Świątynny Bangkok

0
5833
Wielki Pałac w tle Bangkoku
Wielki Pałac w tle Bangkoku

Stolica Tajlandii może wydać się skomplikowana podczas pierwszego pobytu, lecz trochę wspólnego planowania, cierpliwości i zrozumienia pomoże wydobyć nam jak najwięcej z tego miasta, razem zwiedzimy Bangkok od strony jego mieszkańca.

1. Świątynny Bangkok – lokalnymi środkami transportu

Spotykamy się w lobby hotelu gdzie ustalamy szczegóły wycieczki, którą zawsze układam indywidualnie. Po mieście poruszamy się lokalnym transportem, czyli kolejką naziemną BTS, Metrem MRT, taxi, tramwajem wodnym, tuk-tukami a nawet autobusami przybliżając zróżnicowany system transportowy w stolicy. W zależności gdzie znajduje się hotel tam stawiamy pierwsze kroki, przechadzamy się lokalnymi alejkami, gdzie sprzedawcy handlują czym się da. Zazwyczaj organizuję tak, aby wyciągnąć najwięcej z 1 dnia w Bangkoku, zaczynamy odbiorem w lobby hotelu, jeśli jest w okolicach dzielnicy Pratunam, lub Sukhumvit płyniemy lokalnym wodnym tramwajem do Złotej Góry, świątyni zbudowanej na specjalnie wykonanym kopcu, z której można podziwiać mała panoramę dzielnicy Rattanakosin.

Wat Saket Złota Góra
Do Wat Saket – Złotej Góry prowadzi 318 schodów

Dalej odwiedzamy Wielki Pałac ze świątynią Szmaragdowego Buddy – tutaj nie wchodzę na teren ze względu na lokalne przepisy zezwalające na oprowadzanie po obiekcie zamkniętym wyłącznie przez lokalnych tajskich przewodników. Wielki Pałac do dziś zachwyca piękną architekturą, szczegółowością, z które stanowią pokłon dla kreatywności rzemiosła artystycznego mieszkańców Tajlandii. W murach kompleksu pałacowego znajduje się kilka imponujących budynków w tym Wat Phra Kaew – Świątynia Szmaragdowego Buddy, wraz ze swoją świętą statuetka z 14 wieku, do której Tajowie odbywają pielgrzymki z całego kraju.

Następne kroki kierujemy do Wat Pho, zwaną po polsku Świątynią Leżącego Buddy. To jeden z największych kompleksów świątynnych w stolicy słynący z olbrzymiego posągu pokrytego złotem, który mierzy 46 metrów długości. Wat Pho to również świetne miejsce tradycyjnego masażu tajskiego, znajduje się tutaj pierwsza szkoła masażu założona w Tajlandii, po dziś dzień działa i jej renoma przyciąga kursantów z całego świata.

Wat Pho Leżący Budda w Bangkoku
Leżący Budda w Bangkoku mierzy 15 m wysokości i 46 metrów długości

Wychodzimy ze świątyni i przechodzimy w stronę rzeki Chao Praya, po drodze mały lokalny market na przystani, na którym głównie sprzedają suszony seafood. Tutaj łapiemy prywatną łódź długorufową (płatne na miejscu około 1500THB) i udajemy się do kanałów Thonburi przepływając obok symbolu Bangkoku – majestatycznej Świątyni Świtu – Wat Arun. Docieramy tam, gdzie turystyczne statki nie mają dosyć wody pod kilem, nawet dziś będziemy mieli okazję, choć trochę zasmakować klimatu dawnej stolicy. Thonburi to początki Bangkoku i miejsce wyjątkowe, połączone w sieć setek kanałów, nie bez powodu nazywane ‚Wenecją Wschodu’. Tu sprzedawczyni warzyw wiosłuje z koszami pełnymi czosnku, chili, pomidorów i ogórków na sprzedaż. Tu na kładce medytuje mnich w pomarańczowym okryciu, a parę metrów dalej pluskają się w wodzie dzieciaki.

