Songkran Tajski Nowy Rok

0
10922
Tajski nowy rok, Songkran, nie ma szans na bycie suchym po wyjściu z hotelu.

Songkran czyli Tajski Nowy Rok to tradycyjne święto związane z przejściem, a konkretniej: przejściem Słońca, które ma w kulturze azjatyckiej niezwykłe znaczenie, z jednego znaku zodiaku w następny. Koniec „ryby”, pora na „barana”; słońce przesuwa się na niebie, a Tajowie wraz z turystami z całego świata rozpoczynają wspaniałą zabawę, rozciągającą się zazwyczaj na trzy dni – od 13 do 15 kwietnia.

Songkran – coś więcej niż festiwal

Nowy Rok, moment przejścia, podsumowań, ale i planów, ma znaczenie dla ludzi niezależnie od miejsca zamieszkania. Noc pomiędzy ostatnim a pierwszym dniem roku hucznie świętujemy dosłownie w każdym zakątku Ziemi. Jednak „nowy rok” w Tajlandii, do której być może się wybierasz, to święto obchodzone tradycyjnie… w kwietniu. Chodzi bowiem o przejście Słońca. Poznaj festiwal, którego nie da się nie zauważyć i nie przeżyć osobiście.

Jak przystało na tradycyjny i ogólnokrajowy festiwal, w różnych miejscach rządzi się swoimi prawami. Z pewnością zauważysz jego rodzinny charakter, a także duży szacunek oddawany postaci Buddy. Co ciekawe, możesz skojarzyć całe wydarzenie z naszym swojskim śmigusem dyngusem, ponieważ Tajowie uwielbiają świętować poprzez wzajemne oblewanie się wodą. To nie Wielkanoc, a… święto lania wody, o czym przypomina powszechnie używana chińska nazwa.

Songkran Tajski Nowy Rok.
Songkran Tajski Nowy Rok.

Co kryje się za tradycją polewania? Dowiesz się w trakcie festiwalu, na miejscu, choć już teraz mogę Ci zdradzić, że chodzi o symbolikę oczyszczenia i życiodajności. Woda zmywa pech i złe rzeczy, a kiedy jest na to lepszy czas niż w nowy rok?

Dla Tajów Songkran to nie tyle festiwal, co święto z prawdziwego zdarzenia. Wielu mieszkańców korzysta z wolnego czasu i udaje się w rodzinne strony, żeby spędzić ważne dni w gronie bliskiej rodziny. Nie da się ukryć, że wzmożona aktywność ma przełożenie na ceny. Przygotuj się na wyższe koszty szczególnie przewozów i noclegów. Pora przedstawić specyfikę regionalnych obchodów święta w różnych stronach kraju.

Historia Festiwalu Songkran

Słowo Songkran pochodzi z języka sanskryckiego i oznacza przejście słońca z jednego znaku Zodiaka do drugiego. Oznacza to, że każdego roku jest dwanaście Songkranów, ale znaczenie tego (zwanego głównym, który odróżnia go od innych) jest takie, gdy słońce przechodzi w znak Barana Szczególne wydarzenie to było również ściśle związane z równonocą wiosenną. Świętowanie Nowego Roku w czasie równonocy było bardzo popularne w przeszłości. Tajskie święto jest podobne do obchodów indyjskiego festiwalu Holi, chińskiego Ching Ming i chrześcijańskiego Festiwalu Wielkanocnego.

W Tajlandii Nowy Rok jest oficjalnie obchodzony 1 stycznia, podobnie jak w prawie wszystkich innych krajach. Songkran był oficjalnym Nowym Rokem do 1888 roku, kiedy to został zmieniony na ustaloną datę 1 kwietnia. Dopiero w 1940 r. Ta data została przeniesiona do 1 stycznia.

Obchody Songkran

Najbardziej znanym aspektem obchodów Songkran jest polewanie się wodą. Zwyczaj pochodzi z wiosennego aspektu oczyszczenia. Część rytuału jest związana z obmywaniem posągów Buddy. Polewanie „błogosławioną wodą”, postrzegane jest jako sposób na szacunek i przyniesienie szczęścia, które nie zaszkodzi również, gdyż kwiecień jest najgorętszym okresem roku w Tajlandii,

Dzisiejsze święto przyciąga tłumy ludzi, którzy wręcz walczą oblewając się wodą na ulicach, używając pojemników, wiader lub coraz częściej plastikowych pistoletów wodnych, lub stają przy drogach z wężem aby moczyć każdego kto przechodzi. Dość często paczka znajomych wsiada na przyczepę pickupa i jeździ po mieście oblewając po drodze kogo się da.

Podczas Songkranu nie ma opcji przejść głównymi ulicami suchym!

Można też zostać wysmarowanym pudrem zmieszanym z wodą, zwyczaj ten polega na sproszkowaniu kredy używanej przez mnichów do oznaczania błogosławieństw. Ta kombinacja wody i proszku jest prawie identyczna z obchodami Holi. Tajowie smarując twarz znajomych lub przechodniom okazują swoją sympatię.

