Karta SIM i Internet w telefonie w Tajlandii

5
11001
Karta Sim Tajlandia.
Wybór karty SIM w Tajlandii w duży, lecz wbrew perform jest łatwy, kupujemy kartę podstawową za 50THB.

Sprawa karty SIM oraz Internetu w telefonie w Tajlandii to jedna z najczęściej poruszanych tematów. Internet w telefonie to dziś standard, bez którego trudno objeść się.

Jaka kartę SIM w Tajlandii wybrać?

Wybór jest całkiem duży, znajdziemy parę operatorów sieci w Tajlandii, wśród nich najwięksi to AIS, DTAC, TrueMove.

AIS – największy operator sieci z najlepszym zasięgiem w całym kraju, jeśli zamierzasz podróżować po różnych zakątkach, karta tego operatora będzie najlepsza. Karty prepaid nazywają się One-2-Call. Internet jest szybszy, w ofercie znajdziemy nielimitowany transfer z max prędkością do 6Mbps.

DTAC – drugi największy dostawca, tez dobry choć trochę ma słabszy sygnał. Gdy jestem np. gdzieś dalej na prowincji z dala od miasta czasem telefon traci zasięg. Karty prepaid nazywają się HAPPY. Nielimitowany transfer max do 4Mbps.

TrueMove – ponoć dobry operator, przyznam nie korzystam z niego więc mało mogę powiedzieć. Oferta nie wygląda ciekawie choć znam sporo osób korzystających z niej.

Na początek mała dygresja – obserwuję iż niektórzy specjalnie biegają na kawę do Starbucks’a aby skorzystać z WiFi, pytanie ile kosztuje kawa i przez jaki czas mają dostęp do Internetu? Czasem spotykam takich turystów którzy myślą że zaoszczędzą nie kupując karty, a z Internetu skorzystają „przy okazji” przy kawie za 150THB, coś czego kompletnie nie rozumiem.

Turystyczne karty SIM w Tajlandii., Sieć DTAC. Odradzam.
Turystyczne karty SIM w Tajlandii., Sieć DTAC. Odradzam.

Zaraz po wylądowaniu turysta zazwyczaj szuka SIM w przystępnej cenie, i tutaj wpada na pewnego rodzaju pułapkę – jest to oczywiście normalna cena, każdy operator ma swoją ofertę podobną do konkurencji. Oferowana jest tzw. karta turystyczna „Tourist SIM” czy o podobnej nazwie z różnymi pakietami przeważnie za 299-599THB.

– Karta za 299THB ma nielimitowany Internet do 3GB, ważna jest 8 dni, 100THB kredytu na rozmowy.

– Podobnie karta za 599 ma nielimitowany Internet do 6GB, ważna jest 15 dni, 100THB kredytu na rozmowy.

– Jest jeszcze tańsza opcja za 199THB (w DTAC) – nielimitowany Internet jedynie do 500MB, ważna jest 7 dni, 100THB kredytu na rozmowy.

Droższe opcje mają jeszcze WiFi od operatora – przyznam pomimo iż mam do tego dostęp, totalnie nie korzystam gdyż Internet jest nielimitowany więc nie ma sensu bawić się w WiFi.

Turystyczne karty SIM w Tajlandii., Sieć AIS. Odradzam.
Turystyczne karty SIM w Tajlandii., Sieć AIS. Odradzam, poza startową za 49THB.

Moja dobra rada, omijajcie szerokim łukiem powyższe oferty dla turystów, które są proponowane najczęściej na lotniskach. Jest to słaba opcja w dodatku z krótkim czasem ważności. Słaby stosunek ceny do ilości proponowanego Internetu.

Najprostszym sposobem jest kupienie zwykłej karty „Pay As you Go” za 49THB, na której czasem nie ma żadnego kredytu na dzwonienie, czasem operator daje 15THB. To jest mniej istotne.

Kiedy mamy już taka kartę, aktywujemy ją, następnie doładowujemy za paręset Bahtów, po czym aplikujemy o pakiet danych internetowych. Prosta sprawa, a potrafi dać dostęp do długoterminowego netu np. w AIS można załadować pakiet nielimitowanego Internetu z prędkością 6GB nawet na 6-12 miesięcy.

Pakiety nielimitowanego internetu w sieci DTAC.
Pakiety nielimitowanego internetu w sieci DTAC.

Wiem że, taki długi okres nie wszystkich to interesuje, ale wystarczy popatrzyć na ofertę i wywnioskować co jest bardziej opłacalne.

Pakiety nielimitowanego internetu w sieci AIS.
Pakiety nielimitowanego internetu w sieci AIS.

