Wielki Pałac Bangkok

2
20883
Teren Wielkiego Pałacu w Bangkoku
Teren Wielkiego Pałacu w Bangkoku

Wielki Pałac to bez wątpienia najbardziej charakterystyczny punkt w Bangkoku. Kompletna wizyta w stolicy Tajlandii nie można obyć się bez zwiedzenia jego terenu. Zbudowany w 1782 roku przez kolejne 150 lat był domem dla kolejnych króli, dworu królewskiego, oraz siedzibą administracyjną rządu.

Wielki Pałac do dziś zachwyca piękną architekturą i szczegółowością, która stanowi pokłon dla kreatywności rzemiosła artystycznego mieszkańców Tajlandii. Wcześniej było tu również tajskie ministerstwo wojny oraz wydziały państwowe. Dziś kompleks pozostaje centrum kultury całego kraju.

Wielki Pałac Bangkok
od lewej: czedi – styl cejloński, mondonp – tajski, prang – khmeski

W murach kompleksu pałacowego znajduje się kilka imponujących budynków w tym Wat Phra Kaew – Świątynia Szmaragdowego Buddy, wraz ze swoją słynną czczoną statuetka z 14 wieku, do której Tajowie odbywają pielgrzymki z całego kraju.

Szaty Buddy zmieniane są wraz z porami roku przez Króla Tajlandii lub członka rodziny królewskiej stanowiąc ważny rytuał w kalendarzu buddyjskim. Król aktualnie już nie mieszka w pałacu, a cały kompleks nadal jest używany do obchodzenia najważniejszych uroczystości.

Wielki Pałac to obowiązkowy punkt zwiedzania w stolicy

Kompleks pałacowy, zbudowany jest w bardzo podobny sposób do pałaców Ayutthaya, wspaniałej dawnej stolicy Syjamu, która została najechana przez Birmańczyków w XVIII wieku. Zewnętrzny dziedziniec, w pobliżu wejścia jest miejscem departamentów rządowych takich jak administracja, wojsko i skarb, w które król był bezpośrednio zaangażowany. Świątynia Szmaragdowego Buddy znajduje się w południowym rogu. Centralny dziedziniec był rezydencją króla z salami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności państwowej. Tylko dwie sale tronowe otwarte są dla publiczności gdzie można podziwiać w najdrobniejsze detale na elewacjach tych imponujących budowli. Zakazane jest tutaj robienie zdjęć, jak również w Wat Phra Kaew.

Budynek Wielkiego Pałacu w Bangkoku
Wielki Pałac w Bangkoku, dach w stylu tajskim, dół w europejskim

Wewnętrzny dziedziniec zamieszkiwały był przez królewskie małżonki oraz potomstwo, wyglądał jak małe miasto w całości zaludnione przez kobiety i dzieci w wieku dojrzewania. Mimo, iż obecnie nikt z królewskiej rodziny tam już nie mieszka, dwór ten jest nadal całkowicie zamknięty dla publiczności.

Wielki Pałac pomimo bliskości z bardzo charakterystycznie tajską Świątynią Szmaragdowego Buddy posiada odmienna architekturę wyraźnie zainspirowaną wzorcami europejskimi, za wyjątkiem dachu, co sprawia iż jego cała konstrukcja jest czasem nazywana przez miejscowych ‘obcokrajowcem w tajskim kapeluszu’.

Teren Wielkiego Pałacu w Bangkoku
Teren Wielkiego Pałacu w Bangkoku

Innymi atrakcjami są Boromabiman Hall i Amarinda Hall, oryginalne rezydencje króla Ramy I, oraz Hall Of Justice – sala sprawiedliwości.

Informacje Praktyczne

Godziny otwarcia: 8.30 – 15.30

Lokalizacja: Na Phra Lan Road, Old City (Rattanakosin)

Bilety wstępu: 500 THB cena zawiera również wstęp do Pałacu Vimanmek, znajdującego się w innej części miasta. Za 100 THB można wypożyczyć przewodniki audio ze słuchawkami.

Mapa

Na terenie pałacu obowiązuje ścisły obowiązek odpowiedniego ubioru. Turyści powinni być odpowiednio ubrani przed wejściem. Nakazane są długie spodnie, bądź szorty zakrywające kolana i koszule z rękawami. Kobiety powinny być podobnie skromnie ubrane. Niedopuszczalne są przezroczyste ubrania, gołe ramiona, dekolty itp. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego ubrania możesz wypożyczyć specjalne stroje niedaleko wejścia.

Wielki Pałac stosowny ubiór
Przed wejściem na teren Wielkiego Pałacu należy przygotować stosowny ubiór

Poniżej lista nie wskazanych ubrań:
– szorty, mini-spódniczki, obcisłe spodnie
– przezroczyste koszulki i bluzki, krótkie spodenki przed kolona
– koszulki bez rękawów i podkoszulki
– koszule z podwiniętymi rękawami
– piżamy i rybaczki

UWAGA. Polski pilot wycieczek nie ma wstępu do Wielkiego Pałacu ze względu na restrykcyjne i egzekwowane przepisy dotyczące pracy w Tajlandii.

Uwaga na oszustów twierdzących, iż Pałac jest zamknięty.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.