Wat Pho Świątynia Leżącego Buddy

0
28480
Wat Pho Leżący Budda w Bangkoku
Leżący Budda w Bangkoku mierzy 15 m wysokości i 46 metrów długości

Wat Pho zwana po polsku Świątynią Leżącego Buddy znajduje się zaraz niedaleko Wielkiego Pałacu w dystrykcie Rattanakosin i jest główną atrakcją w Bangkoku. To jeden z największych kompleksów świątynnych w mieście słynący z olbrzymiego leżącego Buddy, który mierzy 46 metrów długości pokrytego złotem.

Wat Pho Świątynia Leżącego Buddy powstała wcześniej niż Bangkok

Wat Pho to również świetne miejsce tradycyjnego masażu tajskiego, znajduje się tutaj pierwsza szkoła założona w Tajlandii, po dziś dzień działa i jej renoma przyciąga kursantów z całego świata. Na terenie kompleksu świątynnego znaleźć można też największą kolekcje posagów buddy pochodzących z różnych okresów Tajlandii.

Świątynia Leżącego Buddy jest starsza niż sama stolica, istniała jeszcze przed powstaniem Bangkoku, powstanie jej datuje się na przełom XVII i XVII wieku.

Chedi Wat Pho Bangkok
Chedi na terenie Świątyni Leżącego Buddy, znajdują się w nich prochy zmarłych

Za panowania króla Ramy I, świątynia została odnowiona i powiększona, a w 1801 roku przemianowana z oryginalnej nazwy Wat Phra Chetuphon na Wat Pho. To świątynia królewska o najwyższej randze.

W głównym bocie zasiaduje posąg Buddy nazywany Phra Buddha Deva Patimakorn na szczycie trójwarstwowego piedestału, pod utrzymywane są prochy króla Ramay I .
W okresie panowania Ramy III  przeszła dalszej renowacje i rozbudowę. W tym czasie była centrum nauki i Wat Pho jest często określana jako pierwszy uniwersytet w Tajlandii. Dopiero w 1832 roku została wybudowana kaplica dla Leżącego Buddy.

Wat Pho bot
Wnętrze w botu z wizerunkiem Buddy z '9 piętrowym parasolem’ w Wat Pho

Posąg Leżącego Buddy

Posąg przedstawiający wizerunek Buddy wchodzącego w stan Nirvany zbudowany jest cegły, a pokryty cienką warstwą złota. Mierzy 46 metrów długości i 15 wysokości wypełniając prawie cała powierzchnię budynku.

Każda stopa posągu ma 3 m wysokości i 5 m długości. Na podeszwach stóp znajdują się ilustracje wykonane z masy perłowej przedstawiające 108 wizerunków Buddy. Wzdłuż ściany z tyłu posągu jest 108 misek, do których miejscowi i turyści wrzucają satangi dla przyniesienia pomyślności i szczęścia w życiu. Liczba 108 jest znacząca, odnosi się do 108 właściwych działań i symboli, które pomogły Buddzie osiągnąć perfekcję.

Praktyczne informacje:

Godziny otwarcia: 8.30 – 17.00

Lokalizacja: zachodni brzeg rzeki Chao Praya, naprzeciwko przystani Tha Tien, niedaleko Wat Pho

Bilety wstępu: 100 THB

Mapa:

Na terenie obowiązuje odpowiednie ubranie podobnie jak w Wielkim Pałacu, choć nie są tak restrykcyjne, ramiona i kolana powinny być zakryte.

Uwaga na oszustów kręcących się w okolicy twierdzących iż świątynia jest zamknięta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.