Internet w Tajlandii

Opcji pakietów jest dość sporo, przyznam można się w tym pogubić przeglądając strony z promocjami operatorów, od 1 dniowych, przez 7 i 30 dni, po parę miesięcy aż do roku w przypadku AIS. Który wybrać to jest już kwestia indywidualna.

Limitowane pakiety na download w sieci DTAC.
Limitowane pakiety na download w sieci DTAC.

Przeważnie pobyt w Tajlandii trwa około 2 tygodni więc warto czasem popatrzeć czy pakiet 30 dniowy nie będzie dla nas najbardziej optymalny pod względem ceny, aniżeli dwa oddzielne załadowania po 7 dni itp.

Nielimitowane pakiety na download w sieci DTAC. Aplikacja mobilna.
Nielimitowane pakiety na download w sieci DTAC. Aplikacja mobilna.

Ofertę poza przedziałem czasowym dzielą się na 2 opcje.

1. Nielimitowany Internet przy określonej prędkości (384-512kbps, oraz 1Mbps, 4Mbps, 6Mbps – nazwa: DTAC Net by Speed; AIS Unilimited MAX Speed,) przez określony przedział czasu np. 7 dni do 4Mbps za 150THB w AIS.

2. Limitowany Internet (2GB, 5GB, 10GB na download tzw. DTAC Net NonStop; AIS MAX speed Internet) przy najszybszej prędkości, kiedy przekroczymy limit, prędkość spada do 64Kbks, co praktycznie nieumożliwiana korzystanie przy takich parametrach np. 2GB download/tydzień za 99THB w DTAC.

Limitowane pakiety na download w sieci DTAC.
Limitowane pakiety na download w sieci DTAC.

Wybór jest duży, lecz spośród niego łatwo wybrać opcję która nas interesuje.

Zestawienie pakietów w AIS. Lewa storna limitowany internet, prawa nielimitowany. Warto porównać ceny.
Zestawienie pakietów w AIS. Lewa storna limitowany internet, prawa nielimitowany. Warto porównać ceny.

Aktywacja Internetu w telefonie w Tajlandii

A teraz przejdźmy do instrukcji krok po kroku jak aktywować Internet w telefonie w Tajlandii:

1. Korzystając z WiFi najpierw ściągnij aplikację operatora My AIS, lub DTAC.

2. W każdym 7-Eleven, Family Mart itp. poproś o kartę SIM za 49THB – najlepiej AIS (one-2-call), lub DTAC (Happy). Unikaj Tourist SIM i podobnych. Potrzebny będzie pokazanie paszportu. Każda karta jest rejestrowana.

3. Włóż kartę do telefonu, po chwili aktywuje się.

4. Doładuj kartę na interesującą cię kwotę bezpośrednio w 7-Eleven, Family Mart. Mają specjalne zdrapki, lub mogą doładować przez terminal przy kasie. Sa też specjalne maszyny przed sklepami do doładowania.

5. Nie odpalaj jeszcze Internetu. Udaj się do miejsca gdzie jest Wifi.

6. Odpal Internet poprzez Wifi, włącz aplikację operatora AIS bądź DTAC.

7. Aby zalogować się wpisz numer tel. zacznij od zera np. 0856560855

8. Poczekaj na SMS z hasłem do zalogowania się. Wpisz kiedy przyjdzie.

9. Po zalogowaniu się sprawdź stan konta i przejdź do opcji pakietów i zaaplikuj o interesujący cię pakiet. Po paru minutach możesz cieszyć się już Internetem.

Nielimitowane pakiety na download w sieci DTAC. Aplikacja mobilna.
Nielimitowane pakiety na download w sieci DTAC. Aplikacja mobilna.
Limitowane pakiety na download w sieci DTAC. Aplikacja mobilna.
Limitowane pakiety na download w sieci DTAC. Aplikacja mobilna.

Osobiście korzystam z opcji:

– W AIS (Unilimited max speed) Internetu nielimitowanego do prędkości 6Mbps przez okres 6 miesięcy za 1800THB (bez Vat 7%). Czyli wychodzi 300THB za miesiąc.

– W DTAC (Net by speed) Internetu nielimitowanego do prędkości 4Mbps na okres 30 dni za 499THB (bez VAT 7%).

Średnio miesięcznie ściągam około 20-30GB danych.

Małe porównanie Tourist Sim z Pay as you Go

1. Kupuje kartę DTAC za 299THB na 8 dni, mam szybki internet internet do 3GB, później transfer jest obcięty co nieumożliwiania korzystanie.

