Wat Ratchanaddaram Loha Prasat

0
1242
Loha Prasat
Loha Prasat.

Świątynia Wat Ratchanaddaram znajduje się w dzielnicy starego miasta w Bangkoku, zwanego Rattanakosin, tuż obok słynnej Wat Saket (Złotej Góry). W stolicy nie brakuje imponujących świątyń, wszystkie bardziej eleganckie i imponujące, ale niektóre naprawdę wyróżniają się swoją unikalną tożsamością architektoniczną, tak jak Loha Prasat.

Świątynia jest często pomijaną przez turystów, a szkoda gdyż znajduje się w niej  to dość oryginalna i wyjątkowa budowla o nazwie Loha Prasat. Na świecie istniały zaledwie 2  podobne konstrukcje w tym stylu.

Loha Prasat.
Loha Prasat.

Zwana również „Metalowym Zamkiem”, jej kandydatura została  przedstawiony do UNESCO w 2005 roku w celu uzyskania wpisu do Listy Światowego Dziedzictwa, podkreślając historyczne znaczenie świątyni.

Zainspirowana wcześniejszymi budowlami w Indiach oraz Anuradhapura na Sri Lance, które już nie istnieją. Zawierały 1000 pokoi z złotą iglicą na szczycie. Jedna z nich miała dziewięć pięter, a dach był kryty miedzią. Drogocenne kamienie, drewno i kość słoniowa ozdabiały ściany.

Projekt Loha Prasat wygląda prawie jak birmański, ale jest to kopia starego projektu buddyjskiego znalezionego na Sri Lance. 

Loha Prasat.
Loha Prasat.

Zbudowana w 1846 roku na prośbę króla Nangklao (Rama III), świątynia Loha Prasat w Bangkoku to 36-metrowa konstrukcja, która wspiera 37 metalowych wież, które reprezentują 37 cnót w kierunku oświecenia. Zainspirowana przez stylem stylem lankijskim, świątynia jest zbudowana w bardzo nietypowy sposób z wieloma koncentrycznymi poziomami kwadratowymi zbudowanymi na geometrycznie ustawionych filarach. Najwyższy poziom zawiera relikwie Buddy.

Wizerunek Buddy w świątyni Wat Ratchanaddaram.
Wizerunek Buddy w świątyni Wat Ratchanaddaram.

Tuż obok w pobliskim ubosocie znajduje się piękny wizerunek Buddy. 

Ze względu na swoje położenie tuż obok Khaosan Road i Wat Saket, wizyta w Loha Prasat jest prawie obowiązkowa, jeśli jesteś w pobliżu koniecznie tam zajrzyj.

Mapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.