Railay Krabi

0
7895
Railay, Krabi z widoku ptaka.
Railay, Krabi z widoku ptaka.

Railay jest w rzeczywistości małym półwyspem składającym się z czterech plaż, uważany za istny cud natury licznie odwiedzany przez turystów.  Na tym niewielkim skrawku lądu znajdują się wspaniałe piaszczyste plaże, strzeliste wapienne klify, punkty widokowe, jaskinie i laguny ukryte w klifach. Wszystko w odległości spaceru.

Plaża Railay

Plaża Railay nie jest miejscem, które dostrzeżesz z każdego punktu obserwacyjnego w Krabi, a to ze względu na fakt jej usytuowania między gęsto zarośniętą dżunglą z jednej strony oraz ogromnymi klifami z drugiej. Aby się tam dostać najłatwiej należy popłynąć jedną z długorufowych łódek z Ao Nang lub Nopparat Thara.

Plaża Railey, Krabi.
Plaża Railay, Krabi.

Po przybyciu na Railay od razu rzuca się w oczy brak jakichkolwiek dróg i poruszających się po nich osób oraz samochodów – to sprawia, że  żywo przypomina wyspę. Plaża tez jest dostępna lądem z Ao Nang, lecz trekking nie należy do łatwych i zajmuje sporo czasu.

Półwysep Railay w Krabi.
Półwysep Railay w Krabi.

W skład półwyspu wchodzą cztery najważniejsze rejony, którymi są kolejno Zachodnia Railay i Wschodnia Railay, plaża Phra Nang oraz plaża Ton Sai. Część zachodnia plaży słynie przede wszystkim z przejrzystej niczym lustro wody oraz usytuowanych w pobliżu klifów; oprócz tego można się tutaj również przejść krótką promenadą, gdzie można skosztować pysznego, tajskiego jedzenia w rozsądnych cenach i zaopatrzyć się w pamiątki.
Wschodnią część od zachodniej dzieli zaledwie pięć minut drogi piechotą.

Na Wschodnej Railay znajdują się licznie uczęszczane trakty spacerowe oraz hotele i restauracje oferujące swoje usługi po nieco wyższych niż standardowe cenach. Niestety, głównym minusem tej części plaży jest brak wolnej przestrzeni do opalania się i wylegiwania na piasku. W okolicy znajdują się także inne, mniejsze plaże, na których można równie miło i nieco bardziej kameralnie spędzić czas.

Plaża Railey, Krabi.
Plaża Railay, Krabi.

Odwiedziny na Railay

Kiedy docierasz na Railay, musisz być przygotowany na to, że będziesz mógł tam się poruszać wyłącznie piechotą, na całej plaży nie uświadczysz bowiem żadnego środka transportu, choćby skutera czy roweru. Na szczęście wszędzie jest blisko, więc nie trzeba zbyt długo ciągnąć walizek po piasku. Możesz też być rozczarowany, jeśli na wyspie szukasz głośnych imprez białego rana. Nie znajdziesz nic podobnego pomimo licznych restauracji i barów ciągnących się wzdłuż plaży.

Punkt widokowy na Plażę Railey, Krabi.
Punkt widokowy na Plażę Railay, Krabi.

Z drugiej strony, jeśli jesteś szczęśliwie zakochany i planujesz romantyczne oświadczyny w odległym zakątku świata, nie mogłeś lepiej trafić. Właściciele tutejszych knajpek doskonale wiedzą, jak stworzyć odpowiednią atmosferę do zrealizowania tego kroku, a Twoja ukochana tak zachwyci się rozciągającą się wokół bajkową scenerią, że nie będzie Ci w stanie odmówić.

Wspinaczka na plaży Ton Sai.
Wspinaczka na plaży Ton Sai.

Rozrywki na Railay

Railay ze względu na swoje usytuowanie i ukształtowanie terenu sprzyja amatorom plażowania oraz wspinaczek. Nawet gdy dopiero zaczynasz przygodę z tymi sportami, nie obawiaj się niczego, ponieważ na miejscu za odpowiednią opłatą możesz wynająć instruktora, który nauczy Cię wszystkiego, co powinno się wiedzieć.

Na Railey można wynająć kajaki, świetny pomysł na aktywny wypoczynek,
Na Railay można wynająć kajaki, świetny pomysł na aktywny wypoczynek,

Nie ma też problemu, jeśli chcesz popływać sobie kajakiem po okolicznych wodach, gdyż możesz go pożyczyć od jednej z miejscowych firm turystycznych. Wieczorami warto zostawić sobie trochę czasu na podziwianie przepięknych zawodów słońca, które nigdzie nie są tak urokliwe jak tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.