2. Kupuję zwykła kartę DTAC za 49THB, doładowuję ją za 200THB, aplikuję  o nielimitowany internet z prędkością max 4Mbps na 7 dni za 150THB (160.5THB z Vat).  Razem 209.5THB. Mam jeszcze do wykorzystania kredyt 39,5THB.

Jaki wniosek ? W pierwszej opcji mam transfer do 3GB, co w dzisiejszych czasach dość szybko schodzi i wydaję 299THB. W drugiej opcji przez cały tydzień mam nielimitowany transfer max do 6Mbps, nie stresuję się stanem ściągniętych danych, płacę mniej, pozostaje kredyt na dzwonienie lub kolejne pakiety.

Rozmowy telefoniczne w Tajlandii

A co z rozmowami, przecież nie tylko Internet jest potrzebny. Otóż w Tajlandii sprawy mają się trochę inaczej, komunikatory przejęły rynek i w większości Tajowie korzystają z rozmów poprzez Internet, gdyż są darmowe, w przeciwieństwie do tradycyjnej sieci.

Rynek zdominowała aplikacja Line – to główny komunikator, nie zdziw się gdy miejscowy się zapyta o czy masz Line – to podstawa. Oczywiście w użytku są też inne aplikacje tj. WhatsApp, Viber, Messanger itp.

Karta SIM, promocja Go Plearn w sieci DTAC.
Karta SIM, promocja Go Plearn w sieci DTAC.

Wracając do tradycyjnej sieci, oczywiście można dzwonić, są różnego rodzaju promocje pakietów na rozmowy do tej samej sieci czy w określonych godzinach itp. Sam bardzo rzadko z tego korzystam gdyż jak wspomniałem wyżej komunikacja opiera się w Tajlandii już na aplikacjach internetowych. Od czasu do czasu dzwonię korzystając z Go Plearn w DTAC (0.69 baht / min).

Polecam kupić kartę SIM od razu z tą promocją, w innym wypadku można zaaplikować poprzez aplikację lub kod ze strony internetowej operatora.

W AIS korzystam promocji 0.99B/0.25B, która oznacza, że 1 minuta jest za 0.99THB a następne za 0.25THB. (bez Vat 7%).

Da zainteresowanych kodami USSD odsyłam do stron operatorów – DTAC i AIS.

Jak doładować kredyt w telefonie w Tajlandii

Jest wiele sposobów aby doładować konto. Najprościej w  sklepie 7-eleven, przy kasie sprzedają karty zdrapki, lub podaje się numer płaci a  obsługa za pomocą terminala doładowuje konto.

Są jeszcze specjalne budki w których wybieramy numer telefonu i płacimy monetami.

Inna metoda to aplikacja mobilna lub strona internetowa operatora sieci w której płacimy karta debetową bądź kredytową.

Osoby które mają konto w lokalnym banku mogą doładować konto też w bankomatach oraz poprzez internetową stronę banku, czy jego aplikację na telefon.

5 KOMENTARZE

  1. Cześć, pytanie techniczne: czy w tamtejszych kartach jest domyślnie włączony PIN lub można go wyłączyć z poziomu telefonu?

    Pytanie bierze się stąd, że chcemy dzieciakom dać na wyjazd proste smartwatche, jako lokalizatory a wymagają one właśnie kart SIM bez blokady PINem.

  2. W Bangkoku na lotnisku w 7Eleven kartę 1Sim od AIS mają pochowane przed turystami, a w sklepie obok były ale pani nie chciała mi sprzedać odsyłając do stoisk operatorów, którzy spędzają tylko Tourist Simy. W centrum w dwóch 7-11 dokładnie ta samą sytuacja.

    • Pierwszy raz słyszę o takim przypadku. Nieraz kupowałem standardowa kartę. Tajowie którzy nie znają angielskiego nadzwyczajnie wstydzą sie i odsyłają dalej.

      • Zapewne masz rację, może tak być, ale czy na lotnisku? Pracownica poprosiła miłą panią manager, która po angielsku uprzejmie oznajmiła że zwykłego sima mi nie sprzeda i odesłała do stoisk sprzedających wyłącznie tourist simy przy gate 7. Ostatecznie udało mi się dogadać z miłą panią z 7-11 w centrum, która korzystając z mojego telefonu zmieniła mi SIM kartę (True Move za 50B), odczytując tajskie smsy z kodami itd. Ostatecznie mam 5gb na 10 dni za 100B. Z Twojej perspektywy (zapewne mówisz po tajsku) jest to proste, ale z perspektywy turysty wygląda to zdecydowanie inaczej, choć sprzedawców rzeczywiscie za to nie należy winić. Ot, taki fakt wart wspomnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here