Właściwy ubiór do świątyń w Tajlandii

0
40386
Tablice informujące o właściwym ubiorze przed świątynią.

Jeśli zamierzacie odwiedzić świątynie w Bangkoku na pewno nie będziecie rozczarowani, jest ich ponad 400. Najbardziej znaną i ważną jest Świątynia Szmaragdowego Buddy na terenie Wielkiego Pałacu. Jedną z rzeczy, o których należy zapoznać się jest właściwy ubiór. Jeśli wizytujecie w innej świątyni w Bangkoku, musicie ubierać się z szacunkiem, a w królewskiej świątyni wyższej rangą, jaką jest np. Wat Pho obowiązuje wymóg przestrzegania odpowiedniego stroju.

Jednym z głównych powodów ubierania się w świątyni królewskiej jest to, że teren Wielkiego Pałacu jest nadal używany przez królewską rodzinę podczas uroczystych okazji. Powinno się być przygotowanym, ale nie martwcie się zbytnio, jeśli zostaniecie cofnięci przez jednego ze strażników, który przekieruje do miejsca gdzie można wynająć bądź kupić odpowiednie nakrycie. Jedynym mankamentem tego jest znacznie opóźnienie, gdyż Wielki Pałac jest odwiedzany przez dziesiątki tysięcy osób dziennie.

Wielki Pałac stosowny ubiór
Przed wejściem na teren Wielkiego Pałacu należy przygotować stosowny ubiór

Jak należy się ubrać do Wielkiego Pałacu w Bangkoku

Najbardziej restrykcyjnym miejscem w przypadku ubioru jest Wielki Pałac ze Świątynią Wat Phra Kaew. Mężczyźni powinni założyć długie spodnie wyraźnie za kostki i koszule z rękawami do łokci.

Właściwe ubranie do świątyni w Tajlandii.

Kobiety powinny być skromnie ubrane. Niedopuszczalne są przezroczyste ubrania, gołe ramiona, dekolty, leginsy itp. Wskazane długie spodnie, lub spódnice do kostek, koszulki podobnie jak mężczyźni z rękawkami do łokci.

Niewłaściwe ubranie do świątyni w Tajlandii.

Poniżej lista nie wskazanych ubrań:
– szorty, mini-spódniczki, obcisłe spodnie
– przezroczyste koszulki i bluzki, krótkie spodenki przed kolona
– koszulki bez rękawów i podkoszulki
– koszule z podwiniętymi rękawami
– piżamy i rybaczki
– koszuli z otwartymi dekoltami
– modne dżinsy czy dresy z dziurami- koszuli z otwartymi dekoltami
UWAGA – leginsy – bardzo często turystki je zakładają i są cofnięte przy bramkach

Tablica informacyjna w Wat Pho.

Jak ubrać się do świątyń w Bangkoku i Tajlandii

W przypadku innych świątyń jak Wat Pho, Wat Arun czy Wat Saket, czy też innych w Ayuthaya, Sukhotai, Chiang Mai ubiór nie jest tak restrykcyjny i przestrzegany, ale nie należy tego lekceważyć, w każdym momencie możemy być zawróceni, jeśli nie jesteśmy stosownie ubrani. Najważniejsze są królewskie świątynie wyższe rangą – a jak je odróżnić możecie dowiedzieć się zwiedzając stolice Tajlandii z polskojęzycznym przewodnikiem.

Najbardziej wskazane jest zakładanie zwykłego T-shirt'a.

Prawie codziennie oprowadzam grupy po Bangkoku i zauważyłem, że jest to dość niewygodne dla turystów, którzy dopiero co przylecieli. Temperatura ponad 30 C oraz wysoka wilgotność mogą dać we znaki. Moja rada jest prosta, należy przygotować jedynie narzutki, szersze spodnie z materiału, podobnie z koszulką lub t-shirtem. Jeśli takowych nie macie, bez problemu można kupić za 100-200 THB na bazarze lub koło świątyń, te typowe ubranka z tkaniny ze słonikami bez problemu wystarczą.

Obuwie nie mają większego znaczenia, gdyż na terenie vihanu, czy ubosotu chodzi się na bosaka. 

Częstym błędem popełnianym przez kobiety jest zabranie jedynie szala, narzutki na ramiona do Wielkiego Pałacu – to nie wystarcza w tym miejscu, w innych jest ok. W Wat Pho wystarczy szal – tkanina zakrywająca nogi i z reguły nie ma problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.