Topografia Bangkoku

0
8058
Bangkok z lotu ptaka.

Stolica Tajlandii jest ogromnym, rozrzuconym mega miastem, które czasami określa się, jako „miasto tysiąca wiosek”. Całość została podzielona na 50 dystryktów, które możemy objąć w 9 obszarów tak, aby łatwiej można było nawigować pomiędzy różnymi miejscami. Atmosfera w różnych dystryktach może być zupełnie różna, w zależności od tego, w której części się znajdujesz, więc dobrze jest sprawdzić co nam najbardziej przypadnie do gustu.

Dzielnica Rattanakhosin z Wielkim Pałacem w Bangkoku.
Dzielnica Rattanakhosin z Wielkim Pałacem w Bangkoku.

Można powiedzieć, że sercem kultury Bangkoku jest Rattanakosin. Podróżując wzdłuż rzeki Chao Phraya można obejrzeć większe atrakcje, takie jak Wielki Pałac i Wat Pho Świątynia Leżącego Buddy, jak również kilka zabytkowych dzielnic. Dystrykt daje znakomity wybór stosunkowo tanich noclegów na ulicy Khao San. Z drugiej strony luksusowych miejsc i skrajnie ubogich – praktycznie brak.

Na północy od Rattanakosin, a zarazem w pieszym zasięgu od Wielkiego Pałacu, docieramy do Khao San, serca backpackerskiej turystyki. Ulica sama sobie jest bardzo ciekawym miejscem dla podróżnika, mnogość straganów, klubów nocnych, spory tłum i niepowtarzalny klimat. Na południe rozciąga się królewska aleja Ratchadamnoen, na zachód rzeka Chao Phraya, na wchód Pomnik Demokracji, a na północy sąsiaduje zielony dystrykt Dusit z lokalnym zoo. Dłuższy pobyt w bezpośrednim sąsiedztwie Khao San nie jest dla każdego, ale miej na uwadze, że otaczające rejony wypełnione są zabytkami.

By nieco rozjaśnić w kwestii nazewnictwa geograficznego, z którym możemy się spotkać – Banglamphu jest rejonem dystryktu Phra Nakhon, w którego skład wchodzi Khao San. Phra Nakhon zawiera w sobie zarówno wyspę Rattanakosin (tak naprawdę okrążony jest kanałami, tworząc wrażenie wyspy), jak i sąsiadującą z nim mekkę tanich noclegów. Cały ten obszar jest często określany, jako Stare Miasto lub Dystrykt Historyczny.

Dystrykt Pathum Wan, MBK.
Dystrykt Pathum Wan, MBK.

Ruszając kilka kilometrów w kierunku wschodnim do Siam Square położonego w dystrykcie Pathum Wan, można zauważyć w otoczeniu ogromną zmianę. Wrażenie, jakbyśmy poróżowiali po zupełnie innym mieście, w porównaniu z rejonem uważanym za „Dystrykt Historyczny”. Ta część miasta, jest obszarem głównie handlowym. Ogromne pasaże dają do zrozumienia, że trafiliśmy w czysto handlowy obszar Bangkoku. Wzdłuż Placu Siam, który jest dość ciekawym skupiskiem sklepów i restauracji na północ od Uniwersytetu Chulalongkorn.

Cały Pathum Wan można podzielić na dwie główne części. Jedną z nich jest, wysunięty na północ rejon Pratunam, skupisko tanich sklepów, marketów z ciuchami, oraz cargo, a drugą, już bardziej luksusowymi sklepami, wysuniętymi na wschód należących do obszaru Ratchaprasong, przy którym znajdziemy Central World. Siam Square jest praktycznie sercem Bangkoku, a co bardziej przydane, tuż obok znajduję się znakomity i tani środek transportu kolejka miejska. Przy głównej stacji Siam krzyżują się 2 linie BTS będące miejsce przesiadek połączone z wielkim shoping mall Siam Paragon. Zaraz obok przy BTS National Stadium jest słynne MBK wielopiętrowe centrum handlowe z tanimi ubraniami, elektroniką oraz pamiątkami gdzie można się targować robiąc zakupy. Nocleg w tym rejonie, może być nieco mniej kuszący ze względu na cenę.

