Pogoda w Tajlandii

0
8758
Tajlandia pogoda
W Tajlandii panuje klimat tropikalny, monsunowy.

Pogoda w Tajlandii nie jest zbytnio skomplikowana, ujmując krótko zawsze jest ciepło. Klimat panujący w regionie kontrolowany jest przez tropikalne monsuny z wysoką wilgotnością w większości kraju przez cały rok. Podczas gdy sezony możemy podzielić ogólnie na gorący, chłodny oraz porę deszczową, w rzeczywistości gorąco jest cały czas.

Na obszarze centralnym, północnym i północno-wschodnim występują trzy sezony, podczas gdy na południu w regionie półwyspu są tylko dwa.

Znaczenie słowa chłodny jest dla nas relatywne, gdyż dla Tajów temperatura poniżej 20 stopni skłania do chodzenia w ciepłym odzieniu, czasem w kurtkach i czapkach.

Pogoda a region

W północnej Tajlandii pory roku są jasno określone. W okresie od listopada do maja pogoda jest przeważnie sucha, jednak podzielona jest na okresy od listopada do lutego – sezon chłodny, oraz marca do maja – sezon gorący. Drugi z tych okresów ma wyższe temperatury względne, chociaż monsun z północnego-wschodu nie wpływa bezpośrednio na północną części Tajlandii, to powoduje ochłodzenie klimatu od listopada do lutego.

Trzeci sezon czyli deszczowy panujący na północy trwa od czerwca do listopada i jest zdominowany przez monsun południowo-zachodni, podczas których opady są najcięższe.

Południowa części Tajlandii ma naprawdę tylko dwa sezony – mokry i suchy. Pory te nie działają w tym samym czasie równolegle po wschodniej i zachodniej stronie półwyspu. Na zachodnim wybrzeżu po stronie morza Andamańskiego, gdzie znajdują się Phuket, Krabi, Pha Nga, oraz wyspy Phi Phi od kwietnia do października monsun południowo-zachodni przynosi deszcz i często ciężkie burze, natomiast na wschodnim wybrzeżu od strony Zatoki Tajlandzkiej z wyspami Koh Samui, Koh Phangan, czy Koh Tao najbardziej pada od września do grudnia.

Ogólnie mówiąc południowa Tajlandia odznacza się większa ilością opadów w granicach około 2400 milimetrów rocznie, w porównaniu do centralnych i północnych regionów, gdzie spada do 1400 milimetrów.

Tajlandia pogoda

Poniżej rozpiska miesiąc po miesiącu:

Jakie są sezony w Tajlandii

Sezon chłodny – od listopada do lutego
Pogoda w Tajlandii wokół centralnych, północnych i północno-wschodnich regionów jest chłodna i sucha, w związku z tym to najbardziej popularny czas do odwiedzenia kraju, jest to szczyt sezonu. Biorąc pod uwagę lokalizację w tropikach klimat jest dość ciepły przez większość roku a 'chłodno’ występuje tylko na północny w górach, podczas gdy obszary takie jak Bangkok i Ayutthaya utrzymywać będą tylko dwa lub trzy tygodnie 'zimnej’ pogody pod koniec grudnia lub na początku stycznia.

Sezon chłodny to najlepszy okres na zwiedzanie zabytków, a jadąc na północ np. do Chiang Mai, Chiang Rai warto zabrać ze sobą bluzę albo sweter. Warto pomyśleć o wcześniejszych rezerwacjach, ceny są wyższe w tym okresie, szczególnie przeloty na święta i Nowy Rok.
Południowa części Tajlandii, technicznie nie odczuwa „chłodu”, a dni obfitujące w słońce, bez nieznośnego gorąca, zaczyna się pod koniec listopada i kontynuuje do kwietnia lub maja.

Sezon gorący – od marca do czerwca
Sezon ten odznacza się wyższymi temperaturami i bardzo rzadkimi opadami. Wokół śródlądowych obszarów, w tym Bangkoku i Ayutthaya, często odznacza to także wysoką wilgotnością. Temperatury w gorącym sezonie zaczynają rosnąć w lutym, a w kwietniu żar sprawia, że wielu mieszkańców chętnie czeka na nadchodzące deszcze. Jest to średnio popularny sezon dla turystów, choć pogoda w jest nadal dość ładna wzdłuż wybrzeży Tajlandii. W kwietniu odbywa się Songkran, czyli Tajski nowy rok, podczas którego Tajowie ochładzają się urządzając wręcz ‘wodne wojny’ na ulicach całego kraju.

Pora deszczowa – od lipca do listopada
Podobnie jak sezon ‘zimny’ nazwa pory deszczowej jest dość myląca. Sezon ten chyba najbardziej jest kojarzony z potężnymi deszczami non – stop co jest mija się z prawdą.

Dobra rada dla jadących do centralnej i północnej Tajlandii – zapominaj o pogodzie w Polsce, proszę po prostu zapomnij o tym. Zapomnij o dniach deszczowych w naszym kraju, tutaj jest inaczej, to inna cześć świata i nie kojarz tego z polską pogodą, to jest nawet nielogiczne, to przecież inny kontynent, inna cześć świata. Zapomnij koniec i kropka!

Faktycznie deszcz pada i to bardzo ciężko od casu do czasu, na ulicach Bangkoku tworzą się rzeki, czasem powodzie, ale trwa to zaledwie do 2-3 godzin, później wszystko spływa, i szybko schnie, deszcz przynosi duża ulgę, w tym czasie można pójść na zakupy itp.

Na południu pora deszczowa jest dość cięższa i tutaj niektóre kurorty na mniej znanych wyspach są zamykane z powodu niskiego sezonu, deszczu i wysokich fal spowodowanych monsunem. Ceny w tym okresie są wszędzie najniższe, ale są od tego wyjątki np. na Koh Samui, Koh Tao, Koh Phangan znajdującej się za wschodniej części panuje znacznie lepsza pogoda. Tam zazwyczaj pada od września do grudnia, a podczas pory deszczowej w lipcu – wrześniu jest słonecznie z opadami co parę dni.

Pora deszczowa w Tajlandii jest dobrym okresem na wyprawę po centralnej i północnej części królestwa. W tym okresie jest dominują przepiękne kolory krajobrazów, szczególnie pól ryżowych. To też doby czas na np. na spływy, czy rafting wodny, w rzekach w parkach narodowych są wyższe poziomy wód, okres na trekking do wodospadów.

Praktyczne informacje znajdziesz w artykule kiedy najlepiej jechać do Tajlandii.

Poniżej średnie temperatury (w °C) oraz opady (w mm) w ważniejszych miejscowościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.