Old Phuket Town

0
8103
Sino-portugalski budynek w Phuket Town.

Starówka w Phuket Town jest jednym z najciekawszych miejsc na całej wyspie, a takie ulice jak Thalang wzbudzają zainteresowanie turystów na długo przed postawieniem stopy na tajskim chodniku. Czego można spodziewać się na miejscu? Jakie są główne atrakcje Old Phuket Town?

Old Phuket Town czyli starówka w mieście Phuket

Starówka miasta Phuket jest historyczną przestrzenią, której główne ulice to Krabi, Dibuk, Thalang, Yoawarat. Zabytkowe budynki z biegiem lat zostały zaadaptowane do współczesnych potrzeb – skutecznie przerobiono je na hotele, restauracje, muzea czy sklepy.

Stare Miasto Phuket.
Stare Miasto Phuket.

Old Phuket Town posiada bogatą historię, którą tworzyły nacje Tajów (Syjamczyków), Malajów, Hindusów czy Chińczyków i Portugalczyków. Lokalna społeczność od wieków kształtowała tu własną kulturę (Baba), wynikającą z miksu mieszkańców, która wyróżnia się nie tylko językiem, ale również stylem życia, ubiorem czy najpopularniejszymi potrawami. Nawet wytrawni historycy nie są w stanie ustalić, kiedy dokładnie rozpoczęto zabudowywać Old Phuket Town w formie znanej ze współczesności.

W mieście dostrzeżemy charakterystyczna i architekturę sino-portugalska, jej wyjątkowość zapewnia połączenie stylu kolonialnego z chińskim.

Stare Miasto Phuket.
Stare Miasto Phuket.

Wizyta na Phuket i w samym mieście Phuket koniecznie powinna obejmować zwiedzanie starówki. Kawiarnie i restauracje, muzea, a przede wszystkim rozliczne sklepiki i zachowana architektura nie pozwalają się nudzić niezależnie od tego, którą ulicą rozpoczyna się zwiedzanie Do tego dochodzą swoiste kontrasty, jak świątynie pomiędzy dawnymi terenami dzielnicy „czerwonych latarni”. Wśród ulic starego miasta czuje się jedyny w swoim rodzaju klimat.

W zależności od pory roku warto zdecydować się na spacer wczesnym porankiem lub wieczorem, byle uniknąć zabójczych upałów. Na szczęście życie toczy się tu przez całą dobę.

Dowiedz się, pod które adresy koniecznie zajrzeć, będąc w historycznej części miasta Phuket.

Thai Hua Museum, Phuket Town.
Thai Hua Museum, Phuket Town.

Thai Hua Museum

Muzeum Thai Hua mieści się przy Krabi Road i jest otwarte codziennie od godziny 9.00 do 17.00. Trzeba dopłacić za możliwość wykonywania zdjęć. Choć istnieje możliwość zaparkowania samochodu, warto dojść tu spacerem. Już sam budynek i jego architektura wzbudzają w turystach nieskrywany podziw.

Muzeum jest zarządzane przez fundację Kusonsongkhroh, która kontynuuje wyjątkową misję integrowania imigrantów oraz rdzennych mieszkańców wyspy Phuket. Oprócz ekspozycji wewnątrz obiektu wystawą są także eksponaty zgromadzone w urokliwym ogrodzie. W zwiedzaniu pomagają napisy w języku angielskim, które pojawiają się także na krótkich filmach wyświetlanych w poszczególnych salach.

Wizyta w muzeum pozwala dostrzec kulturowe powiązania między Chińczykami a Tajami. Ciekawy układ sal, a przede wszystkim bogactwo zgromadzonych eksponatów, jak obrazy, rzeźby czy narzędzia i multimedia, zachęca do poświecenia odrobiny wolnego czasu na zwiedzenie muzeum Thai Hua w sercu starówki miasta Phuket.

Jui Tui Shrine, Phuket.
Jui Tui Shrine, Phuket.

Jui Tui Shrine

Bodaj najbardziej znaną świątynią w obrębie starego miasta jest chińska Jui Tui Shrine, której tradycja sięga co najmniej 1911 roku (tak wynika z zachowanych zdjęć). Bogactwo rzeźb i kolorowych ozdób nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru. To tu mieszkańcy całej wyspy od pokoleń przybywają przeżywać swoje ważne, osobiste wydarzenia, jak np. narodziny dziecka w rodzinie.

Jeśli masz szczęście, trafisz tu również na występy artystów. Należy jednak pamiętać, że obiekt ma charakter sakralny i powinno się w pełni uszanować zwyczaje mieszkańców, którzy mają do Jui Tui Shrine szczególny stosunek.

Thalang Road, Old Twon Phuket.
Thalang Road, Old Twon Phuket.

Thalang Road

Główną ulicą przebiegającą przez Old Town Phuket jest Thalang Road. Zwiedzając miasto, nie sposób ominąć tego uroczego miejsca, w którym życie toczy się praktycznie przez cały czas. Ulica i jej architektura oraz położenie są atrakcjami same w sobie, ale nie powinno się ograniczać się do samego oglądania budynków. Warto do nich wejść, ponieważ w środku kryją się urokliwe sklepiki czy kafejki. Spacer po Thalang Road można połączyć z odwiedzinami na innych ulicach – Montri Road, Thepkasattri Road, Yaowarat Road czy Krabi Road, gdzie znajduje się wspomniane już muzeum.

Niedzielny Market na ulicy Thalang, Phuket Town.
Niedzielny Market na ulicy Thalang, Phuket Town.

Jedną z największych atrakcji Old Town Phuket jest niedzielny targ Phuket Walking Street (Lardyai). Można się na nim zaopatrzyć w suweniry, ubrania czy pyszne jedzenie. Jedną z kafejek, które są chętnie polecane przez turystów, jest Since 1892, gdzie ciasto czekoladowe można popić aromatyczną kawę – chwali się także przygotowywane na miejscu lody Bonito. Z kolei w Eleven Two & Co. można skosztować specjałów kuchni azjatyckich i popić je piwem rzemieślniczym. Inne polecane lokale to Bo(ok)hemian Arthouse, Mac-Chiato House, China Inn Phuket, Kopitiam.

Wielką atrakcją jest także najstarsza apteka na wyspie, w której do dziś handluje się ziołami: Nguan Choon Tong Herbs Shop Thi. Spacer warto uzupełnić o wejście w głąb kolorowej uliczki Soi Romanee Soi Romanee, która łączy Thalang Road z Dibuk Road. Inna rzecz, że nie sposób wymienić wszystkich atrakcyjnych lokali czy sklepików w ścisłym, historycznym centrum Phuket. Jako turysta musisz po prostu poczuć klimat miejsca i samemu obrać szlaki, które zaprowadzą Cię w najbardziej nastrojowe zakątki.

Quenn Sirikit Patk, Phuket Town.
Quenn Sirikit Patk, Phuket Town.

Queen Sirikit Park

Czy wiesz, że pełna nazwa tego zakątka to Suanchalermprakiat 72 Years Queen Sirikit The Buddhist Era 2547 Park? Nie warto jednak zaprzątać sobie głowy tak szczegółowym określeniem, choć zdradza ono okoliczności, w których zagospodarowano tę zieloną przestrzeń. W 2004 roku uczczono w ten sposób 72. urodziny Królowej Tajlandii.

Na przestrzeni 15 tysięcy metrów kwadratowych, między drzewami i na trawie, można zrelaksować się z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Nic dziwnego, że odpoczywają tu zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jedną z ozdób parku jest fontanna złotego smoka wzniesiona w 2006 roku na 60-lecie panowania Króla Tajlandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.