Victory Monument, główny hub autobusowy.
Victory Monument, główny hub autobusowy.

Podróżując kolejką BTS w kierunku północnym trafimy na Pomnik Zwycięstwa (Victory Monument), który jest zajezdnią lokalnych autobusów i mikrobusów do pobliskich prowincji. Ta nie aż tak turystyczna okolica oferuje mnóstwo lokali gastronomicznych. Zasięg Victory Monument zagłębia się również do innych kolorowych obszarów północnego Bangkoku takich jak Ari, Saphan Kwai, Chatuchak, Din Daeng i Ratchada.

Skrzyżowanie Asoke ze stacją BTS i przyległym Terminal 21.
Skrzyżowanie Asoke ze stacją BTS i przyległym Terminal 21.

Kierując się na południowy wschód od Siam Square znajdziemy Sukhumvit, kolejny obszar, który upodobali sobie obcokrajowcy. Sukumvit to też 3 najdłuższa ulica Tajlandii, zaczyna się od skrzyżowania Ratchaprasong, a kończy przy przejściu granicznym z Kambodżą ciągnąc się przez 488 km. Wzdłuż ulicy i jej licznych Soi (alejki boczne) znajdziesz mnóstwo międzynarodowych restauracji z enklawą mieszkańców z bliskiego wschodu w obszarach Soi 3, oraz duże społeczności japońskich i koreańskich ekspatów mieszkających dalej na wschód w prestiżowych dzielnicach Phrom Phong, Thong Lor oraz obszarach Ekkamai. Bary ‘A go go’ znajdują się na Soi 4 Nana Plaza, w pobliżu stacji BTS Nana i Soi Cowboy, blisko skrzyżowania stacji BTS Asoke i MRT Sukhumvit. Tutaj też znajduje się świetny shopping mall Terminal 21, oferujący masę restauracji, sklepów oraz stołówkę z przepysznym jedzeniem po bardzo niskich cenach jak na klasę centrum handlowego. Obszar ten oferuje bardzo dobrej klasy hotele, łatwo dostępnych dzięki pobliskiej kolejce naziemnej Skytrain.

Liczne neony rozświetlają China Town Bangkoku.
Liczne neony rozświetlają China Town Bangkoku.

Na południe w dół rzeki od Rattanakosin lub zachód od Siam Square i znajduje się Chinatown – jedna z najbardziej fascynujących części Bangkoku. Scentralizowana na Yaowarat Road, ulicy lokalnych garkuchni obszar ten zawsze tętni życiem i zawiera plątaninę wąskich uliczek, które wiją się poprzez ciasne uliczki i ściśnięte w niej liczne rynki. China Town swoim zasięgiem obejmuje pobliżu Hualamphong, czyli Główny Dworzec kolejowy w Bangkoku oraz pierwszą stację metra MRT o tej samej nazwie.

Dystrykt Bangrak, w tle najwyższy budynek Tajlandii Mahanakon.
Dystrykt Bangrak, w tle najwyższy budynek Tajlandii Mahanakon.

Na południe od Chinatown i Siam Square rozciąga się dystrykt Bangrak obejmujący obszar Silom oferuje dobrą równowagę między nowoczesnością a tradycją. Swoim zasięgiem obejmuje Silom Road i bieganie na zachód od parku Lumpini poprzez Patpong dzielnicę czerwonych latarni i Ping Pong Show w drodze do starej dzielnicy europejskiej wzdłuż rzeki. Znany również, jako Bangrak to obszar biznesowy zniewalający swoim kontrastem błyszczących wieżowców i starych domów.

Rzut kamieniem dalej na południe dzielnicy biznesowej skupia się na Sathorn Road, ulica która rozdziela Bangrak od dystryktu Sathorn  oferując szeroki wybór noclegów na każdą kieszeń, cały obszar Silom / Sathorn jest obsługiwany przez publicznego łodzie wzdłuż rzeki, oraz pociągi BTS oraz MRT.