Rejs po kanałach Thonburi
Rejs po kanałach Thonburi

Przepływamy i obserwujemy lokalne życie toczące się na wodzie, lokalni mieszkają w domkach na palach – podobnie jak 200 lat temu, tu łowią ryby, piorą, wykonują swoje codzienne czynności. Przy odrobinie szczęścia wypatrzymy monitora wodnego, warana przepływającego obok łodzi. Podroż kończymy na stacji Tha Chang, gdzie znajduje się lokalny market z jedzeniem, warto spróbować coś lokalnego.

Z przystani kierujemy się w stronę China Town, gdzie spacerujemy główną ulicą Yaowrat zachwycającą charakterystycznymi chińskimi neonami, czas na zdjęcia i podziwianie lokalnego klimatu. Przechodzimy małymi alejkami oglądając lokalne stragany sprzedające ‚mydło i powidło’ oraz egzotyczne jedzenie. Zmęczeni, program możemy skończyć masażem stóp, albo tradycyjnym w jednym z lokalnych salonów, lub drinkiem/przekąską w przydrożnej knajpce.

Lampiony w China Town Bangkok
Charakterystyczne lampiony w China Town

To jeden z przykładowych scenariuszy naszej wyprawy po stolicy, bo możliwości w Bangkoku mamy bardzo wiele i możemy je dostosować do indywidualnych wymagań. Plan jest modyfikowalny i kolejność może ulec zmianie w zależności od momentu startu – czyli hotelu, w którym zaczynamy pierwsze kroki w stolicy Tajlandii np. jeśli hotel znajduje się na Khao San – to najbliżej mamy najbliżej do Wat Pho i Wielkiego Pałacu i tam pójdziemy w pierwszej kolejności. Podczas zwiedzania dowiecie się o lokalnej kulturze, skosztujecie egzotycznego jedzenia, przejedziecie się tuk tukiem, łodzią długo-rufową i innymi środkami.

Cena – 120USD za grupę do 4 osób – do 8 godzin pracy polskiego pilota płatne z góry na miejscu przed wyjściem z hotelu, za dodatkową godzinę 20USD. Wszelkie koszty wstępu do atrakcji, transportu, jedzenia itp. leżą po stronie turysty w momencie wykonywania programu.

2. Świątynny Bangkok – zorganizowanym transportem

W przypadku większej grupki najlepiej zwiedzić najważniejsze świątynie zorganizowanym transportem. Program opracowuję w formie pakietu tak, aby wszystko szło gładko, wliczam cenę wana – najczęściej to klimatyzowana Toyota Commuter, opłaty za przejazdy, paliwo, kierowcę, bilety wstępu do atrakcji, opłaty za łódź oraz lokalnego przewodnika, wchodzi on z grupą do Wielkiego Pałacu. Stale współpracuje z lokalną licencjonowaną firmą zapewniającą transport oraz tajskim przewodnikiem, który ma żonę polkę, mówi trochę po polsku, jest bardzo lubiany. Program wycieczki taki sam jak powyżej, oczywiście modyfikowalny wedle potrzeb. Mamy własny transport wiec możemy pojechać w łatwy sposób do innej dzielnicy. W tym przypadku – zorganizowanego pakietu dla potrzeby zapewnienia rezerwacji zbieram wcześniej pieniądze celem zapłacenia firmie za transport i cała organizację. Cenę kalkuluje po ustaleniu końcowego programu w zależności od liczby osób i punktów zwiedzania. Na miejscu pozostaje jedynie opłata za prace polskiego pilota, który zbiera pieniądze przed wyjazdem.

Ubiór do świątyń

Na terenie Wielkiego Pałacu obowiązuje ścisły obowiązek odpowiedniego ubioru. Świątynia Szmaragdowego Buddy jest najświętszym miejscem Tajlandii. Mężczyźni muszą nosić spodnie przynajmniej zakrywające kolana i koszule z rękawami za łokcie. Kobiety powinny być skromnie ubrane. Niedopuszczalne są przezroczyste ubrania, gołe ramiona, dekolty itp. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego ubrania możesz wypożyczyć specjalne stroje niedaleko wejścia.

Koniecznie przeczytaj Ogólne informacje do wycieczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here