Pogoda w Bangkoku

0
5212
Bangkok Pogoda
Photo credit: DeeMakMak via Foter.com / CC BY-ND

Bangkok, stolica i największe miasto w Tajlandii, położone w pobliżu Zatoki Tajlandzkiej, ta ekscytująca i pulsująca metropolia znajduje się w tropikalnej strefie klimatycznej cieszy się dobrą pogodą przeciągu w ciągu roku. Z średnioroczna temperaturą powietrza wynoszącą 28.4 C Bangkok uważany jest za najcieplejsze miasto świata. Roczna suma opadów wynosi 1499 mm.

Pora deszczowa trwa od maja do października, gdzie najwięcej opadów przypada we wrześniu a najmniej w styczniu. Nie należy się zbytnio przejmować tą negatywnie przereklamowaną porą, deszcze faktycznie mogą padać codziennie, ale trwa to około 1-2 godziny, następnie wszystko spływa i schnie bardzo szybko ze względu na temperaturę. Nie oznacza to także nieprzerwanej ulewy przez dzień i noc, zapomnij tutaj proszę o pogodzie polskiej. Zdarzają się często dni pod rząd w ogóle bez opadów.

Fakty:
– Średnie temperatury są zawsze wysokie.
– Deszcz podczas pory deszczowej przypada na miesiące: sierpień, wrzesień i październik.
– Bangkok jest najbardziej suchy i ‘chłodny’  w grudniu i styczniu.
– Przeciętnie najgorętszym miesiącem jest kwiecień.
– Wrzesień to miesiąc wysokiej wilgotności i największych opadów.
– Styczeń to najbardziej suchy miesiąc.
– Pora sucha trwa od grudnia do marca
– Najbardziej upalnymi i męczącymi miesiącami są marzec i kwiecień

Poniżej średnie miesięczne dane pogodowe w Bangkoku:

Pogoda w ciągu roku:

Styczeń
Chłodny miesiąc, temperatura wieczorami może spaść poniżej 20 stopni, średnia za dnia to 31 °C. Dobry czas na zwiedzanie spacerowanie po Bangkoku bez znacznego przepocenia się.

Luty
Średnie temperatury za dnia 32 °C, a w nocy 23 °C. Polecany miesiąc na wszelkie wypady. Mogą wystąpić nieliczne opady deszczu.

Marzec
Temperatura zaczyna wzrastać do około 33 °C za dnia w nocy zaś do 25 °C. Mogą wystąpić 2,3 dni ulewne w przeciągu miesiąca.

Kwiecień
Najgorętszy miesiąc w roku. Temperatura średnia wprawdzie to 35°C i 26°C, ale upały mogą spokojnie przekroczyć 40°C w cieniu. Przy dużej wilgotności wszelki spacer jest męczący, zalecane jest unikanie słońca, stosowanie filtrów itp. W kwietniu przypada Tajski Nowy Rok – Songkran, przygotuj się na bycie mokrym przez 3 -4 dni.

Maj
Przelotne deszcze, mimo to nadal ciepłe temperatury oscylują w granicach 34 °C i 25°C.
Czasami pada dość mocno, niczym woda z wiadra, ale niedługo po godzinie wszystko schnie.

Czerwiec
Dalej jest duszno, przelotne deszcze nachodzą stolice w kratkę. Temperatury podobne jak w maju.

Lipiec
Pora deszczowa niby dalej trwa, ale i tak jest gorąco. Ulewy nie trwają zbyt długo, maksymalnie do 2 godzin, a później wszystko w słońcu schnie. Średnie temperatury to 33 °C (dzień) i 25°C (noc). Jest gorąco i parno.

Sierpień
Temperatury podobne jak w lipcu, jest jak zawsze gorąco wraz z przechodzącymi ulewami. Warto pamiętać o parasolu. Ulewy jak zawsze maksymalnie trwają do 2-3 godzin.

Wrzesień
Szczyt pory deszczowej. Temperatury podobne 33 °C (dzień) i 25°C (noc), jest gorąco a przechodzące ulewy mogą spowodować rzeki na ulicach, warto nosić wtedy lekkie sandały czy japonki, obuwie gotowe na zmoczenie, czasem niektóre alejki są tak zalane, że nie ma innego wyboru niż przejście przez małe kałuże czy nawet strumienie. W niektórych dzielnicach niżej położonych występują małe powodzie, ale zazwyczaj w ciągu nocy wszystko spływa i schnie.

Październik
Pora deszczowa dalej trwa, jej szczyt już minął, czasami zdarzają się mocniejsze ulewy zalewające całe ulice utrudniając przejście. Wskazane sandały czy japonki. Pogodna powoli polepsza się, a temperatura lekko spada do 32 °C (dzień) i 24°C (noc).

Listopad
Koniec monsunowych deszczy i rozpoczęcie głównego sezonu turystycznego. Temperatury średnie zaczynają powoli spadać do około 31°C za dnia i 23°C w nocy, mimo to nadal jest duszno.

Grudzień
Miesiąc ten jest uważany za chłodny, średnie temperatury spadają podobnie jak w styczniu i osiągają ‘jedynie’ 31 °C (dzień) i 20°C (noc). Okres bożonarodzeniowo – noworoczny jest szczytem sezonu turystycznego z najwyższymi cenami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.