Świątynia Złotego Buddy Wat Traimit

0
15329
Świątynia Złotego Buddy Wat Traimit
Świątynia Złotego Buddy, nowy budynek wybudowano w 2010 roku

Świątynia Złotego Buddy zwana po tajsku Wat Traimit znajduje się na końcu dzielnicy chińskiej w Bangkoku na ulicy Yaowarat w pobliżu dworca kolejowego Hua Lampong, mieści się w niej największy na świecie posąg Buddy wykonany ze złota, mierzący 3 metry wysokości i ważący 5.5 tony.

Świątynia Złotego Buddy i jej historia

Powstanie Złotego Buddy przypisuje się na okres panowania królestwa Suktohai w XIV wieku, podobno później został przeniesiony do Ayuthaya w 1403 roku. W wieku XVIII celem odwrócenia uwagi posąg został pokryty gipsem, podczas wojny Birmańczycy zwykli rabować złoto i klejnoty ze świątyń.

Złoty Budda Bangkok Wat Traimit
Posąg Złotego Buddy, wykonany ze złota waży 5.5 tony

W 1762 roku Ayutthaya upadła, Birmańczycy doszczętnie zniszczyli i splądrowali stolice, jednak posąg Złotego Buddy pozostał nieruszony.

Po powstaniu Bangkoku król Rama I zarządził przywiezienie przeróżnych statuetek Buddy ze zniszczonych świątyń wokół kraju, i tak posąg wciąż pokryty gipsem trafił w okolice chińskiej dzielnicy do świątyni Wat Chotanaram. W okresie panowania króla Ramy III (1824-1851) przeniósł Złotego Buddę do Wat Traimit w 1935 roku, świątynia była mało znacząca jak setki innych w Bangkoku, a posąg przez 20 lat przesiadywał pod prostym zadaszeniem. 1954 roku wybudowano viharn, specjalne pomieszczenie dla wizerunku Buddy, podczas przenoszenia i umieszczania go na podeście pękły liny, posąg obsunął się i spadł na ziemie krusząc gips. Wielkie zaskoczenie i radość zapanowało w stolicy po odkryciu.

Aktualnie odwiedzając Wat Traimit zobaczymy nowe budynki świątynne, zostały one wybudowane w 2010 roku.

Świątynia Złotego Buddy Bangkoku - Wat Traimit
Wat Traimit

Praktyczne informacje:

Godziny otwarcia: 8.30 – 18.00

Lokalizacja: 661 Charoen Krung, Saphanthawong District

Bilety wstępu: 100 THB

Mapa:

Na terenie obowiązuje odpowiednie ubranie podobnie jak w Wielkim Pałacu, choć nie są tak restrykcyjne, ramiona i kolana powinny być zakryte.

Jak dostać się do Świątyni Złotego Buddy

Taxi w Bangkoku jest zawsze wygodą opcją. Można też dojechać metrem do końcowej stacji Hua Lamphong, gdzie znajduje się dworzec kolejowy, a stamtąd spacerem albo tuk-tukiem już zaledwie 700 metrów do celu.

Uwaga na oszustów twierdzących, iż świątynia jest zamknięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.