Wat Arun Świątynia Świtu

0
17748
Wat Arun Świątynia Świtu Bangkok
Głowny Prang w Wat Arun Świątyni Świtu ma 104 metry wysokości

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń Bangkoku jest Wat Arun znana w polskim języku także, jako Świątynia Świtu położona na brzegu rzeki Chao Praya, uznana za symbol stolicy gdyż na każdej monecie 10 THB znajdziemy jej podobiznę.

Moneta 10THB z wizerunkiem Wat Arun
Moneta 10THB z wizerunkiem Wat Arun

Historia Wat Arun

W historycznych źródłach można znaleźć zapiski oraz wskazania Wat Arun na francuskich mapach już za czasów Królestwa Ayutthaya podczas panowania Króla Narai (1656–1688). Legenda głosi, iż w 1768 roku po upadku Ayutthaya generał Taksin spływając w dół rzeki Chao Praya szukając miejsca na nową stolice ujrzał świątynię o świcie, stąd pochodzi jej nazwa, a w pobliżu jej założył pierwszą osadę Thonburi, która dała początek późniejszemu Bangkokowi. Przez pewnie okres w świątyni spoczywała statuetka Szmaragdowego Buddy, przeniesiona później do Wat Phra Kaew w 1785 roku.

Architektura

Wat Arun to buddyjska świątynia zbudowana jest na kształt prangu, khmerskiej architektury, charakterystyczna kolba kukurydzy głównej iglicy i czterech mniejszych otaczających pozwala łatwo ją rozróżnić. Główny prang mierzy 70 metrów, na który można wejść pochyłymi schodami, skąd rozpościera się piękny widok na rzekę i pobliski Wielki Pałac. Ten układ przedstawia pięć świętych gór, które były domem dla bogów według Khmerów, hinduskiej i buddyjskiej kosmologii. Główny prang reprezentuje górę Meru, centrum wszechświata, pozostałe cztery kierunki świata. Król Rama III zarządził później, aby pokryć kolorową ceramiką i porcelaną w skomplikowane motywy i wzory. Ta niezwykła cecha konstrukcji sprawia, że prang błyszczy w słońcu i daje tej świątyni niepowtarzalny urok.

Wat Arun Świątynia Świtu Bangkok
Strome schody prowadzą na szczyt Świątyni Świtu

Praktyczne informacje:

Godziny otwarcia: 9.00 – 17.00

Lokalizacja: Traimit Road, na zachód od stacji kolejowej Hualampong

Bilety wstępu: 100 THB

Mapa:

Na terenie obowiązuje odpowiednie ubranie podobnie jak w Wielkim Pałacu, jednak nie są tak restrykcyjne, ramiona i kolana powinny być zakryte.

Uwaga na oszustów twierdzących, iż świątynia jest zamknięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.