Kanały Thonburi.
Kanały Thonburi.

Po zachodniej stronie rzeki Chao Phraya znajduje się Thonburi, duży obszar, który zawiera jedne z najstarszych dzielnic Bangkoku i rozległej sieci kanałów zwanych Klong. Gąszcz tych kanałów jest atrakcją samą w sobie zachęcając turystów do czarteru prywatnej długo-rufowej łodzi, aby podziwiać pierwowzór stolicy z domkami na palach gdzie zatrzymał się czas. To tutaj powstał Bangkok w 1767 roku po upadku Królestwa Ayutthaya. Thonburi obejmuje wszystko od północnego marketu Wang Lang i kieruje się na południe obok Świątyni Świtu Wat Arun do stacji BTS Wongwian Yai oraz BTS Krung Thonburi, aż na zachód do wsi artystycznych w Khlong Bang Luang.

Zielone płuca Bangkoku, Bang Krachao.
Zielone płuca Bangkoku, Bang Krachao.

Na południe Thonburi łatwo dostępną publiczną łodzią lub taksówką z górnej części Sukhumvit znajduje się dzielnica Phra Phradaeng z mało znaną agrokulturową przestrzenią znaną jako Bang Krachao uważaną za ‘Zielone Płuca Bangkoku’. Obszar otoczony jest rzeką Chao Praya sprawiając wrażenie wyspy, który wypełniany jest małymi wsiami i sadami. To dobre miejsce na wycieczki rowerowe, wzdłuż ciągnących się ścieżek można dotrzeć do bardzo lokalnego weekendowego rynku wodnego Bang Nam Pheung, oraz Sri Nakhon Khuean Khan Park w którym mieści się ogród botaniczny. Bang Krachao oferuje parę idyllicznych Homestay dla szukających spokoju i zieleni w Bangkoku.

Liczne lokalne bary i restauracje na Ramkhamhaeng.
Liczne lokalne bary i restauracje na Ramkhamhaeng.

Wschodni Bangkok reprezentuje mało znany dystrykt Bangkapi, który jest łatwo dostępny tramwajem wodnym. Wzdłuż niego ciągnie się główna ulica Ramkhamhaeng z gęstymi alejkami przepełnionymi tanimi mieszkaniami oraz kondominiami, zamieszkanych w dużej mirze przez studentów uczęszczających do lokalnych uniwersytetów. Znajdziemy tutaj mnóstwo garkuchni, małych marketów oraz ulicznych barów na plastikowych niskich krzesełkach. Epicentrum to okolica The Mall Bangkapi, otoczonego lokalnym marketem ze świeżym jedzeniem oraz fantastyczną stołówką przy markecie zwanym Happy Land. Mało turystów zagląda tu, czyniąc to miejsce unikalnym i nieskażonym przez turystykę. Z Bangkapi dalej na wschód jest niedaleko na główne lotnisko Suvarnabhumi.

Chatuchak Market.
Chatuchak Market.

Na północy stolicy Tajlandii znajdziemy dzielnicę Moh Chit, łatwo dostępną metrem MRT oraz kolejką naziemną BTS. Tutaj turyści i lokalni przybywają w weekend na największy market w Azji Południowo – Wschodniej Chatuchak, który można zwiedzać przez cały dzień. Dalej na północ jadąc drugą najdłuższa w Tajlandii drogą Pahon Yothin (1005 km na północ aż do granicy z Birmą w miejscowości Mae Sai) znajduje się lotnisko Don Mueang obsługujące głownie regionalne loty niskobudżetowymi liniami lotniczymi.

Przylatujesz pierwszy raz do Bangkoku i nie możesz się odnaleźć w tej wielkomiejskiej wielomilionowej dżungli, napisz do mnie, organizuję zwiedzanie stolicy widzianej oczami tutejszego mieszkańca, bez masowej turystyki. Alternatywnie mogę pomóc zaplanować pobyt krok po kroku, przygotować dokładny opis poruszania się z miejscami wartymi zobaczenia w formie gotowego planu do wcielenie w życie, nie tylko w stolicy, ale całej Tajlandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.