Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi

0
3882
Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi.
Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi.

Khao Ngon Nak, czyli smocza góra znajduje się w prowincji Krabi, pełnej urokliwych wysepek i piaszczystych plaż. Nic więc dziwnego, że niewielu osobom wybierającym sobie za cel podróży ten region przechodzi na myśl, że podczas pobytu w tej części Tajlandii mogą też wejść na niewielką ale piękna gorę.

Zdobądź górę w Krabi

Niektórzy twierdzą, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego od zdobycia górskiego szczytu. Śmiałkowie, którzy weszli na Khao Ngon Nak (Górę Smoka), mogą to potwierdzić. Ich zadowolenie nie wynika z satysfakcji, jaką czuje górski zdobywca, lecz z faktu, że wysiłek został nagrodzony jednym z najpiękniejszych widoków w prowincji. Niektórzy twierdzą, że wejście na Khao Ngon Nak to najlepsza atrakcja w prowincji Krabi.

Kilka faktów

W teorii Khao Ngon Nak może nie robić wrażenia na wytrawnych hikkerach. Szczyt znajduje się 565 metrów nad poziomem morza, a prowadzi na niego ścieżka o długości niecałych czterech kilometrów. Nie warto jednak dać zwieść się suchym danym – wejście na szczyt góry Hang Nak zajmuje około dwóch i pół godziny. W zależności od liczby przystanków, jaką się zrobi, wspinając się do celu i od wprawy w pokonywaniu górskich szlaków czas ten może ulec zmianie.

Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi.
Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi.

Trasa wiedzie wąską, dobrze utrzymaną, lecz miejscami bardzo stromą ścieżką. Obowiązkowym wyposażeniem są więc solidne buty. Wyłączając kilka trudnych podejść na ścieżce, w trakcie jej pokonywania czekają niespodzianki w postaci wijących się węży i przemykających gdzieniegdzie jaszczurek. Dodatkowo w podróży na górę towarzyszą odgłosy wydawane przez gibbony zamieszkujące dżunglę, przez którą wiedzie trasa na szczyt.

Droga na szczyt Khao Ngon Nak

Wejście na szlak wiodący na szczyt Khao Ngon Nak jest bezpłatne. Przy wejściu strażnicy spisują godzinę startu i numer telefonu – robią to ze względów bezpieczeństwa, mając na uwadze możliwości zagubienia się w dżungli po uprzednim zboczeniu ze szlaku. Początek szlaku znajduje się na północnym końcu drogi numer 6024, tuż przy plaży Tubkaek Beach.
Po drodze na szczyt mija się dwa punkty widokowe. Pierwszy tuż po pokonaniu dwóch i pół kilometra – ze względu na dużą stromość jest to najtrudniejszy etap całej wspinaczki. Trzy i pół kilometra od startu znajduje się drugi punkt widokowy – w miejscu, gdzie dżungla otwiera się na wspaniały krajobraz, uznawany za jedną z najpiękniejszych panoram, jaką można obserwować z Hang Nak.

Po drodze można dodatkowo zobaczyć wodospad położony mniej więcej na trzecim kilometrze szlaku. Najlepsze wrażenie robi podczas pory deszczowej, kiedy jego strumień jest obszerniejszy i tym samym bardziej imponujący. Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych rozpościerających się na wyspy Hong Islands, w oddali widać również Koh Yao Noi oraz Koh Yao Yai.

Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi.
Khao Ngon Nak, Smocza Góra w Krabi.

Kierunek na szczyt Khao Ngon Nak

Szczyt Khao Ngon Nak jest położony w odległości około trzydziestu kilometrów od miejscowości Ao Nang, z której najwygodniej dotrzeć do niego drogą 6024, aż do plaży Tubkaek Beach. Podróż uprzyjemnia możliwość podziwiania morskich widoków. Trasa w znacznej części znajduje się przy linii brzegowej prowincji Krabi, którą można podziwiać w trakcie jazdy.

Dogodną finansowo formą transportu jest bardzo popularny w Tajlandii, urokliwy tuk-tuk. Podróż nim sama w sobie jest nowym rodzajem przygody. Dla ceniących sobie wygodę, dobrą alternatywą pozostaje podróż taksówką. Jeśli chcesz podróżować zupełnie niezależnie, to w Ao Nang wypożyczysz motocykl lub samochód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.