Tajlandia informacje ogólne

2
8169
Wyspa Koh Phangan, Tajlandia.
Wyspa Koh Phangan, Tajlandia.

Tajlandia oferuje kwintesencję doświadczeń podróżniczych związanych z regionem południowo-wschodniej Azji: spektakularne widoki, bogatą kulturę i historię, przyjaznych nastawionych mieszkańców i potrawy zarówno tak bogate kolorystycznie, jak i o ciekawym smaku. Dla wielu osób wyjazd do Tajlandii jest pierwszym, ale nie ostatnim wyjazdem w region Półwyspu Indochińskiego, a początkiem wspaniałej przygody – serii wyjazdów.

Turystyczna scena bardzo poważnie rozwija się w Królestwie od lat siedemdziesiątych. Po dzień dzisiejszy cechuje się dobrze rozwiniętą siecią szlaków turystycznych oraz infrastrukturą umożliwiając tym samym stosunkowo przyjemne i bezstresowe podróżowanie. Łatwość poruszania się jak na regionalne standardy, przystępność cenowa sprawia, że kraj staje się coraz bardziej popularny w śród turystów z całego świata – bardzo prawdopodobne, że przy plażowym barze poznamy osoby o bardzo zróżnicowanej narodowości.

Posąg wielkiego Buddy w prowincji Ang Thong.
Posąg wielkiego Buddy w prowincji Ang Thong.

Co warto zobaczyć w Tajlandii

Zalewająca mnogość ofert z biur turystycznych, potrafi przyprawić o niemały ból głowy potencjalnego klienta! Ogromny wybór z pośród wielu przepięknych wysp tropikalnych, historycznych centrów, wzbogaconych o liczne ruiny – datowane nawet na VII wiek n.e, północnych szlaków trekkingowych, a dla szukających intensywnych wrażeń miejskich w narodowej stolicy, Bangkoku, nie jest w stanie zawieść nawet najbardziej wybredną osobę.
Nie istotne gdzie się wybierzesz – tajskie jedzenie jest pyszne!

Osobom odwiedzającym po raz pierwszy Tajlandię polecam miejsca takie, jak: Bangkok, Kanchanaburi i centra historyczne – Ayutthaya, Sukhothai, a nawet Kamphaeng Phet.

Festiwal Yi Peng w prowincji Chiang Mai.
Festiwal Yi Peng w prowincji Chiang Mai.

Północna stolica Chiang Mai pozostaje wieloletnim ulubionym miejscem, wraz z pozostałymi północnymi miejscowościami np. Mae Hong Son, Pai i Chiang Rai – cieszą się popularnością wśród niezależnych turystów, szukających pieszych wędrówek lub po prostu relaksu w sprzyjającym klimacie. Natomiast dla osób zainteresowanych okresem Kmerów, często podążają do północno-wschodniej część Tajlandii (Isan), odwiedzając spektakularne ruiny przy Prasat Phanom Rung oraz Phimai.

Jezioro Cheow Lan w Parku Narodowym Khao Sok
Jezioro Cheow Lan w Parku Narodowym Khao Sok

Tajlandia oferuje bogatą sieć parków narodowych, włączając w to ogromny, północno-wschodni Park Narodowy oferują imponujące rezerwaty. Innymi, bardziej tłumnymi miejscami są: zawsze popularny Park Narodowy Khao Sok i Khao Sam Roi Yot, oba będące na południu kraju. Na północnym- wschodzie Park Pha Taem wskazuje na wczesne dowody ludzkiej obecności w rejonie. Pozostały tylko ślady stóp.

Koh Samui, widok na prywatną plaże hotelu Banyan Tree.
Koh Samui, widok na prywatną plaże hotelu Banyan Tree.

Jeśli chodzi o wyspy, Tajlandia może dostarczyć wielu różnych smaków. Ogromnie popularny Phuket na południowo-zachodnim wybrzeżu, oraz Koh Samui na południowym wschodzie, przyciąga rodziny jak i grupy turystyczne – tak było przez dekady – podczas gdy wschodnia część np. Koh Tao przyciąga nurków, a sąsiadująca Koh Phangan – imprezowiczów oraz osoby poświęcające się w dużej mierze hulaszczemu trybowi spędzania czasu.

