Wat Tham Suea Świątynia Jaskini Tygrysa, Krabi

0
13586
Wat Tham Suea, Jaskinia Tygrysa w Krabi.
Wat Tham Suea, Jaskinia Tygrysa w Krabi.

Jeśli interesują Cię miejsca związane z kultem religijnym połączone z pięknymi widokami, koniecznie odwiedź Wat Tham Suea. Ta cudowna, egzotyczna świątynia buddyjska usytuowana gdzieś pośród deszczowego tropikalnego lasu sprawia niesamowite wrażenie.

Kiedy jedziesz do Tajlandii, zapewne pragniesz przede wszystkim porządnie odpocząć, beztrosko wylegując się na plaży i łapiąc brązową opaleniznę. Jednak na dłuższą metę to nie wystarczy – kto nie chciałby bowiem poznać niezwykłej i tak odległej przecież od europejskiej kultury?

Wat Tham Suea czyli Świątynia Jaskini Tygrysa

Angielska nazwa Wat Tham Suea brzmi Tiger Cave Temple. W wolnym tłumaczeniu na język polski wyrażenie to oznacza Świątynię Jaskini Tygrysa. Ta imponująca budowla stanowi jedno z najatrakcyjniejszych, a przy tym otaczanych największą religijną czcią miejsc w całym Krabi.

Za główną wizytówkę świątyni uznaje się znajdujące się w niej ogromne posągi Buddy, strome i bardzo wysokie schody (1237 stopni) prowadzące na sam szczyt świątyni, a także odciski tygrysich łap w skale.

Wat Tham Suea, Jaskinia Tygrysa w Krabi.
Wat Tham Suea, Jaskinia Tygrysa w Krabi.

Lokalizacja tygrysiej świątyni

Świątynia usytuowana jest w prowincji Krabi około 8 km od Krabi Town oraz lotniska, w lesie słynącym z wielu starych i zabytkowych drzewostanów. Z uwagi na fakt, że jest to bardzo górzysty teren, w okolicy znajduje się wiele ciekawych jaskiń wartych obejrzenia,.

Część z tych jaskiń pokryta jest oryginalnymi, historycznymi rysunkami świadczącymi o codziennym życiu dawnych mieszkańców tych okolic. W samej świątyni i w jej pobliżu można natknąć się na szkielety ludzi oraz przyozdobione czaszki.

Buddyjscy pielgrzymi do świątyni udają się głównie po to, aby tam w spokoju oddać się medytacji. Ponadto świątynia ma ogromne znaczenie historyczne i archeologiczne. Choć założono ją w tym miejscu dopiero kilkadziesiąt lat temu, można tutaj zobaczyć wiele pamiątek znacznie bardziej zamierzchłej przeszłości, jak na przykład ceramiczne odłamki naczyń czy narzędzia wykonane z kamienia.

Przybywając do Wat Tham Suea, masz również okazję do podziwiania odbitych w skale odcisków stóp należących prawdopodobnie do Buddy.

Druga strona świątyni na szczycie Wat Tham Suea, Krabi
Druga strona świątyni na szczycie Wat Tham Suea, Krabi

Nazwa świątyni

Przypuszcza się, że nazwa Wat Tham Suea pochodzi od wspomnianych już wcześniej tygrysich łap odbitych w skale. Trzeba jednak podkreślić, że zgodnie z miejscową legendą do momentu odkrycia tego miejsca przez jednego z pobożnych mnichów teren był zamieszkany przez tygrysy, które swobodnie wędrowały po jaskini. Ponadto kształt wejścia do jaskini podobny jest do tygrysiej łapy.

Aby wejść na sam szczyt Świątyni Jaskini Tygrysa (Wat Tham Suea), trzeba pokonać 1237 stopni.
Aby wejść na sam szczyt Świątyni Jaskini Tygrysa (Wat Tham Suea), trzeba pokonać 1237 stopni.

Schody i posąg

Wysokość świątyni Wat Tham Suea szacuje się na około 280 metrów. Na sam szczyt budowli prowadzi dokładnie 1237 schodów. Stopnie mają różną wysokość, niektóre z nich sięgają nawet 30 cm. W praktyce zatem wejście na samą górę trwa od 40 minut do 1,5 godziny w zależności od kondycji. Okoliczne jaskinie zamieszkiwane są przez mnichów – pustelników szukających odosobnienia, do których siedzib prowadzą osobne odgałęzienia schodów.

Schody prowadzące na górę Wat Tham Suea, Krabi.
Schody prowadzące na górę Wat Tham Suea, Krabi.

Wędrując po okolicach Wat Tham Suea, należy uważać na małpy, które nierzadko okazują się dość agresywne w stosunku do ludzi, co w skrajnych przypadkach może się skończyć nawet wizytą w szpitalu. Kiedy jednak szczęśliwie dotrze się na szczyt, można podziwiać przepiękne widoki rozciągające się z tej wysokości. Szczególnie warto się przyjrzeć posągowi Buddy, który dumnie wieńczy budowlę.

Pamiętaj koniecznie o butelce wody oraz nakryciu głowy i ogólnie ochronie przed słońcem, wejście na górę w tym klimacie jest męczące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.