Wczasy w Tajlandii

0
5657
Kata Beach Resort Phuket
Kata Beach Resort Phuket

Wczasy w Tajlandii są idealnym wyborem aby spróbować wszystkiego co ma  do zaoferowania po trochu Azja Południowo – Wschodnia, od zatłoczonych miast po wyizolowane wysepki wypełnione pysznym jedzeniem i doskonałą gościnnością. Wspaniała przyroda północnych gór, wodospady i rzeki w malowniczych miasteczkach, oraz piaszczyste plaże i wyspy na południu, Tajlandia oferuje coś dla każdego, jest idealna dla miłośników poszukiwania przygód i kultury, oraz plażowiczów kochających słońce.

Gdzie pojechać na wczasy w Tajlandii?

W większości pierwszym przystankiem każdej podróży do Tajlandii jest Bangkok. Jego ulice zapchane po brzegi samochodami, tuk-tukami i motocyklami, a także liczne rynki ciągnące się wzdłuż i wszerz, oraz ogromne centra handlowe sprawiają, że Bangkok daje zwiedzającym zapoznać się z pierwszej ręki jako nowoczesna stolica przepełniona lokalną tajską kulturą.

Tajlandia podział regionalny
Tajlandia podział regionalny

Kierując się na południe od stolicy, miliony turystów, którzy przyjeżdżają na wczasy do Tajlandii każdego roku znajdują przepiękne tajskie wyspy. Jest w czym wybierać od najbardziej rozwiniętych kurortów wyspiarskich jak Phuket nad Morzem Andamańskim, lub Koh Chang na wschodzie i Koh Samui w Zatoce Tajlandzkiej. Wiele średniej i wysokiej klasy luksusowych hoteli można znaleźć w tych plażowych miejscowościach.

Punkt widokowy Karon View na Phuket
Punkt widokowy Karon View na Phuket

Sam Phuket to największa wyspa w królestwie z własnym lotniskiem. Oferuje piękne plaże, a jest ich ponad 30, oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Tutaj przybywają miłośnicy nocnego życia, głównie na plażę Patong, ale także amatorzy zacisznego wypoczynku np. Surin, Nai Harn czy Bangtao.

Widok na Yanui Beach na Phuket
Widok na Yanui Beach na Phuket

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, zawsze można wyskoczyć na pobliskie pomniejsze wysepki (Hong, Racha, Yao Noi, Yao Yai, Bond, Lanta). Bardzo popularna wyspa Koh Phi Phi i jej plaże zostały rozsławione przez film z Leonardo DiCaprio, ściągając tłumy turystów.

Plaza Lamai na Samui
Plaza Lamai na Samui

Możesz dołączyć też, do największej imprezy w Tajlandii organizowanej raz w miesiącu Full Moon Party na Koh Phangan. Tuz obok znajduje się Koh Tao, niewielka wyspa z piękną przyrodą i krystalicznie niebieskimi plażami, jednym słowem raj, to mój faworyt jeśli chodzi o wyspy. Wśród tego archipelagu znajdziemy też największa wsypę Samui, z własnym lotniskiem i bardzo dobrze wydewelopowną infrastrukturą. Wyspa oferuje piękną przyrodę, plaże, wspaniałe widoki oraz dobre centra handlowe i restauracje, jednym słowem wszystko można tutaj znaleźć.

Punkt widokowy na Koh Nangyuang w pobliżu Koh Tao Koh Tao
Punkt widokowy na Koh Nangyuang w pobliżu Koh Tao Koh Tao

Jeśli szukasz bardziej niefrasobliwej wyspy ze spokojniejszym klimatem, możesz udać się na Koh Chang we wschodniej prowincji Trat. Tuż obok niej znajdują się inne przepiękne wysepki Koh Mak oraz Koh Kood zaraz niedaleko w kierunku granicy z Kambodżą.