Kiedy wybrać odpowiedni moment na podróż do Tajlandii

Pomiędzy listopadem, a majem mamy okres suchy o nieco chłodniejszej pogodzie. Od maja do listopada dominuje południowo-zachodni monsun, charakteryzujący się wielkimi opadami deszczu przeplatającymi się pogodnymi dniami.

Gorący sezon może być naprawdę upalny!

Południe ma dwa sezony, a pogoda zmienia się w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz na półwyspie. Zachodnia część wybrzeża doświadcza przynoszone przez monsun burze i obfite opady deszczu, od kwietnia, aż do października. Podczas gdy na wschodnim wybrzeżu deszcz pada pomiędzy wrześniem, a grudniem. Pozostałą część roku jest sucha i ciepła po obu stronach wybrzeża.

W takim razie kiedy jest najlepszy okres na wizytę w Tajlandii? Z punktu widzenia pogodowego, grudzień i styczeń oferuje najlepsze warunki – zazwyczaj brak słonecznej spiekoty, a na wyspach na pewno znajdziesz sporo pięknych i pogodnych dni.

Należy też pamiętać, że z okresem sezonowym wiążą się podwyższone ceny większości produktów i usług. Dla osób nie bojących się przelotnych opadów deszczu, okres listopada lub marca będzie wygodniejszy. Oczywiście wszystko zależy od tego gdzie chcemy się wybrać, bo gdy deszcz zalewa Koh Chang, piękne słońce świeci nad Koh Tao i Koh Phangan.

Co można robić w Tajlandii

Dla wielu aktywny wypoczynek w Tajlandii oznacza przechadzkę od hamaku do morza, ale dla tych, co szukają czegoś więcej niż ponowne przeczytanie Władcy Pierścieni w hamaku – Tajlandia ma sporo opcji i propozycji.

Nurkowanie na Koh Tao.
Nurkowanie na Koh Tao.

Najpopularniejszym zajęciem jest nauka nurkowania na Koh Tao (lub Koh Phi Phi, lub dowolnej innej wyspie). Dostępne są też inne zajęcia niezwiązane z wodą, głównie wspinaczka, kursy gotowania, czy zakupy w jednym z pływających marketów Bangkoku. Na północy trekking jest bardzo popularny, często łączony ze spływem bambusową łodzią.

Praktycznie każde tajskie miasto posiada przynajmniej jedną świątynie, więc nie spotkasz się z ich niedoborem. Wizytę w świątyni można łączyć również z kursem medytacji. Nierzadko w idyllicznych miejscowościach takich jak Chiang Mai można oddać się nauce lub praktyce yogi – przeznaczone dla osób o bardziej holistycznym podejściu do podróży.

Tajski nowy rok, Songkran, nie ma szans na bycie suchym po wyjściu z hotelu.
Tajski nowy rok, Songkran, nie ma szans na bycie suchym po wyjściu z hotelu.

W tajskim kalendarzu ciężko nie znaleźć miesiąca bez hucznych, kolorowych festiwali. Uważany za największy z nich jest Songkran (Nowy Rok) odbywany w połowie kwietnia. Są również inne, takie jak Festiwal Rakiet obchodzony w maju, dla zapewnienia urodzaju w nadchodzącym okresie deszczowym. Wszystkie zabawy i święta otwarte są dla każdego – nawet obcokrajowcy mogą brać w nich czynny udział i świetnie bawić się razem z Tajami.

Na jak długo pojechać do Tajlandii

Jak dużo masz wolnego czasu? Dla osób będących po raz pierwszy w Tajlandii, zwiedzenie drobnej części Bangkoku oraz Kanchanaburi lub Koh Samet, jeden tydzień byłby wystarczający, ale aby poczuć i rozsmakować się w tym pięknym kraju potrzeba minimum 2-3 solidnych tygodni.

Jednak dla osób mogących poświęcić więcej niż dwa tygodnie – planujących pozwiedzać i podróżować nieco więcej – cztery tygodnie to wystarczający czas, tym bardziej, że okres bezwizowy świetnie wpasowuje się w taki plan. Klika tygodni na północy, kilka na południu pozwoli w pełni rozsmakować się w tym co Tajlandia oferuje.

