Świątynia Złotego Buddy Wat Traimit

0
10877
Świątynia Złotego Buddy Wat Traimit
Świątynia Złotego Buddy, nowy budynek wybudowano w 2010 roku

Świątynia Złotego Buddy zwana po tajsku Wat Traimit znajduje się na końcu dzielnicy chińskiej w Bangkoku na ulicy Yaowarat w pobliżu dworca kolejowego Hua Lampong, mieści się w niej największy na świecie posąg Buddy wykonany ze złota, mierzący 3 metry wysokości i ważący 5.5 tony.

Świątynia Złotego Buddy i jej historia

Powstanie Złotego Buddy przypisuje się na okres panowania królestwa Suktohai w XIV wieku, podobno później został przeniesiony do Ayuthaya w 1403 roku. W wieku XVIII celem odwrócenia uwagi posąg został pokryty gipsem, podczas wojny Birmańczycy zwykli rabować złoto i klejnoty ze świątyń.

Złoty Budda Bangkok Wat Traimit
Posąg Złotego Buddy, wykonany ze złota waży 5.5 tony

W 1762 roku Ayutthaya upadła, Birmańczycy doszczętnie zniszczyli i splądrowali stolice, jednak posąg Złotego Buddy pozostał nieruszony.

Po powstaniu Bangkoku król Rama I zarządził przywiezienie przeróżnych statuetek Buddy ze zniszczonych świątyń wokół kraju, i tak posąg wciąż pokryty gipsem trafił w okolice chińskiej dzielnicy do świątyni Wat Chotanaram. W okresie panowania króla Ramy III (1824-1851) przeniósł Złotego Buddę do Wat Traimit w 1935 roku, świątynia była mało znacząca jak setki innych w Bangkoku, a posąg przez 20 lat przesiadywał pod prostym zadaszeniem. 1954 roku wybudowano viharn, specjalne pomieszczenie dla wizerunku Buddy, podczas przenoszenia i umieszczania go na podeście pękły liny, posąg obsunął się i spadł na ziemie krusząc gips. Wielkie zaskoczenie i radość zapanowało w stolicy po odkryciu.

Aktualnie odwiedzając Wat Traimit zobaczymy nowe budynki świątynne, zostały one wybudowane w 2010 roku.

Świątynia Złotego Buddy Bangkoku - Wat Traimit
Wat Traimit

Praktyczne informacje:

Godziny otwarcia: 8.30 – 18.00

Lokalizacja: 661 Charoen Krung, Saphanthawong District

Bilety wstępu: 100 THB

Mapa:

Na terenie obowiązuje odpowiednie ubranie podobnie jak w Wielkim Pałacu, choć nie są tak restrykcyjne, ramiona i kolana powinny być zakryte.

Jak dostać się do Świątyni Złotego Buddy

Taxi w Bangkoku jest zawsze wygodą opcją. Można też dojechać metrem do końcowej stacji Hua Lamphong, gdzie znajduje się dworzec kolejowy, a stamtąd spacerem albo tuk-tukiem już zaledwie 700 metrów do celu.

Uwaga na oszustów twierdzących, iż świątynia jest zamknięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here