China Town Dzielnica Chińska w Bangkoku

0
14241
China Town w nocy
China Town w nocy

China Town czyli dzielnica chińska powstała w 1782 roku w Bangkoku, kiedy to duża część populacji została przeniesiona tu z dystryktu Rattanakosin, aby zrobić miejsce dla siedziby rządu. Dzielnica ta jest dziś wyjątkowo kolorowa, chaotyczna i zatłoczona przez pieszych, kupujących i sprzedawców wymieniających złoto lub sprzedających tekstylia, części samochodowe, trumny, elektronikę, śruby i nakrętki, płetwy rekina, medycynę tradycyjną, herbatę i ogromny wybór żywności. Dość duży gwar, ruch, tłok, oraz zapach budują interesującą dzielnicę, ale nie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie otwartą przestrzeń i świeże powietrze.

China Town jest popularną atrakcją turystyczną i rajem dla ciekawskich smakoszy napływających tu po zachodzie słońca na liczne stragany serwujące różnorodną oraz miejscami dziwną kuchnię. W czasie dnia jest nie mniej chaotycznie, hordy straganiarzy zajmują 1-km pas przyległy do ulicy Charoenkrung, aby handlować, czym się da, lub odwiedzić jedną z chińskich świątyń.

China Town Bangkok kuchnia
Uliczna garkuchnia w China Town

Orientacja dzielnicy chińskiej

Dzielnica chińska skupia się wokół Yaowarat Road, charakterystycznej ulicy oświetlonej świecącymi neonami. Na północ dalej mamy Charoen Krung Road, która jest również jedną z głównych arterii komunikacyjnych w Bangkoku. Równolegle do południa Yaowarat Road leży Sampeng Lane, znany również jako Soi Wanit 1, z charakterystycznym wąskim pasem tylko dla pieszych z wieloma małymi sklepikami. Wokół nich znajdziemy Trok Issaranuphap, kolejną ciekawą alejkę w większości z małymi przekąskami.

Najbardziej promowana sekcją China Town jest Sampheng Lane, wąski zaułek, gdzie piesi są wręcz deptani po piętach przez przechodzących lub nawet przyjeżdżających na motorze dostawców z załadowanym różnego rodzaju towarem po brzegi. Jeśli masz energię odkrywać inne uliczki przecinających China Town, przejdź się północ alejkami Samphaeng Line do głównej ulicy Yaowarat.

Sampheang Line China Town
Na Sampheang Line panuje tłoczna atmosfera

Na końcu Samphaeng Lane leży Pahurat lub Little India, z dużym wyborem indyjskich tkanin, ostrych przypraw, żywności, biżuterii, kadzideł itp. Ta cześć jest domem dla społeczności indyjskiej w Bangkoku, zamieszkanego głównie przez Sikhów.

Po 7 wieczorem, Yaowarat zaczynają zalewać tanie garkuchnie, gdzie można zjeść doskonałe owoce morza, chińszczyznę, tajską oraz indyjską kuchnie. Poza marketem na Sampheng, warto też odwiedzić stary rynek ‘Old Market’ położony niedaleko przecięcia ulic Yaowarat z Itsaranuphap.

Dość sporo świątyń i historycznych miejsc nadal aktywnie uczęszczanych można znaleźć spacerując po dzielnicy chińskiej, to tutaj znajdziemy Wat Traimit – Świątynię Złotego Buddy.

Wcześnie rano lub w nocy proponujemy krótką przejażdżkę tuk-tukiem do Pak Khlong Talat, marketu kwiatowego, aby zobaczyć pełne ciężarówki świeżych storczyków i przeróżnych innych kwiatów, wszystkie wystawiane są na straganach. To tutaj też można kupić słynne wianki, kupowane przez kierowców oraz ludzi udających się do świątyni.

Lokalne jedzenie w China Town
Lokalne jedzenie w China Town

Jak dotrzeć do China Town

Autobus nr. 1, 4, 7, 25, 53, 501

Metro MRT – wysiądź na ostatniej stacji Hua Lamphong, będącej głównym dworcem kolejowym a następnie mały spacer 700 metrów do Yaowarat Road.

Łódź – podróż z Rattanakosin lub Silom trwa około 20-30 minut i kosztuje około 20 THB. Najważniejsze stacje to: Rachawongse i Si Phraya, z których oba są obsługiwane przez wszystkie linie łódek. Rachawongse jest idealnym przystankiem dla centralnego Yaowarat, a Si Phraya jest blisko południowo-wschodniej części dzielnicy. Do Phahurat najlepiej dojechać korzystając ze stacji Memorial Bridge (Saphan Phut).

Mapa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.