pogody w Krabi.

Klimat Tajlandii

Na pogodę w Tajlandii ogromny wpływ wywierają głównie wiejące tutaj monsuny, z których jeden pochodzi z południowo zachodniej strony oceanu, drugi natomiast wieje z kierunku północno-wschodniego, przemierzając tamtejsze lądy. Panujący przez cały rok tropikalny klimat sprawia, że temperatury powietrza przez cały rok oscylują na bardzo wysokim poziomie, zbliżając się albo znacząco przekraczając pułap 30 stopni.

W Tajlandii właściwie nie występuje znany z Europy podział pór roku na wiosnę, lato, jesień i zimę, a główny czynnik oddzielający od siebie jeden okres pogodowy od drugiego stanowi ilość opadów notowana w poszczególnych odstępach czasowych.

Biorąc pod uwagę ten wyróżnik, można wyodrębnić trzy pory roku typowe dla tajskiej krainy. Są to kolejno pory nazywane chłodną (choć dla nas jest to dalej gorący klimat), gorącą oraz deszczową. Pora sucha i gorąca z reguły występuje przez dwa miesiące, począwszy od marca aż do maja. W tym okresie temperatury w niektórych rejonach Tajlandii mogą sięgać 40 stopni Celsjusza.

Kolejno następuje pora gorąca i wilgotna (innymi słowy, pora deszczowa), która trwa dłużej niż pora sucha i gorąca, obejmując okres pomiędzy czerwcem a październikiem. W tym czasie robi się nieco chłodniej, zdecydowanie rośnie natomiast wilgotność powietrza na skutek padających deszczy.

Dla turystów pragnących zwiedzić uroczy i niewątpliwie piękny kraj, jakim jest Tajlandia, zdecydowanie poleca się natomiast wyjazdy na przełomie jednego roku i drugiego, to znaczy w okresie pomiędzy listopadem a lutym. W Tajlandii panuje wówczas pogoda sucha (która też dla Tajów jest chłodna gdyż w niektórych rejonach temperatura spada do 14 C), nie ma mowy o częstym deszczu ani upałach nie do wytrzymania, choć oczywiście, nadal jest bardzo ciepło.

Pogoda na Krabi.
Pogoda na Krabi.

Pogoda na Krabi

Prowincja Krabi jest usytuowana na zachodnich krańcach Półwyspu Malajskiego, czyli w regionie, w którym na ogół panuje nieco inna pogoda niż w innych częściach Tajlandii. Z uwagi na lokalizację znajdujących się w okolicy wysp bardziej oddziałują tutaj czynniki pogodowe typowe dla klimatu równikowego.

Południowo-zachodni brzeg Tajlandii cechuje właściwie występowanie dwóch pór roku. Jedna z nich to pora sucha, której czas przypada na tygodnie pomiędzy grudniem a kwietniem, kolejna to pora deszczowa, trwająca przez całą pozostałą część roku tj. od maja do listopada. W tym okresie wiatry południowo- zachodnie przynoszą deszcze. Najbardziej mokrymi miesiącami są wrzesień i październik.

Tym, co niewątpliwie różni rejony prowincji Krabi od innych części Tajlandii, jest brak pory chłodnej. Z kolei w porze deszczowej trzeba liczyć się z występującymi niemal codziennie ulewnymi opadami deszczu, przy jednocześnie dosyć znaczącej wilgotności powietrza. W tym okresie ( wrzesień – październik) zdecydowanie nie poleca się wyjazdów do Krabi ani zwiedzania okolicznych wysp, niesprzyjająca pogoda utrudnia bowiem, a często wręcz czyni niemożliwym dostanie się tam drogą morską.

Pora deszczowa na Krabi – czy na pewno aż tak źle

Właściwie wszystko zależy od tego, na jaki układ pogodowy trafi się w danym momencie. Będąc na Krabi w porze deszczowej, niekiedy przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można pokusić się o zwiedzanie różnych wysp oraz plażowanie, a wszystko dzięki słońcu przebijającemu się niejednokrotnie przez ciemne, gęste chmury. Mimo pozornie spokojnej pogody trzeba jednak zrezygnować ze snorkelingu oraz nurkowania ze względu na spienione fale morskie.

W porze deszczowej na Krabi właściwie każdego dnia trzeba się liczyć z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia intensywnych opadów deszczu, z reguły jednak nie trwają one dłużej niż dwie, może trzy godziny bez przerwy. Kiedy deszcz ustanie, właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na wycieczkę po okolicznych zakątkach, poznając tutejszy krajobraz oraz przyrodę. Obfity deszcz nie pozostaje bez śladu na widoki w Krabi, gdyż dzięki nim można napawać oczy zachwycającymi krajobrazami bujnej roślinności porastającej całą prowincję i znajdujące się w jej pobliżu wyspy.

Railay, Krabi z widoku ptaka.
Railay, Krabi z widoku ptaka.

Podsumowanie pogody na Krabi

Najlepszy okres na wakacje w prowincji Krabi – styczeń do marca.
Najbardziej deszczowe miesiące to – wrzesień październik.

Zmiana sezonu nie zawsze odbywa się zgodnie z harmonogramem, więc na przykład możliwe jest, że deszcz zacznie się „wcześnie” w kwietniu, a skończy dopiero w połowie czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.