Jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń Bangkoku jest Wat Arun znana w polskim języku także, jako Świątynia Świtu położona na brzegu rzeki Chao Praya, uznana za symbol stolicy gdyż na każdej monecie 10 THB znajdziemy jej podobiznę.

Historia Wat Arun
W historycznych źródłach można znaleźć zapiski oraz wskazania Wat Arun na francuskich mapach już za czasów Królestwa Ayutthaya podczas panowania Króla Narai (1656–1688). Legenda głosi, iż w 1768 roku po upadku Ayutthaya generał Taksin spływając w dół rzeki Chao Praya szukając miejsca na nową stolice ujrzał świątynię o świcie, stąd pochodzi jej nazwa, a w pobliżu jej założył pierwszą osadę Thonburi, która dała początek późniejszemu Bangkokowi. Przez pewnie okres w świątyni spoczywała statuetka Szmaragdowego Buddy, przeniesiona później do Wat Phra Kaew w 1785 roku.
Architektura
Wat Arun to buddyjska świątynia zbudowana jest na kształt prangu, khmerskiej architektury, charakterystyczna kolba kukurydzy głównej iglicy i czterech mniejszych otaczających pozwala łatwo ją rozróżnić. Główny prang mierzy 70 metrów, na który można wejść pochyłymi schodami, skąd rozpościera się piękny widok na rzekę i pobliski Wielki Pałac. Ten układ przedstawia pięć świętych gór, które były domem dla bogów według Khmerów, hinduskiej i buddyjskiej kosmologii. Główny prang reprezentuje górę Meru, centrum wszechświata, pozostałe cztery kierunki świata. Król Rama III zarządził później, aby pokryć kolorową ceramiką i porcelaną w skomplikowane motywy i wzory. Ta niezwykła cecha konstrukcji sprawia, że prang błyszczy w słońcu i daje tej świątyni niepowtarzalny urok.

Praktyczne informacje:
Godziny otwarcia: 9.00 – 17.00
Lokalizacja: Traimit Road, na zachód od stacji kolejowej Hualampong
Bilety wstępu: 100 THB
Mapa:
Na terenie obowiązuje odpowiednie ubranie podobnie jak w Wielkim Pałacu, jednak nie są tak restrykcyjne, ramiona i kolana powinny być zakryte.
Uwaga na oszustów twierdzących, iż świątynia jest zamknięta.