Stolica Tajlandii może wydać się skomplikowana podczas pierwszego pobytu, lecz trochę wspólnego planowania, cierpliwości i zrozumienia pomoże wydobyć nam jak najwięcej z tego miasta, razem zwiedzimy Bangkok od strony jego mieszkańca.
1. Świątynny Bangkok – lokalnymi środkami transportu
Po mieście poruszamy się lokalnym transportem, czyli kolejką naziemną BTS, Metrem MRT, taxi, tramwajem wodnym, tuk-tukami a nawet autobusami przybliżając zróżnicowany system transportowy w stolicy. W zależności gdzie znajduje się hotel tam stawiamy pierwsze kroki, przechadzamy się lokalnymi alejkami, gdzie sprzedawcy handlują czym się da.
Płyniemy lokalnym wodnym tramwajem do Złotej Góry, świątyni zbudowanej na specjalnie wykonanym kopcu, z której można podziwiać mała panoramę dzielnicy Rattanakosin.
Dalej odwiedzamy Wielki Pałac ze świątynią Szmaragdowego Buddy. Wielki Pałac do dziś zachwyca piękną architekturą, szczegółowością, z które stanowią pokłon dla kreatywności rzemiosła artystycznego mieszkańców Tajlandii. W murach kompleksu pałacowego znajduje się kilka imponujących budynków w tym Wat Phra Kaew – Świątynia Szmaragdowego Buddy, wraz ze swoją świętą statuetka z 14 wieku, do której Tajowie odbywają pielgrzymki z całego kraju.
Następne kroki kierujemy do Wat Pho, zwaną po polsku Świątynią Leżącego Buddy. To jeden z największych kompleksów świątynnych w stolicy słynący z olbrzymiego posągu pokrytego złotem, który mierzy 46 metrów długości. Wat Pho to również świetne miejsce tradycyjnego masażu tajskiego, znajduje się tutaj pierwsza szkoła masażu założona w Tajlandii, po dziś dzień działa i jej renoma przyciąga kursantów z całego świata.
Wychodzimy ze świątyni i przechodzimy w stronę rzeki Chao Praya, po drodze mały lokalny market na przystani, na którym głównie sprzedają suszony seafood. Tutaj łapiemy prywatną łódź długorufową i udajemy się do kanałów Thonburi przepływając obok symbolu Bangkoku – majestatycznej Świątyni Świtu – Wat Arun. Docieramy tam, gdzie turystyczne statki nie mają dosyć wody pod kilem, nawet dziś będziemy mieli okazję, choć trochę zasmakować klimatu dawnej stolicy. Thonburi to początki Bangkoku i miejsce wyjątkowe, połączone w sieć setek kanałów, nie bez powodu nazywane 'Wenecją Wschodu’. Tu sprzedawczyni warzyw wiosłuje z koszami pełnymi czosnku, chili, pomidorów i ogórków na sprzedaż. Tu na kładce medytuje mnich w pomarańczowym okryciu, a parę metrów dalej pluskają się w wodzie dzieciaki.
Przepływamy i obserwujemy lokalne życie toczące się na wodzie, lokalni mieszkają w domkach na palach – podobnie jak 200 lat temu, tu łowią ryby, piorą, wykonują swoje codzienne czynności. Przy odrobinie szczęścia wypatrzymy monitora wodnego, warana przepływającego obok łodzi. Podróż kończymy na stacji Tha Chang, gdzie znajduje się lokalny market z jedzeniem, warto spróbować coś lokalnego.
Z przystani kierujemy się w stronę China Town, gdzie spacerujemy główną ulicą Yaowarat zachwycającą charakterystycznymi chińskimi neonami, czas na zdjęcia i podziwianie lokalnego klimatu. Przechodzimy małymi alejkami oglądając lokalne stragany sprzedające 'mydło i powidło’ oraz egzotyczne jedzenie.
Ubiór do świątyń
Na terenie Wielkiego Pałacu obowiązuje ścisły obowiązek odpowiedniego ubioru. Świątynia Szmaragdowego Buddy jest najświętszym miejscem Tajlandii. Mężczyźni muszą nosić spodnie przynajmniej zakrywające kolana i koszule z rękawami za łokcie. Kobiety powinny być skromnie ubrane. Niedopuszczalne są przezroczyste ubrania, gołe ramiona, dekolty itp. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego ubrania możesz wypożyczyć specjalne stroje niedaleko wejścia.