Pomnik Demokracji w Bangkoku

0
1693
Pomnik Demokracji w Bangkoku.
Pomnik Demokracji w Bangkoku.

Pomnik Demokracji w Bangkoku (Democracy Monument)  znajduje się na alei Ratchadamnoen. Pomnik został postawiony, aby upamiętnić zamach stanu w 1932 roku, który doprowadził do ustanowienia monarchii konstytucyjnej. Fundament został wybudowany 24 czerwca 1939 roku podczas rządów generała Pibula Songkram’a. Znany tajski architekt Mew Aphaiwong zaprojektował całą konstrukcję tego pomnika. Wszystkie płaskorzeźby stworzył włoski rzeźbiarz Corrado Feroci aka Silpa Bhirasi.

General Pibul przewodniczył otwarciu tego wydarzenia 24 marca 1940 roku w swoim przemówieniu: 

„Pomnik będzie centrum dobrobytu i postępu, ponieważ jest punktem wyjścia dla wielu głównych alei. Kilka klasycznych budynków jest w budowie na Ratchadamnoen w hołdzie dla kraju i odpowiedzi na wolę króla Ramy V, który zamierzał, aby ta aleja była powodem dumy.” 

Monument przedstawia manuskrypt palmowy trzymający konstytucję Tajlandii na szczycie dwóch złotych misek ofiarnych powyżej okrągłej wieży z miedzi o wysokości 3 metrów, która waży 4 tony na sferycznych fundamentach na górze. 

Pomnik Demokracji w Bangkoku.
Pomnik Demokracji w Bangkoku.

Podstawa jest podniesiona z kilkoma małymi stopniami. Konstytucja jest symbolicznie strzeżona przez cztery skrzydła podobne do rzeźb, z wyciosanymi rzeźbami i małymi ogrodzeniami otaczającymi pomnik. Pierwotnie było 75 małych armat wokół zewnętrznego pierścienia pomnika. Skrzydła są wysokie na 24 metry, co jest również promieniem podstawy pomnika, co oznacza, że zamach stanu miał miejsce 24 czerwca. Skrzynka jest wysoka 3 metry, co oznacza trzeci miesiąc lub czerwiec (pierwotnie kwiecień był pierwszym miesiącem roku), w którym zamach stanu i reprezentuje trzy potężne gałęzie rządu (wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą). 

Ponadto, 75 małych armat wokół zewnętrznego pierścienia pomnika reprezentowało rok zamachu stanu, 2475 w kalendarzu buddyjskim. Łańcuchy symbolizują jedność rewolucjonistów. Cztery reliefy na podstawie koncentrują się na procedurze rady rewolucyjnej podczas jej posiedzenia i przeprowadzenia rewolucji 24 czerwca 1932 roku. Sześć bram wieży symbolizuje sześć ogłoszonych postulatów przez  Phibul’a: „niepodległość, wewnętrzny pokój, równość, wolność, gospodarka i edukacja.”

Mapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.