Mapa Tajlandii nie pozostawia wiele do życzenia. Turyści z całego świata odnajdują tu zarówno wspaniałe, zaciszne miejscowości, jak i tętniące życiem metropolie. Plaże, góry, niziny, zabytki – atrakcje znajdują się na terenie całego kraju. W tym artykule poznasz najważniejsze miejsca w Tajlandii i lepiej zaplanujesz wakacyjny wyjazd.
Najatrakcyjniejsze destynacje Tajlandii
Pattaya to jeden z najciekawszych kurortów nad Zatoką Tajlandzką, usytuowany w odległości 140 kilometrów od Bangkoku. Rokrocznie miliony turystów zasilają gospodarkę rejonu, a przyjazd ułatwia nieduży dystans 110 km z międzynarodowego lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku.
Nie tylko plaża Jomtien zamienia pobyt w tym mieście w prawdziwą ucztę dla duszy i ciała, ale i też bardzo blisko położona wyspa Koh Larn – zwana potocznie koralową. Kontemplacji sprzyja również drewniane, monumentalne Sanktuarium Prawdy, zbudowane bez żadnych gwoździ. Z drugiej strony, miejscowość słynie z rozwiniętej turystyki… towarzyskiej i rozlicznych rozrywek w barach, klubach i dyskotekach.
Koh Samet jest wyspą, którą wielu przyjezdnych nazywa prawdziwym rajem na Ziemi. Zaledwie 5 kilometrów kwadratowych powierzchni z piaszczystymi plażami i turkusową wodą. Krajobraz wypełniają zarówno wysokiej klasy hotele, jak i chatki schowane wśród drzew. Smak owoców morza, wiatr poruszający delikatnymi parasolkami, widoki w parku narodowym… tak, zdecydowanie warto tu przypłynąć.
Koh Tao jest większą wyspą, usytuowaną mniej więcej w połowie Zatoki Tajlandzkiej, w południowo-wschodniej części kraju. Kurort przyciąga przede wszystkim amatorów snorkelingu oraz nurkowania, ponieważ pod wodą rozciągają się wspaniałe rafy koralowe, a wśród morskich zwierząt znajdują się nawet rekiny.
Koh Phangan słynie z kolei z bardzo rozrywkowego charakteru oraz plaż, które przyciągają młodych balangowiczów oraz całe rodziny z Tajlandii i reszty świata. Wśród turystów, którzy choć raz odwiedzili to miejsce, krążą niezwykłe legendy dotyczące imprez odbywających się w trakcie pełni księżyca, na których dochodzi do ekscytujących zdarzeń, a wszystko to w kolorowej, fluorescencyjnej oprawie połączonej z muzyką elektroniczną. Ale to tylko jedna cześć wyspy, takie plaże jak Had Salad, Leela Beach czy The Secret Beach cieszą się spokojem i zasłużonym uznaniem.
Kolejne popularne wyspy Tajlandii
Samui także pozwala cieszyć się wyspiarskim klimatem, na której znajdziemy dwadzieścia kilka kilometrów plaż i klifów, tworzących harmonijny, sprzyjający zupełnemu odprężeniu nastrój. Nie bez powodu o trzeciej co do wielkości wyspie kraju mówi się „wyspa kokosowych drzew” – jest ich tu bowiem nadzwyczajnie dużo. Znajdziemy tu wszystko, piękne plaże ale i też centra handlowe, kino, masę restauracji i salonów masażu.
Phuket, największa wyspa w kraju, z miastem o tej samej nazwie, zamieszkiwana jest przez ponad 350 tysięcy mieszkańców, jednak liczbę przebywających na niej osób należy podwyższyć ze względu na turystów przybywających samolotami z całego świata. Amatorzy przechadzek innych niż piaszczystym brzegiem doświadczą ich w górzystej, centralnej części wyspy. Na miejscu zobaczysz również, jak wygląda prawdziwa plantacja kauczukowca albo posąg Wielkiego Buddy. Phuket to jednocześnie centrum rozrywki na plaży Patong, ale i także oaza spokoju na licznych mniej uczęszczanych przez turystów plażach. Każdy znajdzie tutaj cos dla siebie.
Drugą co do wielkości wyspą kraju jest Koh Chang, poprzecinana licznymi strumieniami i wodospadami. Oprócz luksusowych hoteli, do wynajęcia są również intymne i naturalne bungalowy, tuż przy piaszczystych plażach. Choć nie brakuje tu imprez, każdy znajdzie odrobinę prywatności w zaciszu dżungli i w górzystym centrum.
Północna Tajlandia
Pora przenieść się na północ kraju, a dokładnie nad rzekę Ping, do miasta Chiang Mai. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, czego do dziś podziwiamy zabytkowe ślady. W ścisłym obrębie miasta znajdziemy kilkadziesiąt watów, czyli buddyjskich świątyń, podczas gdy w okolicy jest ich aż 300. Wiele z nich powstało w okresie od XIII do XVI wieku! Najbardziej spektakularny Wat położony jest na szczycie góry Doi Suthep skąd rozpościerają się piękne widoki na miasto. W pobliżu miasta znajdują się góry idealne do uprawiania trekkingu, z wieloma wioskami zamieszkałymi przez rdzenne plemiona północy.
Chiang Rai również odnajdziemy na północy – stąd już o krok Złotego Trójkąta, do granicy z Laosem oraz Birmą. Właśnie tu są usytuowana świątynia Wat Phra Kaew, w której odnaleziono Szmaragdowego Buddę, dziś to święte miejsce buddystów o wielowiekowej tradycji. Najsłynniejsza jest jednak współczesna tzw. Biała Świątynie, codziennie odwiedzana przez setki turystów.
Centrum Tajlandii
W centralnej części Tajlandii leżą takie perły jak miasto Ajutthaja, dawna stolica Syjamu, prosperująca nie tylko dzięki turystyce, ale również poprzez handel i przemysł. Poza muzeami miasto przyciąga zachowanymi świątyniami buddyjskimi sprzed ponad 500 lat wpisanymi do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Jeszcze ciekawsze pod względem liczby zabytków i wykopalisk archeologicznych wydaje się miasto Sukhothai.
Pamiętasz słynny film „Most na rzece Kwai” z 1957 roku? To miejsce znajduje się w mieście Kanchanaburi, gdzie przebiegała niegdyś niesławna kolej śmierci. Oprócz miejsc martyrologii wojennej, doświadczysz tu piękną przyrodę dookoła oraz w Parku Narodowym Erawan z 7-kaskadowym wodospadem. Noc możesz spędzić w dżungli w hotelu położonym na tratwach!
Na osobną uwagę zasługuje biedny, lecz niezwykle malowniczy region Tajlandii – Isan na północnym wschodzie, tuż przy Laosie i Kambodży. Tropikalny klimat, połączony z wyjątkową kulturą miejsca, najbardziej odczuwalny jest w regionach Równiny Korat.
Mapa Bangkoku
Przybywając do Tajlandii, nie sposób pominąć największego miasta kraju, jakim jest słynny Bangkok. W przeciwieństwie do tradycyjnych i naturalnych regionów kraju tu życie tętni na najwyższych obrotach. Bardziej niż o cieniu palm można mówić o cieniu wieżowców. O nocnym życiu w tym mieście kręci się filmy, ale specyficzna topografia Bangkoku, czyli „rozrzucenie” miasta po dużym obszarze, sprzyja także innym atrakcjom, jak podziwianie pradawnych świątyń, parków czy Wielkiego Pałacu Królewskiego.