Tajlandia Waluta

7
15671
Tajska waluta
Tajlandia waluta, na każdym banknocie i monecie znajduje się wizerunek króla

W Tajlandii obowiązującą walutą jest ‘baht’ THB. Jeden baht to 100 satangów, lecz nie ma już praktycznie w obrocie pojedynczych monet jedno-satangowych, tylko nominały 25 i 50 satangów, które rzadko są używane. Na każdym banknocie i monecie znajduje się wizerunek aktualnego króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, Tajowie wielce szanują swojego monarchę i oczekują poszanowania także ich waluty, więc dobrą radą będzie gdy upadną ci pieniądze nie próbuj przydeptać ich stopą. Rozróżniamy banknoty o nominale 20, 50, 100, 500 i 1000 bahtów. Monety to: 25 i 50 satang, 1, 2, 5, 10 baht.

Jaką walutę zabrać do Tajlandii?

Najbardziej popularnymi walutami są USD oraz Euro, można też wymienić także brytyjskie funty GBP, bez większych problemów. W Tajlandii banknoty USD o wyższym nominale 50 i 100 dolarowe mają wyższy przelicznik, więc nie należy się dziwić, gdy po podejściu do kasy waluta USD jest rozpisana na 3 pozycje poczynając od najniższych nominałów. Uwaga, nie są przyjmowane stare banknoty wydane przed 2002 rokiem z małymi wizerunkami prezydentów.

Gdzie wymieniać pieniądze?

Często pojawiają się pytania o kursy walut zaraz po przylocie do Bangkoku na lotnisku. Po odprawie zaraz przy wyjściu znajdziemy różne banki, które mogą stosować lekko zaniżone przeliczniki.

Wymiana walut na lotnisku Sauvarnaphumi w Bangkoku
Wymiana walut na lotnisku Sauvarnabhumi w Bangkoku

W miastach najlepiej wymieniać w licencjonowanych kantorach albo w bankach, dość często należy posiadać przy sobie paszport, który będzie spisany podczas wymiany. Banki czynne są od 8-15.30, w późniejszych godzinach trzeba wybrać się do supermarketu lub większego centrum handlowego.

Na lepszy przelicznik można liczyć w sieci SuperRich w Bangkoku, tam podobno jest trochę wyższy kurs niż w bankach, jeśli jesteś w okolicy warto tam zajrzeć, lecz jeśli w zupełnie innej części miasta to wart o się zastanowić jeżeli zamierzasz wymienić 50-100 USD to ile będzie kosztować podróż w obie strony. W stolicy banki są prawie na każdym rogu i nie ma problemu z wymianą. Lokalizacje punktów SuperRich tutaj.

Droga do Airport Link, kantory znajdują się po lewej stronie, po prawej kasy biletowe
Droga do Airport Link, kantory znajdują się po lewej stronie, po prawej kasy biletowe

Na lotnisku Suvarnabhumi znajduje się stoisko SuperRich na samym dole zaraz za kasami Airport Link. Jeśli wybierasz się kolejką do centrum Bangkoku wystarczy że przed kupieniem biletu pójdziesz w lewo zaraz koło ruchomej podłogi, jest tam parę kantorów z korzystnym kursem wymiany walut.

Kontor SuperRich na lotnisku Suvarnabhumi
Kontor SuperRich na lotnisku Suvarnabhumi

Gdzie nie wymieniać pieniędzy?

Zdecydowanie w hotelach – tam są zaniżone kursy, nie warto tracić czasu. Nie należy też szukać wymiany w małych miejscowych prywatnych sklepikach, gdzie właściciele mogą dać albo niższy kurs, albo próbować oszukać.

Bankomaty

Bankomaty, czyli ATM (Automatic Teller Machine) są dosłownie na każdym rogu w większych miastach i kurortach turystycznych, prawie przy każdym sklepie i sieci 7-Eleven, które akceptują Maestro, Cirrus, Visa, MasterCard, American Express, Visa Electron i inne karty płatnicze. Przeliczniki w bankach są mniej więcej takie same nie ma sensu szukać i porównywać kursy, należy jednak sprawdzić ile wynosi prowizja od jednorazowej wypłaty, to zazwyczaj 200 THB. Informację tą warto wcześniej sprawdzić z bankiem. Prowizji tej można uniknąć używając bankomat AEON, ale trzeba i też pamiętać o prowizji naszego banku, dlatego też lepiej sprawdzić to przed wyjazdem.

Praktyczne informacje

Warto mieć zawsze przy sobie przygotowane mniejsze nominały płacąc w mniejszych sklepikach, restauracjach, czy jadąc taksówką. Sprzedawcy i kierowcy mogą nie mieć reszty na wydanie z banknotu 500 -1000 THB. Najłatwiejszym sposobem wymiany większych nominałów są zakupy w 7-Eleven, które znajdziemy na każdym rogu. Wystarczy kupić np. buteleczkę Red Bula albo gumy do żucia za 10 THB.

7 KOMENTARZE

  1. Super wszystko opisujesz. Wszystko jest opisane bardzo prosto i przejrzyście. Informacje na pewno się przydadzą. Pozdrawiam 🙂

  2. Dzięki za porady bo okazały się bardzo pomocne.

    Dodam od siebie – kurs w kantorze SuperRich na lotnisku jeden z najlepszych jakie mieliśmy.
    Popełniliśmy trochę błąd bo na lotnisku wymieniliśmy tylko 100E tak, żeby mieć kasę na start. Później ciężko było znaleźć porównywalny kurs (porównywane dla danego dnia oczywiście – na stronie http://www.superrichthailand.com można sprawdzić kurs na dany dzień – przy czym są trochę różne w zależności od lokalizacji kantoru).
    Aha – na samym dole przy SuperRich są też ze 2-3 inne kantory. Miały ten sam kurs (a do SuperRich jest najdłuższa kolejka 🙂 ). Nie było dodatkowej prowizji więc warto spojrzeć też na tamte kantory i nie stać w kolejce jak coś.

    Najgorszy kurs mieliśmy w banku w Chinatown. Być może źle trafiliśmy ale po pierwsze nie każdy bank chciał wymienić kasę a po drugie widać, że przynajmniej bank do którego trafiliśmy nie był zbyt ogarnięty w temacie wymiany (oprócz kopii paszportu robili też kopię wymienianych Euro i kazali się pod tym podpisać 🙂 ).
    Lepszy kurs był w dowolnym kantorze. Na początku się stresowaliśmy bo akurat nie było ani jednego kantoru stąd wybraliśmy bank (i to też nie pierwszy tylko bodajże drugi czy trzeci – bo wcześniej mówili, że nie wymieniają kasy) ale później okazało się, że praktycznie w zasięgu 10-15min spacerem można trafić na kantor bez większego problemu.

    I jeszcze jedna rzecz – warto zabierać wysokie nominały. W przypadku Euro banknoty 50E mają minimalnie niższy kurs wymiany niż 100E (i wyższe).

  3. a na lotnisku da sie wyplacic z karty pieniadze z placowki bankowej? bo rozumiem ze kantor z karty nie wyplaci?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.