Oczywiście, w jednej z największych metropolii na świecie także intensywnie przeżywa się obchody Tajskiego Nowego Roku. Oblewanie wodą, imprezy, procesje i festyny rozciągają się na przestrzeni całego miasta, ze szczególnym naciskiem na ruchliwe, popularne, znane przez turystów ulice, jak np. Khao San, Silom, Ratchaprasong, Central World, Siam. Świętowanie w Bangkoku ma też w sobie uroku tradycyjnych obchodów na prowincji, ale z drugiej strony w stolicy dzieje się wtedy naprawdę dużo.

Songkran w Ayutthaya uczestniczą tez słonie!
Songkran w Ayutthaya uczestniczą tez słonie!

Porady

Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć przed wkroczeniem na ulice.
– Upewnij się, że ludzie oblewają się czystą wodą, która może być albo wodą z kranu czy z dużych pojemników wody. Choć woda w temperaturze pokojowej powinna być w porządku, ale w zależności od tego, jak gorąco jest na zewnątrz, nalewanie lodowatej wody na ludzi nie powinno być problemem, dopóki nie dodany do niej jest lód. Co więcej, możesz walczyć pistoletami wodnymi, wiadrami, kubkami i wężami ogrodowymi. Węże i pistolety wysokociśnieniowe są z zabronione ze względów bezpieczeństwa.

– Co więcej, większość ludzi świętuje na ulicach, ale uważaj, aby nie strzelać strumieniem wody przechodniom w oczy, co jest to irytujące i niebezpieczne. Polecam kupienie specjalnych plastikowych gogli lub po prostu zakładanie okularów.

– Panie muszą zachowywać szczególną ostrożność, ponieważ niektórzy po alkoholu mogą być zbyt natarczywi.

– Unikaj mokrego proszku, miły sposób na poznanie prawdziwej esencji Sokgkranu to pozwolić komuś nałożyć mokry proszek na twarz. Stosowanie proszku odbywa się w celu „błogosławieństwa”, które po wyschnięciu robi się piekący. Pamiętaj, że niektórzy ludzie nie mają zbut czystych rąk, a proszek może zapchać pory skóry i może się wydawać, że po kilku dniach dostaniesz trądziku. Jeśli chcesz całkowicie uniknąć mokrego proszku, idź do Khao San Road, ponieważ jego używanie jest zabronione.

– Bycie całkowicie mokrym jest nieuniknione, gdy jesteś na polu bitwy Songkran dlatego ważne jest, aby ubierać się odpowiednio. Rekomenduje po prostu stare ubranie, oraz zakładanie stroju kąpielowego pod spodem będzie świetnym pomysłem. Ponadto nie należy wkładać grubych tkanin, takich jak jeansy, ponieważ mogą być naprawdę niewygodne i ciężkie. Spróbuj ubierać się, jakbyś jechał na plażę. Krótkie spodenki, t-shirty i klapki, ale nie japonki- gdyż łatwo w nich pośliznąć się. Pamiętaj także, aby nosić okulary, ponieważ woda może nie być tak czyste, że może powodować infekcje i podrażnienia.

– Kup wodoodporną torebkę, pokrowiec na telefon i pieniądze. Są sprzedawane na każdym roku na 50-200 THB. Do przezroczystej plastikowej torebki zawieszanej na szyję włóż telefon, dzięki czemu możesz robić zdjęcia oraz dzwonić, włóż tam też pieniądze. Nie bież portfela- będzie cały mokry!

Ciemna strona festiwalu

Hucznym obchodem Tajskiego Nowego Roku towarzyszą liczne imprezy w plenerze, na ulicach, dyskoteki, gdzie oczywiście oprócz wody leje się alkohol. Tajowie pija prawie wszędzie, na ulicach, w domu, barach, dyskotekach, specjalnych ewentach – dosłownie gdzie się da. W stanie po spożyciu zbytnio nie przejmując się wsiadają za kółko i prowadza czy to samochód czy motor.

Sonkran wyznacza czarną listę wypadków śmiertelnych na drogach, w okresie festiwalu jest ich najwięcej w skali roku. Zdarzają się też bezmyślne przypadki oblewania lodowatą wodą pędzących motorów, kierowca traci panowanie i dochodzi do stłuczki w ciężkim przypadku do śmierci.

Trzeba pamiętać też, że w tym terminie ruch na międzymiastowych drogach w całej Tajlandii jest wzmożony, gdyż w większości Tajowie jadą odwiedzić rodzinę, co niejednokrotni wydłuża czas podróży nawet 2,3-krotnie. Dlatego też proponuje podczas Sonkranu podróżować albo samolotem albo koleją, należy jednak pamiętać, aby rezerwować bilety ze znacznym wyprzedzeniem w szczególności lotniczych – gdyż cena ze względu na świętą jest wysoka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.