Plaża Lonely na Koh Chang
Plaża Lonely na Koh Chang

W doborze wyspy warto poświęcić trochę czasu, aby zrozumieć geografię Tajlandii i sprawdzić najpierw pogodę. Zatokę Tajlandzką od Morza Andamańskiego oddziela półwysep, który dyktuje monsun zmieniający się ze wschodu na zachód i tak, jeśli mamy deszczowe dni na Samui, to na Phuket świeci słońce i odwrotnie.

Krabi
Krabi

Dobrym miejscem wypadowym na wyspy jest prowincja Krabi, a dokładniej miejscowość nadmorska Ao Nang, która jest o wiele tańsza niż Phuket. W prowincji tej znajduje się wiele wysp, na które można dotrzeć podczas jednodniowych wycieczek (Koh Hong, Bond, Kai, Poda, Yao Yai, Tup, Phi Phi i inne) i jest też dosyć blisko do piękne go Parku Narodowego Khao Sok. Główną znaną plażą jest Railay dostępna tylko łodzią przez morze około 10 minut.

Sunrise Beach na Koh Lipe
Sunrise Beach na Koh Lipe

Dalekie południe oferuje też niesamowite perełki takie jak Koh Lipe, to druga po Koh Tao moja ulubiona wyspa w Tajlandii. Jest położona bliżej granicy malezyjskiej i na tyle daleko, aby dotarła do niej masowa turystyka. Niesamowity klimat i krystaliczne plaże, na których z brzegu można snorkelować sprawią wrażenie raju. Wato tam pojechać jeśli dysponuje się większą ilością czasu.

Najbliższą wyspą od Bangkoku jest położona na wschód Koh Samet, to tzw. weekendowa, lub studencka wyspa, ze względu na jej bliskość od stolicy, zaledwie 4 godziny jazdy, sprawia, że w weekendy i święta jest problem z znalezieniem miejsca. Wysepka bardzo przyjemna z duża ilością plaż z białym piaskiem i krystalicznie niebieską wodą. Jeśli planujecie spędzić tam weekend pomyślcie o rezerwacji z większym wyprzedzeniem.

Jeszcze bliższą wyspą jest Koh Si Chang, ale ze względu na kamienistą i niezbyt ładną plażę nie zaliczam jej do miejsca godnego dłuższego wypoczynku.

Świątynia Wat Phra Sisanphet w Ayutthaya
Świątynia Wat Phra Sisanphet w Ayutthaya

Planując wczasy w Tajlandii nie można pominąć centralnej i północnej części kraju.
Niedaleko Bangkoku znajduje się była stolica Syjamu, Ayutthaya otoczona 3 rzekami wyspana ruinami świątyń z XIII – XVIII wieku. Miasto, którego populacja w XIV wieku sięgała blisko 2 miliony ludzi była niegdyś centrum potężnego królestwa, dziś świątynie wpisane są do listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedna z kaskad wodospadu Erawan w Kanchanaburi
Jedna z kaskad wodospadu Erawan w Kanchanaburi

Dalej na zachód znajduje się Kanchanaburi, często odwiedzana przez turystów ze względu na historie II wojny światowej, znajdziemy tam słynny most na rzece Kwai oraz ciekawą przyrodę. Liczni odwiedzają też Park Narodowy Erewan w celu kąpieli pod wodospadem i trekkingu do jego ostatniej 7 kaskady.

Północna Tajlandia charakteryzuje się innym klimatem i kulturą oraz kuchnią. Niegdyś rządy sprawowało tam Królestwo Lanna, którego styl architektoniczny jest bardzo charakterystyczny w prowincjach Chiang Mai i Chiang Rai.

Ceremonia w Chiang Mai
Ceremonia w Chiang Mai

Samo Chiang Mai jest doskonałym miejscem wypadowym na trekking do dżungli, rafting, wędkowanie czy jazdę na słoniu. Nie tylko północ ma własną niepowtarzalną tożsamość, ale góry w tym rejonie są również domem dla plemion i mniejszości narodowych, które można odwiedzać w ich prymitywnych wioskach.

