Świątynia Szmaragdowego Buddy Wat Phra Kaew

0
19064
Świątynia Szmaragdowego Buddy na terenie Wielkiego Pałacu w Bangkoku
Świątynia Szmaragdowego Buddy na terenie Wielkiego Pałacu w Bangkoku

Wat Phra Kaew czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy (oficjalnie znana jako Wat Phra Sri Rattana Satsadaram) jest uważana za najważniejszą świątynię buddyjską w Tajlandii, w której znajduje się Phra Kaew Morakot (Szmaragdowy Budda), wysoce czczony posażek starannie wyrzeźbiony w rzeczywistości z jadeitu. Świątynia położona jest w historycznym centrum Bangkoku, na terenie Wielkiego Pałacu.

Świątynia Szmaragdowego Buddy
Majestatyczna Świątynia Szmaragdowego Buddy zwana Wat Phra Kaew

Posążek przedstawia Buddę w pozycji siedzącej medytacyjnej i datowany jest na XV wiek z okresu Lanna. Nie jest znane dokładnie jego pochodzenie, legendy głoszą, iż powstał w Indiach lub Sri Lance, pierwsze zapiski historyczne opisują odnalezienie go w Chiang Rai w XV wieku, skąd przemieszczany był w różne miejsca między innymi do Laosu, aż w końcu ówczesny król Rama I przywiózł go do Bangkoku i umieścił w Wat Phra Kaew w 1782 roku, co odznaczyło początek dynastii Chakri.

Świątynia Szmaragdowego Buddy jest najważniejsza w całej Tajlandii

Wysoko wzniesiona świątynia jest istnym arcydziełem rękodzieła, ozdobiona jest z niezwykłą szczegółowością. Nikt nie może podejść do Szmaragdowego Buddy z wyjątkiem rodziny królewskiej. Sezonowe odzienie zmieniane jest trzy razy w roku podczas uroczystej ceremonii. Jest to bardzo ważny rytuał, zmiana szat jest wykonywana tylko przez króla albo rodzinę, aby przynieść szczęście do kraju w każdym sezonie. Świątynia jest pięknie ozdobiona gdzie ma się świetne poczucie spokoju.

Szmaragdowy Budda
Szmaragdowy Budda ma 3 różne odzienia w zależności od pory roku

Statuetka Szmaragdowego Buddy mierzy niewiele 66 cm wysokości, mimo to jest najważniejszą relikwią czczoną w całej Tajlandii, do której codziennie odbywają pielgrzymki Tajowie z różnych stron kraju przybywających oddać jej cześć.

Zakazane jest robienie zdjęć wewnątrz świątyni. Można jedynie je robić z zewnątrz przez duże drzwi.

Praktyczne informacje:

Godziny otwarcia: 8.30 – 17.00

Lokalizacja: Maharat Road przy rzece, Old City Rattanakosin

Bilety wstępu: 500 THB to bilet na teren Wielkiego Pałacu gdzie znajduje się Wat Phra Kaew

Mapa:

Na terenie obowiązuje odpowiednie ubranie. Świątynia Szmaragdowego Buddy jest najświętszym miejscem Tajlandii.

Wielki Pałac stosowny ubiór
Przed wejściem na teren Wielkiego Pałacu należy przygotować stosowny ubiór

Mężczyźni powinni założyć spodnie przynajmniej zakrywające kolana i koszule z rękawami za łokcie. Kobiety powinny być skromnie ubrane. Niedopuszczalne są przezroczyste ubrania, gołe ramiona, dekolty itp. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego ubioru możesz wypożyczyć specjalne stroje niedaleko wejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.