Wat Saket Bangkok Złota Góra

0
14236
Chedi Wat Saket Złotej Góry
Chedi Wat Saket Złotej Góry

Wat Saket, popularnie znana, jako (Phu Khao Thong) Golden Mount, czyli Złota Góra, jest niskim wzgórzem w Bangkoku zwieńczonym lśniącym złotym chedi o wysokości 58 metrów, gdzie przechowywane są relikwie Buddy. Samo wzgórze jest sztucznym 79-metrowych kopcem z 318 schodami prowadzącymi za szczyt świątyni, skąd rozpościera się w piękna panorama na miasto.

Patrząc na zachód w kierunku zabytkowego Rattanakosin zauważymy Wielki Pałac i Wat Phra Kaew oraz Wat Arun. W niedalekiej odległości można również zaobserwować Wat Suthat i Wielką Huśtawkę, a spacerując wokół chedi zboczymy także Pomnik Demokracji oraz most Rama VIII.

Pełna nazwa Wat Saket Ratcha Wora Maha Wihan, oznacza Świątynię Mycia Włosów, odnosi się do ceremonii przeprowadzonej przez króla Ramę I.

Wat Saket Złota Góra
Do Wat Saket – Złotej Góry prowadzi 318 schodów

Wat Saket

Świątynia została zbudowana na za czasów królestwa Ayutthaya, natomiast samo miejsce było domem dla niej pod różnymi nazwami, w takiej czy innej formie przez setki lat. Na początku 1800 roku świątynia zamieniła się w krematorium, spowodowane było to panującą epidemią dżumy. Do Wat Saket znajdującej się wówczas poza murami miejskimi przywieziono (szacowane około 60,000) ofiary do kremacji. Teren został zatłoczony dużą liczbą zwłok, według doniesień psy i sępy mogły żywić się nimi zanim poddane były kremacji.

Phu Khao Tong – Złota Góra

Król Rama I (panowanie 1782- 1809) odnowił Wat Saket, ale sam jego wnuk, Rama III (panujący w latach 1824 – 1851), zarządził usypanie sztucznego wzgórza zwieńczonego świątynią. Projekt został oparty na starożytnej architekturze z usypanym kopcem, uważanym za górę Meru w buddyjskiej kosmologii. Niestety miękkie gleby i odwodnienia w rejonie spowodowały obsunięcia pozostawiając teren naturze aż do panowania Ramy IV (1851-68), gdy rozpoczęto prace nad wzmocnieniem kopca tak, aby mógł obsługiwać mniejsze chedi. Prace zostały zakończone pod koniec panowania Ramy V (1868 – 1910), a odnaleziony w Nepalu relikt z Buddy został przywieziony i umieszczony wewnątrz chedi. Betonowe ściany zostały dodane w 1940 roku na zewnątrz, a miejscowi nazwali wzgórze ‘Phu Khao Tong’ co można przetłumaczyć jako Złota Góra.

Stojący Budda Złota Góra Wat Saket
Posąg stojącego Buddy w drodze na szczyt Złotej Góry

Na terenie świątyni znajdziemy także viharn składający się z dwóch pomieszczeń, w którym przebywają dwa posągi Buddy. Pierwszy z nich to Phra Attharot sprowadzony z Phitsanulok w 1829 roku, drugi znajdujący się po zachodniej stronie Luang Phor Dusit, posąg pochodzący z dawnej świątyni Wat Dusit.

W bocie można podziewać niezliczone malowidła demonów i świętych z mitologicznego Ramakien.

Informacje praktyczne:

Godziny otwarcie: 9:00 – 17:00

Adres: pomiędzy Boriphat Road i Lan Luang Road, przy wyjeździe na Ratchadamnoen Klang Road

Bilety: 20 THB

Mapa:

Jak dojechać do Wat Saket

Z Khao San to spokojny spacer około 900 metrów, należy wyjść na główną ulicę Ratchadamnoen, kierując się do kanału na moście Phanafa.

Dopłynąć tu można łodzią poprzez kanały (nie mylić z rzeką Chao Praya – inny środek transportu), to ostatnia przystań zaraz za słynnym Bobae marketem.

Autobusy podobnie jak na ulicę Khao San, należy wysiąść 2 przystanki wcześniej niedaleko kanału, przy królewskim Pawilonie Mahajetsadabadin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.