Świątynia Si Chum w Sukhotai
Świątynia Si Chum w Sukhotai

Troszkę wcześniej przed Chiang Mai znajduje się Sukhotai, którego podobnie jak w Ayutthaya świątynie należą do światowego dziedzictwa UNESCO. Sukhotai to także królestwo między XIII a XVI wiekiem, które zostało wcielone później przez Ayutthaya.

Złoty Trójkąt w Chiang Rai, pogranicze 3 państw
Złoty Trójkąt w Chiang Rai, pogranicze 3 państw

Jadąc dalej na północ znajdziemy Złoty Trójkąt w prowincji Chiang Rai, w którym krzyżują się granice 3 państw: Tajlandii, Birmy (Myanmar) oraz Laosu na rzece Mekong, miejsce to niegdyś słynęło z przemytu opium. Możliwy jest także parogodzinny wypad na sąsiednią laotańską wyspę, a w miejscowości Mae Sai, przekroczenie granicy z Birmo i zwiedzanie miasteczka Tachilek.

Walking Street w Pattaya
Walking Street w Pattaya

We wschodniej Tajlandii najbardziej znana jest Pattaya, ciężko ją pominąć udając się w tamte rejony. Pattaya jest dość dużym miastem, kurortem nadmorskim, które wyrosło w latach 70 i cały czas dewelopuje się. Turyści przyjeżdżają tam głownie ze względu na powszechnie panującą wolność, ciekawe życie nocne, oraz sexturystykę odgrywającą dużą rolę w podłożu ekonomicznym miasta. Na słynnej Walking Street znajduje się setka barów ‘A go go’, dyskotek, lokali i innego rodzaju atrakcji.

Jeśli kogoś interesuje nieturystyczna Tajlandia powinien udać się do Isanu, ten północno – wschodni rejon kraju jest totalnie zapomniany przez turystów, a za czym interesujący i nie aż tak zepsuty przez turystykę jak inne miejsca na południu. Isan składający się z 18 prowincji, zajmuje ogromną cześć Tajlandii, charakteryzuje go inna kultura, kuchnia oraz inny język zbliżony do laotańskiego. Rejon głownie rolniczy nie tylko zaopatrza cały kraj w ryż, ale i także eksportuje go na cały świat.

Wodospad Huay Luang w Ubon Ratchathani
Wodospad Huay Luang w Ubon Ratchathani

W Isanie możemy użyczyć prawdziwej gościnności, a nie udawanej ze sztucznymi uśmiechami jak w miejscach turystycznych. Znajdziemy tam stare khmerskie świątynie np. Prasat Hin Phimai w Nakhon Ratchasima, Prasat Phanom Rung w Buri Ram, czy też Preach Viharn w Sisaket, ciekawą przyrodę w Parkach Narodowych (np. Khao Yai), wodospady, oraz co ważniejsze życzliwych ludzi. Osobiście jestem pod wrażeniem Ubon Ratchathani i gościnności jej mieszkańców.

Jak zaplanować wczasy w Tajlandii

Często otrzymuje pytanie o tym co warto zobaczyć w Tajlandii, na które zawsze odpowiadam, zastanówcie się proszę co was interesuje. Kraj oferuje bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie. Aby go objechać wzdłuż i wszerz potrzeba wiele czasu. Tajlandia składa się aż 77 prowincji, każda ma coś charakterystycznego.

2 tygodniowe wczasy w Tajlandii i plan możemy rozbić o wspomniane zainteresowania: kultura, kuchnia, plażowanie, przygoda.

Prawie zawsze zaczynamy w Bangkoku, na zwiedzanie którego optymalnie powinniśmy poświęcić 3-4 dni. To w zupełności starczy, aby zobaczyć główne atrakcje, poznać kulturę, zrobić zakupy i oswoić się z egzotycznym państwem oraz inna strefą czasową. Dla zainteresowanych organizuję zwiedzanie Bangkoku widzianego oczami miejscowego a nie komercyjnego objazdu jakie serwują duże biura podróży.

