Wyspa Koh Lanta, Krabi

2
7047
Zatoka Kantiang na wyspie Koh Lanta, Krabi.
Zatoka Kantiang na wyspie Koh Lanta, Krabi.

Szczególnie godną polecenia wyspą w Tajlandii jest Koh Lanta usytuowana w znajdującej się na południu kraju prowincji Krabi. Odległa od hałaśliwego świata lokalizacja, dziewicze plaże oraz przepiękna pogoda to jej główne atuty, które rokrocznie przyciągają mnóstwo osób. Główne, ale nie jedyne! Chcesz lepiej poznać wyspę Koh Lanta?

Wypad na Koh Lanta

Odległość Koh Lanta od centrum prowincji Krabi wynosi mniej więcej 70 kilometrów. Wyspę charakteryzują dość duże rozmiary – szacuje się, że jej długość to prawie 30 kilometrów, co sytuuje ją w gronie większych tajskich wysp. Na Koh Lanta pomimo dość dużej liczby hoteli oraz punktów handlowych panuje spokojna atmosfera, bez trudu da się tu znaleźć miejsca, gdzie można wypocząć w ciszy i spokoju.

Jest to zatem dokonała alternatywa dla tych turystów, którzy nie mogą się odnaleźć w wielkomiejskim hałasie typowym dla wysp Phi Phi oraz Phuket.

Mapa wyspy Koh Lanta.
Mapa wyspy Koh Lanta.

Malownicze plaże wyróżniają się przede wszystkim tym, że nawet w szczycie sezonu turystycznego nie ma tutaj zbyt wielu ludzi. Właśnie dlatego na Koh Lanta bardzo chętnie przyjeżdżają rodziny z małymi dziećmi, a także osoby prowadzące samotniczy tryb życia. W specyficzny klimat wyspy w szczególności wpisuje się rozlegający się tutaj kilka razy dziennie dźwięk śpiewu Muezina, wzywający wiernych muzułmanów do modlitwy. Dominującą religią na wyspie jest islam.

Na wyspę dostaniesz się tradycyjnie promem odpływającym Krabi, Ao Nang, Phi Phi oraz Pukhet.

Long Beach na wyspie Koh Lanta.
Long Beach na wyspie Koh Lanta.

Co robić na Koh Lanta

Koh Lanta cechuje się przepięknym położeniem. Poza dżunglą z bujną roślinnością można tutaj zobaczyć góry, których wierzchołki często są pokryte mgłą, tworząc tym samym niezapomniane widoki. Plaże są rozległe i mają cudownie miękki piasek, w którym aż chce się zanurzać stopy.

W krystalicznie czystej wodzie można także podziwiać rafy koralowe, będące wizytówką tego miejsca. Cywilizację na Koh Lanta znajdziesz w mieście Baan Saladan, gdzie funkcjonuje poczta, policja, banki oraz wiele sklepów i restauracji.

Niezapomniane wrażenie estetyczne z całą pewnością pozostawią w Tobie tradycyjne domy zbudowane na palach dla ochrony przed zalewającym je morzem. Najbardziej zatłoczone rejony na wyspie znajdują się na jej północno-zachodnich krańcach, gdzie można znaleźć najwięcej miejsc noclegowych i lokali gastronomicznych, stąd odpływają też promy pasażerskie oraz samochodowe.

Zachód słońca na Koh Lanta.
Zachód słońca na Koh Lanta.

W tych rejonach można podziwiać piękne wschody i zachody słońca, przy czym do tego rodzaju atrakcji poleca się zazwyczaj Klong Dao i Phrae Ae, zwaną też Długą Plażą (Long Beach). Przez tę część wyspy przebiega jedna główna droga, przy której znajduje się najwięcej sklepów oraz punktów usługowych.

Z kolei wschodnia część wyspy nie jest już tak oblegana przez turystów, w większości znajdują się tu małe wioski z tradycyjnymi drewnianymi zabudowaniami, a lokalna ludność utrzymuje się głównie z rybactwa. W tym regionie usytuowana jest również dawna stolica wyspy – The Old Town.

Okolice zamieszkiwane są przede wszystkim przez Chińczyków, Cyganów oraz muzułmanów, duża rozbieżność etniczna nie powoduje jednak większych problemów z porozumieniem pomiędzy członkami poszczególnych grup narodowościowych. W Old Town co roku w marcu organizuje się trzydniowy festiwal Lanta, w trakcie którego do późnej nocy odbywają się różne imprezy oraz konkursy. W tym czasie można za niewielką opłatą odpowiednio się zabawić przy muzyce oraz skosztować tradycyjnych potraw i napojów.

Park Narodowy na wyspie Koh Lanta, Krabi.
Park Narodowy na wyspie Koh Lanta, Krabi.

Rozrywki na Koh Lanta

Koh Lanta oferuje możliwość zwiedzania wraz z przewodnikiem okolicznych jaskiń zbudowanych z miękkiego wapienia. Na tego typu wycieczki musisz oczywiście być odpowiednio przygotowany, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór obuwia. Jest to niewątpliwie atrakcja dla osób, które lubią przygodę i zastrzyk adrenaliny, trzeba bowiem liczyć się z koniecznością przechodzenia przez bardzo wąskie przejścia, a także z przeskakiwaniem większych lub mniejszych przepaści. W nagrodę będziesz mógł jednak wykąpać się w ukrytym pod skałami basenie.

Jeśli lubisz sporty walki, odwiedź jedną z trzech okolicznych aren sportowych, gdzie systematycznie odbywają się walki kickboxingu. Takie gale trwają zwykle po kilka godzin, a ich punktem kulminacyjnym jest występ profesjonalnych zawodników, dysponujących świetną techniką walki. W Klong Chak możesz zobaczyć także tymczasowy wodospad, który pojawia się zawsze po bardziej obfitych opadach deszczu.

Plaża Long Beach na Koh Lanta.
Plaża Long Beach na Koh Lanta.

Hotele na Koh Lanta

Na wyspie Koh Lanta znajdziesz nocleg zarówno w wyższej klasy hotelach, jak i w relatywnie tanich bungalowach wynajmowanych na czas pobytu. W tych droższych będziesz mógł skorzystać ze standardowego wyposażenia, m.in. łazienki, spa, bezpłatnego parkingu, restauracji czy basenu. Ci, którzy wolą spędzać czas bardziej aktywnie, mogą zwiedzać okolicę na wypożyczonym w tym celu rowerze lub też popływać i ponurkować w wodzie.

Bardzo popularna aktywnością poza snorkelowaniem są tutaj spływy kajakowe. Niektóre hotele w cenie usługi oferują też pralnię oraz przechowalnię bagażów. Większość tego typu obiektów zbudowana jest w tradycyjnym, tajskim stylu, do którego nawiązuje wystrój wnętrz oraz pokoi. Warte uwagi są głównie takie hotele, jak: Rawi Warin Resort And SpaLong Beach ChaletLanta New Coconut Bungalow.

2 KOMENTARZE

  1. Cześć, a co byś polecił jako kilkudniowy przystanek w drodze na Koh Ngai. Krabi, czy Koh Lantę. Będziemy podróżować z 2letnim dzieckiem. Strartujemy z Bangkoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.