Filipiny Polski Przewodnik

Palawan, Filipiny.
Palawan, Filipiny.

Katolicki kraj w Azji? Hiszpańska architektura wymieszana z nowoczesnymi biurowcami i slumsami? Bardzo tani pobyt w okolicach rajskiej plaży przy lazurowej tafli morza? Tak, to muszą być Filipiny, które warto zwiedzać z polskim przewodnikiem. Poznaj je bliżej i zaplanuj wakacje, kto wie, być może Twojego życia.

Boracay, Filipiny.
Boracay, Filipiny.

Wycieczki na Filipinach

Republika Filipin zajmuje terytorium kilku tysięcy oceanicznych wysp i wysepek, jednak turystyczne i gospodarcze znaczenie ma tylko część z nich. Spoglądając na mapę kraju, warto zapamiętać nazwy największych wysp – Luzon, Mindnao, Samar, Negros, Palawan, Panay, Mindoro, Leyte, Cebu, Bohol, Masbate. Na pierwszej z wymienionych znajduje się stolica Manila, która wraz z przyległymi miastami tworzącymi ogromną aglomerację liczy ponad 20 milionów mieszkańców.

Każdy nasz polski przewodnik na Filipinach może potwierdzić motywacje, które kierują turystami z naszego kraju przyjeżdżającymi w te rejony. W końcu podróżując na drugi koniec świata, częściej decydujemy się na popularniejszą Tajlandię czy Bali. Ale Filipiny? Cóż, na tutejszych plażach jest równie malowniczo, a woda skrywa prawdziwie niezwykłe tajemnice. Kolorowy świat Oceanu Spokojnego zachęca do wielogodzinnego snorkelingu. Jedzenie, noclegi, atrakcje i komunikacja wyróżniają się niskimi cenami. Kraj wciąż nie rozwinął się pod kątem turystyki w 100% i nie jest najbardziej obleganym w Azji, więc nie powinna dziwić chęć organizacji samodzielnych wycieczek, bez biura podróży, co najwyżej z polskim przewodnikiem wynajętym w konkretne dni.

I tu pojawia się ciekawy wątek zwiedzania. Wyjazd na 2-3 tygodnie na Filipiny jednoznacznie kojarzy się z odpoczynkiem na plaży, ale nie samym plażowaniem turysta żyje, prawda? Aby poznać kraj i wywieść z niego nie tylko opaleniznę, ale również wyjątkowe wspomnienia, warto połączyć wyjazd ze zwiedzaniem. Dotyczy to zarówno prowincjonalnych zabytków oraz atrakcji, jak i największego ośrodka nie tylko w kraju, ale na całym kontynencie, czyli Manili.

Manila.
Manila.

Bezpieczne i wygodne zwiedzanie Manili i Filipin

Manila jest aglomeracją przede wszystkim zatłoczoną. Dla turystów z Polski, szczególnie po raz pierwszy przybywających do Azji, może być niemałym szokiem, że niektóre ulice korkują się nawet w środku nocy. Jak łatwo się domyślić, komunikacja z lotniska czy pomiędzy osiedlami i miastami jest przez to nieco utrudniona. Polski przewodnik znający Filipiny jak własną kieszeń jest w stanie dokładnie zaplanować i zorganizować transport, czyniąc go szybszym, tańszym i bezpieczniejszym. To samo planowanie przyda się zresztą przy zwiedzaniu kolejnych atrakcji na terenie stołecznego miasta. Aby możliwie najsprawniej zobaczyć zabytkowe fortyfikacje, pałace, kościoły czy muzea, potrzeba wsparcia.

Dzielnica Chińska, Manila.
Dzielnica Chińska, Manila.

Dobrze jest zresztą posłuchać o innym kraju w języku polskim. Znajomość angielskiego jest tu bardzo przydatna, ale co mowa ojczysta, to mowa ojczysta – ułatwia zrozumienie wszystkich kontekstów kulturowych czy zagadek. Pamiętajmy, że choć Filipińczycy w przeważającej większości są katolikami, a ich kulturę budowały w dużej mierze hiszpańskie i amerykańskie wpływy, to nadal nacja daleka kulturowo i wymagająca bliższego poznania, zrozumienia, uszanowania różnic, które bądź co bądź występują.

Spędzaj wakacje na Filipinach jak chcesz

Zwiedzanie z nami Filipin po polsku nie jest konkretną ofertą jak w biurze podróży, w którym klient przyjmuje z góry określony plan i musi się do niego dostosować. Tu jest inaczej – otrzymuje się spersonalizowane propozycje, a do tego można i warto wskazać swoje oczekiwania względem zwiedzania, terminów, atrakcji czy charakteru grupy. Na inne wrażenia z wizyty na Filipinach nastawiają się przecież backpackerzy, rodziny z dziećmi, seniorzy, młode pary czy grupy przyjaciół. Dla każdej ekipy można przygotować wyjątkowy plan zwiedzania i poznawania kraju od środka.

Slamsy w Manili.
Slamsy w Manili.

Merytoryczne wsparcie na miejscu przydaje się zresztą w każdym kontekście – zakupów, jedzenia, picia, noclegów, komunikacji. Po co przepłacać? Po co ryzykować? Po co błądzić? Przecież w dobie Internetu można umówić się na wspólną wycieczkę w dowolnym terminie. Celem może być równie dobrze wizyta w najbardziej znanych i charakterystycznych miejscach, jak i poszukiwanie atrakcji z dala od szlaków polecanych w przewodnikach.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Filipinach

Aby lepiej przygotować się do wizyty na Filipinach, warto znać i rozumieć historyczny kontekst, który jest zgoła inny niż w wielu pozostałych krajach należących do Azji. Filipiny zostały odkryte w XVI wieku przez Ferdynanda Magellana, przez co terytorium bardzo szybko „zainteresowała się” Hiszpania. Lokalne plemiona nie miały szans w starciu z imperium, które odkrywało i podbijało świat. W następnych stuleciach zakusy na przejęcie władzy mieli chociażby Holendrzy, ale hiszpańska władza utrzymała się aż do końca XIX wieku, a konkretnie 1898 roku. Właśnie w tamtym czasie Stany Zjednoczone postanowiły wejść na arenę międzynarodową, konfliktując się z Hiszpanami.

Polski przewodnik może długo opowiadać o dalszych dziejach i wpływach amerykańskiej armii, po której pozostało dziś wiele wozów przerobionych na taksówki, o japońskiej okupacji, niepodległości i dyktaturze czy powolnym odradzaniu się wolności. To po prostu warto przeżyć na miejscu, oglądając zabytki, ale i zdobycze nowoczesności.

Filipiny to nieoczywisty i wciąż nie w pełni odkryty przez Polaków kierunek wycieczek. W ojczystym języku i w towarzystwie pasjonata po prostu łatwiej odnaleźć się na miejscu i zobaczyć najciekawsze atrakcje dla turystów. Nie tylko cudne plaże!

Organizuję zwiedzanie stolicy – Manili oraz innych miejsc na Filipinach. Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się ze mną.