Rejs kanałami Thonburi

1
15228
Rejs po kanałach Thonburi
Rejs po kanałach Thonburi

Zachodnia cześć Bangkoku kryje w sobie pewną perełkę, jest to rozległa sieć kanałów Thonburi. Rejs łodzią długrufową to atrakcja sama w sobie, podczas której odkryjemy jak wyglądał pierwowzór stolicy Tajlandii.

Kanały w Thonburi.
Kanały w Thonburi.

Historia powstania Thonburi

Thonburi było kiedyś pierwszą stolicą Tajlandii, powstało zaraz po upadku Ayutthaya w 1768 roku. Ówczesny Generał Taksin po tym jak wyparł Birmańczyków rujnujących stare królestwo, stwierdził że nie ma sensu odbudowywać upadłego państwa, postanowił spłynąć w dół rzeki Chao Praya, gdzie założył osadę oraz Królestwo Thonburi, którym niedługo władał do 1782 roku, kiedy to została założona Dynastia Chakri będąca na tronie po dzień dzisiejszy.

Częsty widok dzieci bawiących się w kanałach Thonburi.
Częsty widok dzieci bawiących się w kanałach Thonburi.

Thonburi to pierwowzór Bangkoku, 200 lat temu głównym środkiem lokomocji była woda, stąd wytworzyła się kultura targów wodnych. W licznej sieci kanałów po zachodniej części Bangkoku można zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy nazywane nie bez powodu ’Wenecją Wschodu’ . Ludzie wiodą tutaj beztroskie życie, często mieszkając w domkach na palach. Z czasem stolica zaczęła się rozrastać, w 1932 roku wybudowano pierwszy most Saphan Put – Memorial Bridge łączący wschodni brzeg rzeki Chao Praya. Od tamtego czasu Bangkok zaczął się dynamicznie urbanizować i dewelopować po wschodniej części miasta.

Kanały Thonburi.

Czarter prywatnej łodzi po kanałach Thonburi

Kanały zwane po tajsku Klong kryją w sobie sporo historii oraz w niektórych miejscach dziewiczy Bangkok. Łódź długorufową można wynająć niedaleko Wat Pho, oraz po drugiej stronie rzeki przy Wat Arun. To jedna z ważniejszych atrakcji, zawsze gdy zabieram turystów na rejs, są pod wrażeniem, miejsca które obserwują, tutaj zatrzymał się czas. Mieszkańcy wiodą beztroskie życie, łapią ryby, wygrzewają się na słońcu, wykonują codzienne czynności, jak pranie czy sprzątanie, a dzieci pluskają się w wodzie. Po drodze mijamy lokalne świątynie, oraz małe farmy z warzywami. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć Monitora Wodnego – jaszczurki leniwie spacerującej wzdłuż lub płynącej przez kanały. Przy świątyniach można też pokarmić ryby.

Kanały Thonburi
Kanały Thonburi

Sieć kanałów jest dość rozległa, mijamy skrzyżowania, wpływamy do mniejszych obserwując jak żyją tutejsi mieszkańcy. To duży kontrast stolicy Tajlandii, gdyż z jednej strony miasta mamy nowoczesne wieżowce, centra handlowe, a z drugiej domki na palach.

Łódź długorufowa, przepływa obok Wat Arun aby dostać się do kanałów Thonburi
Łódź długorufowa, przepływa obok Wat Arun aby dostać się do kanałów Thonburi.

Podczas wycieczki Świątynny, oraz Codzienny Bangkok jako jeden z punktów będziecie mieli okazję przepłynąć się łodzią długorufową po kanałach Thonburi, koszt to około 1500 Bahtów.

1 KOMENTARZ

  1. Cześć Łukasz,

    Jesteśmy właścicielami agencji wyprawowej Sunsara.
    Chcielibyśmy nawiązać z Tobą współpracę w zakresie organizacji na miejscu (głównie transport i lokalni przewodnicy) oraz pilotowania przez Ciebie naszych grup (max. do 12 osób). Czy byłbyś zainteresowany?

    Pozdrawiamy serdecznie,
    Ula i Tomek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.