Prowincja Krabi

0
5239
Railay, najsłynniejsza plaża w Krabi.
Railay, najsłynniejsza plaża w Krabi.

Krabi jest jedną z południowych prowincji Tajlandii w południowym regionie kraju, nad Morzem Andamańskim. Znajduje się pomiędzy prowincją Trang a zatoką Phang Nga. Nazwa prowincji nie bierze się z lokalnej popularności krabów, ale ma związek z symbolem reprezentującym region – pieczęć przedstawia skrzyżowane ze sobą dwa syjamskie miecze zwane “krabi”.

Prowincja Krabi.
Prowincja Krabi.

Prowincja Krabi nie jest wśród podróżników tak popularna jak Phuket czy Pattaya choć należą ją uznać za równie piękne miejsce. Można powiedzieć, że prowincja jest dopiero odkrywana przez turystów – pomimo tego ma doskonale przygotowaną infrastrukturę stworzoną z myślą o przyjezdnych. W Krabi ceny są też zauważalnie niższe niż w popularniejszych ośrodkach, co może mieć decydujący wpływ przy planowaniu dłuższego urlopu.

Krabi Town – miasto, z którego dotrzesz wszędzie

Ze stolicy regionu, liczącego 360 tysięcy mieszkańców, nazywającego się tak samo jak prowincja – Krabi Town, można dostać się w niemal każdy zakątek regionu. Z Bangkoku do Krabi jest zaledwie 80 minut samolotem. Miasto skrywa kilka atrakcji i warto spędzić tutaj chociaż jeden dzień, choć należy pamiętać, że służy głównie za węzeł przesiadkowy. W całej prowincji jest szeroki wybór noclegów odpowiednich na każdą kieszeń.

Słynny monument kraba w Krabi Town.
Słynny monument kraba w Krabi Town.

W miejscowościach sąsiadujących z Krabi Town, z którego dostaniemy się niemal wszędzie, znajdują się zarówno luksusowe ośrodki all inclusive przy plażach, jak i klimatyczne bungalowy położone na skraju dżungli – te ostatnie nastawione są przede wszystkim na backpackerów. Można także zatrzymać się w różnych pensjonatach, które stanowią złoty środek pomiędzy dobrą ceną za nocleg a standardem wyższym niż w bungalowach.

W prowincji stykają się najbardziej charakterystyczne dla Tajlandii kultury: buddyzm, oraz islam. Tubylcy nie przebranżowili się masowo z rolnictwa na turystykę jak w innych regionach Tajlandii, dzięki czemu można obserwować codzienne życie przeciętnych Tajów. Mieszkańcy tej urokliwej prowincji są wyjątkowo pomocni i uprzejmi w stosunku do turystów. Ich przyjacielskie zachowanie i filozofia życia w połączeniu z otaczającym pięknem natury tworzą wyjątkowo rajską atmosferę, do której chce się wracać.

Krabi, raj na ziemi?

W Krabi widoki zachwycają zarówno na lądzie, jak i na wodzie oraz pod nią. Linia brzegowa otoczona jest ponad setką wysepek, na które łatwo dostać się za pomocą charakterystycznych łodzi z długą rufą (longtailboat), służących tutaj za taksówki. Na wiele ze wspomnianych wysp można też dopłynąć kajakiem, który łatwo wypożyczyć.

Wyspa Koh Hong.
Wyspa Koh Hong.

Prowincja jest wyjątkowa ze względu na efekty procesów krasowych – można tutaj podziwiać pionowe wapienne skały (mogoty), górujące nie tylko nad płaskim krajobrazem, ale też wystające samotnie z wody, które urozmaicają głęboką zieleń dżungli. Pozostałości krasu to też dziesiątki jaskiń, do których łatwiej wpłynąć kajakiem niż wejść. Sprawa warta jest zachodu, gdyż wiele z jam skrywa stalaktyty czy stalagmity, a w niektórych jaskiniach ukryte są lokalne świątynie.

Phra Nang Cave, jaskinia księżniczki, Krabi
Phra Nang Cave, jaskinia księżniczki, Krabi

Najpopularniejsza ze świątyń to Phra Nang Princess Cave – mała jaskinia wypełniona figurkami i rzeźbami przypominającymi fallusa. Sporym zainteresowaniem cieszy się również znajdująca się około dziesięciu kilometrów od miasta, ukryta w deszczowym lesie i najważniejsza w regionie, buddyjska świątynia Wat Tham Seua (Jaskinia Tygrysa). Swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej fakturze skalnych ścian, które przypominają odciśnięte tygrysie łapy.

Nurkowanie z fajką w Krabi.
Nurkowanie z fajką w Krabi.

Wakacje na wodzie

Będąc w Krabi, warto wybrać się na snorkeling, aby zobaczyć rafy koralowe. Jeśli chcesz zejść głębiej, możliwe jest też wypożyczenie sprzętu do nurkowania. Niektóre wypożyczalnie organizują odpowiednie wyprawy. Dla tych, którzy zechcą zostać na powierzchni, dobrą propozycją będą kajaki, którymi można wypłynąć na ocean. Można też zdecydować się na rejs łodzią długorufową wraz z lokalnym sternikiem.

Charakterystyczne łodzi długorufowe w Krabi.
Charakterystyczne łodzi długorufowe w Krabi.

Prowincja Krabi to wspaniałe plaże z białym piaskiem i ciepłą, turkusową wodą. Najpopularniejsze plaże to długa i piaszczysta Ao Nang Beach oraz Railay Beach, gdzie w sezonie bywa tłoczno. Dla osób pragnących więcej spokoju pozostaje wypoczynek na ukrytej za wapiennymi skałami plaży Ton Sai, która jest idealnym miejscem dla fanów wspinaczki. W prowincji wiele jest miejsc, gdzie można wynająć odpowiedni sprzęt i się wspinać. Dla mniej zaawansowanych organizowane są kilkudniowe kursy.

Smaki Tajlandii

Zmierzając w głąb lądu, można odkryć prawdziwe uroki Tajlandii – przede wszystkim wyjątkową, tajską kuchnię, pełną limonek, papryczek chilli i kolendry. Kuchnia którą trzeba koniecznie spróbować, będąc w Krabi, to z pewnością owoce morza. Dla pasjonatów w Ao Nang organizowane są kursy gotowania tajskiej kuchni. Warto wybrać się na lokalne targowisko, choćby dla samych egzotycznych zapachów i kolorów.

Wyspa Bonda.
Wyspa Bonda.

Bond nie do końca w Krabi

Na wyspie Khao Phing Kan w przyległej prowincji Phang Nga kręcono sceny do „Człowieka ze złotym pistoletem” – jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda. Na wyspie rozgrywa się ostateczny filmowy pojedynek, dlatego często nazywana jest „James Bond Island”.

Kiedy przyjechać

Najlepszy czas na podróż do Krabi to okres między listopadem a kwietniem – jest chłodniej, a deszcze nie są częste. Średnia temperatura w tym regionie to 29 C przez cały rok. Jednak tych, którzy nie obawiają się pory monsunowej i przyjadą w okresie od maja do listopada, urlop będzie kosztował mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.