Szamaragodwy i niebieski basen, Emerald Pool Krabi Sa Morakot

0
8566
Szmaragdowa woda w Sa Morakot, Emerald Pool, Krabi.
Szmaragdowa woda w Sa Morakot, Emerald Pool, Krabi.

Prowincja Krabi znana jest z pięknej przyrody i bardzo zróżnicowanego wybrzeża morskiego, charakterystycznego dla tej części Tajlandii. Najpopularniejszym sposobem spędzania czasu w regionie jest plażowanie na białych piaskach oraz zwiedzanie i podróżowanie łódką lub kajakiem po sąsiadujących z linią brzegową licznych wysepkach, które wykształciły się w trakcie procesów zachodzących w krasowych glebach. Wśród nich kryje się The Emerald Poll.

Takich wysepek na Krabi jest ponad sto pięćdziesiąt. Dla osób, które były już na plaży i odwiedziły kilka z nich lub chcą odpocząć od turystycznego zgiełku towarzyszącego najpopularniejszym miejscom na mapie Krabi, dobrym pomysłem jest znalezienie wytchnienia w dżungli położonej kilka kilometrów od Krabi Town, która skrywa wyjątkowe miejsce nazywane Emerald Pool, czyli szmaragdowy basen.

Sa Morakot, Krabi.
Sa Morakot, Krabi.

Krystalicznie czyste i ciepłe wody naturalnego basenu Sa Morakot

Jeśli poszukujesz spokoju, z którego znana jest prowincja Krabi, to park Thung Teao Forest Natural Park będzie miejscem, gdzie odnajdziesz go najwięcej. W samym jego sercu znajduje się zbiornik wodny z ciepłą i krystalicznie czystą, a przede wszystkim niezwykle turkusową wodą. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa – Emerald Pool (Sa Morakot). Jest to naturalne jezioro leżące w sercu lasu deszczowego, zasilane przez gorące wody termalne wydobywające się ze skał wulkanicznych ukrytych głęboko pod ziemią.

Szmaragdowy Basen, Sa Marakot, Krabi.
Szmaragdowy Basen, Sa Marakot, Krabi.

Do tego naturalnego basenu prowadzą dwie ścieżki pośród tropikalnego lasu. Piętnaście minut spacerem od Emerald Pool znajduje się ukryte w głębi dżungli Blue Pool – błękitne oczko wodne, w którym w przeciwieństwie do turkusowych wód Sa Morakot nie można się zanurzyć.

Blue Pool, niebieski basen, Krabi.
Blue Pool, niebieski basen, Krabi.

Warto je jednak odwiedzić ze względu na barwę wody, która sprawia wrażenie podświetlanej silnym niebieskim światłem mającym swoje źródło pod powierzchnią. Widziany na żywo kolor jest dokładnie taki, jaki można zobaczyć na zdjęciach. Zarówno głębia błękitu Blue Pool, jak i turkus Emerald Pool nie są wynikiem użycia filtrów fotograficznych, lecz w pełni naturalnym efektem krystalicznie czystej wody.

Blue Pool, niebieski basen, Krabi.
Blue Pool, niebieski basen, Krabi.

Strumienie wypływające z Sa Morakot mają taką samą szmaragdową barwę i wiją się pośród dżungli. Wszelkie zagłębienia i naturalne wanny są wykorzystywane przez miejscowych i turystów do kąpieli. Sam basen ma około dwudziestu metrów szerokości i prawie dwa metry głębokości. Wody w Emerald Pool i łączących się z nim basenach są idealne do pływania dzięki swojej przyjemnie wysokiej temperaturze, która zależnie od miejsca wynosi od 35 do 42 stopni Celsjusza.

Sa Morakot, czyli szmaragdowy basen w Krabi.
Sa Morakot, czyli szmaragdowy basen w Krabi.

Wycieczka do Emerald Pool

Planując urlop w prowincji Krabi, warto zaplanować sobie choć jeden dzień, aby udać się do Thung Teao Forest Natural Park i zrelaksować, zanurzając się w ciepłych, krystalicznie czystych wodach basenu Emerald Pool. To doskonałe miejsce, żeby nabrać sił na kolejne dni podróżowania po regionie i przyzwyczaić się do temperatury panującej w Tajlandii.
Emerald Pool znajduje się około 60 kilometrów od Krabi Town, w pobliżu drogi numer cztery.

Szmaragdowy basen, Sa Morakot, Krabi.
Szmaragdowy basen, Sa Morakot, Krabi.

Lokalne biura podróży, w szczególności te w stolicy regionu, organizują niedrogie przejazdy lub wycieczki do parku Khao Pra-Bang Kram. Dla osób, które chcą dłużej popluskać się w turkusowych wodach, lepszym wyborem jest sam transport. Wycieczki mają ograniczony czas na kąpiel i zawierają zwykle jeszcze dodatkowe zwiedzanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.