Kultura

Ten element widoczny jest wszędzie, w każdej części Tajlandii znajdziemy różnice, sama odległość od punktu najbardziej wyciągniętego na północ z południowym to ponad 2000 km, dzięki czemu mamy duże zróżnicowanie kulturowe. Jeśli interesuje nas także historia to na pewno powinniśmy wybrać się z Bangkoku poprzez Ayutthaya, Sukhotai do północnych prowincji Chaing Mai i Chaing Rai. W Isanie znajdziemy też duża ilość świątyń.

Kuchnia

Cała Tajlandia podobnie jak kultura ma odmienną i ciekawą kuchnię. Ciężko określić, która jest najpyszniejsza, bo każdy ma inny gust. Jak dla mnie najlepsza jest kuchnia w centralnej części kraju, następnie zgodnie z kolejnością północna, isańska i południowa.

Plażowanie

Zdecydowanie południowe wyspy i jest w czym wybierać. Jeśli nie dysponuje się duża ilością czasu Koh Chang i pobliskie wyspy są najlepszym rozwiązaniem.

Przygoda

Miłośnicy przygód adrenalinę znajdą wszędzie czy to trekking w dżungli (Chiang Mai, Khao Sok, Tak), góry (Chiang Mai), nurkowanie (cała południowa oraz wschodnia Tajlandia), zipline – zjeżdżanie w dżungli na linach (Pattaya, Chiang Mai, Phuket, Samui), skoki ze spadochronem (Chonburi – niedaleko Pattaya), wspinaczka (Chiang Mai, Krabi), wodospady (Kanchanaburi, Khao Yai, Ubon Ratchathani, Tak, Chiang Rai), rowery (wszędzie), wakeboarding (Bangkok, Phuket, Chonburi), rafting (Chiang Mai, Pai, Tak, Phuket)

Jest jeszcze jedna kategoria, do której zaliczamy życie nocne i sexturystykę,  znajdziemy w większych miastach oraz miejscach typowo turystycznych. Miłośnicy nocnych przygód nie powinni nudzić się w Bangkoku, Pattaya, Phuket, Samui, Korat i Udon Thani.

Idealny plan na wczasy w Tajlandii

Najlepszym rozwiązaniem dla osób przyjeżdżających pierwszy raz do Tajlandii i chcących poznać ten kraj jest mix kultury, historii oraz natury. Dysponując dwoma wolnymi tygodniami proponuje rozbić dzienny plan następująco:

1. Wylot.
2. Przylot do Bangkoku, pierwsze kroki.
3. Zwiedzanie stolicy i jej głównych atrakcji.
4. Zwiedzanie oraz zakupy.
5. Zakupy.
6. Wyjazd do Kanchanaburi, po drodze słynny pływający market Damnoensaduak.
7. Wodospady Erawan, przejazd do Ayutthaya.
8. Zwiedzanie Ayutthaya, przejazd:
a) na lotnisko, przelot na południe: Phuket, Samui, Krabi, Had Yai
b) do Pattaya
c) na Koh Chang
9-13. Czas wolny na plażowanie, snorkeling, nurkowanie, wycieczki na inne wyspy, lub inne lądowe.
14. Przejazd na lotnisko. Wylot
15. Lądowanie w kraju.

Plan powyżej jest optymalny i łączy w sobie wszystkie podstawowe elementy, mim zdaniem to dobry szkic na pierwsze wczasy w Tajlandii.

Pomagam ułożyć indywidualne programy dostosowane do ich zainteresowań i budżetu. Doradzam atrakcje turystyczne, plany zwiedzania, hotele a także mogę pomóc odpłatnie w organizacji zwiedzania stolicy jak i całego kraju. Jeśli masz pytania skontaktuj się ze mną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.