Jeśli jednak chciałbyś zostać nieco dłużej, to opłaca się regularnie sprawdzać zmieniające się zasady wizowe. Zmiany mogą pojawiać się często i są egzekwowane, co może skomplikować z pozoru niewinny wyjazd turystyczny.

Jak to wygląda finansowo

Budżet zależy od stylu podróżowania. Jeśli czujesz się komfortowo w stosunkowo skromnych warunkach noclegowych, jeśli nie przeszkadza Tobie typowo uliczne jedzenie, nie spożywasz znacznych ilości alkoholu, podróżujesz używając taniego transportu, możesz zmieścić się nawet w kwocie około 800 bahtów tajskich na osobę, co jest odpowiednikiem 84 zł.

Oczywiście koszt można nawet nieco pomniejszyć podróżując w parze z drugą osobą.
Zazwyczaj jednak większość podróżnych wydaje nieco więcej. Po całym dniu absorbującego zwiedzania w ciepłym klimacie regionu, ukojenie przynosi klimatyzacja w wynajętych pokojach, basen dostępny dla wszystkich gości oraz ogólnodostępne WiFi. Czasami będziemy mieć ochotę na coś specjalnego, co nieco zwiększy poniesiony koszt. Więc najbezpieczniej liczyć budżet dzienny w granicach 1000 do 1500 THB.

Jeśli jednak masz bardzo wyszukany gust, a skromne warunki wolisz zamienić na luksusowy wypoczynek, możesz liczyć na to, że Tajlandia Cię nie zawiedzie. Jednak za wszystko trzeba zapłacić więcej.

Tajlandia a bezpieczeństwo

Głownie w Bangkoku trzeba uważać na drobne kradzieże kieszonkowe. Na całym świecie, tak i w Tajlandii możemy stać się ofiarą oszustwa lub kradzieży. W rejonach o wysokim potencjale turystycznym, rzadko a jednak występują zjawiska o charakterze kryminalnym. Bądź czujny i roztropny, nie ufaj nadmiernie przypadkowo spotkanym osobom. Baw się, ale zachowaj zdrowy rozsądek.

Posiadanie ubezpieczenia jest zdecydowanie wskazane.

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu nie jest wskazane nawet w okresie świątecznym, bo wtedy zdarza się najwięcej wypadków i kolizji ze skutkiem śmiertelnym. Nawet wypadki autobusowe są dość częstym zjawiskiem. Zawsze miej na głowie kask ochronny podczas jazdy motorem. Wsiadając na prom zwróć uwagę czy nie jest przeładowany. Promy mogą nie posiadać wystarczającej ilości kamizelek ratunkowych, a faktem jest, że często są przeładowane podróżnymi.

Nie prowadź pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Prawo antynarkotykowe w Tajlandii jest niezwykle surowe i egzekwowane bez wyjątków. To, że kierowca taksówki sprzedał Tobie używkę, nie oznacza, że poniesie konsekwencje, bo Ty na pewno tak.

Zasadą jest to, że jeśli nie zrobiłbyś czegoś u siebie w kraju, to tutaj też nie powinieneś.

Obecnie Tajlandia jest prowadzona przez wojskową juntę, która zdobyła władzę poprzez usunięcie demokratycznie wybranych kandydatów. Wolność słowa i prawa jednostki są ograniczone. Wszelkie wykroczenia mogą być karane z ogromną surowością. Publiczna debata na tematy polityczne jest mocno niewskazana, w szczególności po wypiciu kilku wzmacniających trunków.

Dla zainteresowanych pomagam odpłatnie ułożyć plan zwiedzania Tajlandii, jeśli potrzebujesz wskazówek lub pomocy w organizacji pobytu, lub chcesz zwiedzić stolicę z polskim przewodnikiem, mogę pomóc, wystarczy że skontaktujesz się ze mną.

2 KOMENTARZE

  1. Witam, jestesmy w Bangkoku w dniach 29grudnia – 2 stycznia. Ile kosztowałoby zobaczenie Bangkoku z Panem jako przewodnikiem? Pozdrawiamy, Julia i Maks

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.