Wyspa Koh Tup oraz Koh Mor, Krabi

0
4245
Wyspy Krabi: Po środku Koh Tup oraz Koh Mor połączone wąskim pasem odbijającym do Chicken Island, w oddali wyspa Koh Poda.
Wyspy Krabi: Po środku Koh Tup oraz Koh Mor połączone wąskim pasem odbijającym do Chicken Island, w oddali wyspa Koh Poda.

Wyspa Koh Tup często określana jest również jako Koh Tap, Tub Island czy Koh Thap. Pomimo relatywnie niewielkich rozmiarów oraz znikomej liczby tradycyjnych atrakcji turystycznych stanowi ona jeden z najpopularniejszych celów podróży osób udających się do Tajlandii. Koh Tup wraz ze znajdującą się o przysłowiowy rzut beretem wyspą Koh Mor zlokalizowana jest w rejonie archipelagu Mu Koh Poda, w niedalekim, wynoszącym zaledwie około 9 kilometrów sąsiedztwie Ao Nang mieszczącego się nieco bardziej na południowy wschód.

Koh Tup oraz Koh Mor, dwie małe wysepki połączone wąskim pasem.
Koh Tup oraz Koh Mor, dwie małe wysepki połączone wąskim pasem.

Pomiędzy Koh Tup, a Koh Mor oraz Koh Kai (wyspą kurczaka) występuje przepiękne zjawisko zwane rozdzielającym się morzem. W czasie odpływu wody łączące wyspę z jej siostrą bliźniaczką rozstępują się, ukazując piaszczysty pas, po którym można swobodnie przemieszczać się w jedną i drugą stronę.

Wypad na Koh Tup

Znajduje się ona w tajskiej prowincji Krabi i wraz z wyspami Kai, Mor oraz Poda wchodzi w skład archipelagu Poda usytuowanego w obrębie Morza Andamańskiego. Wyspa jest tak mała że słynie przepięknej plaży zalewanej przez morze z obu stron. Plaża ta łączy się z Koh Mor, oraz poprzez tzw. pasek Talay Waek dalej z Koh Kai (Chicken Island) dostępną w zależności od poziomu wody.

Koh Tup, Krabi.
Koh Tup, Krabi.

Miłośnicy wodnych rozrywek także znajdą tutaj coś dla siebie, ponieważ warunki panujące na wyspie i w jej bezpośrednich okolicach sprzyjają pływaniu i nurkowaniu w głębinach morza. Na Koh Tup możesz też oddać się beztroskiemu opalaniu na skąpanej w słońcu plaży.

Koh Tup, Krabi.
Koh Tup, Krabi.

Na klimat na obu wyspach oddziałują w głównej mierze pojawiające się tutaj regularnie wiatry monsunowe, determinujące podział pór roku na deszczową i suchą. Na wycieczkę do Koh Tup najlepiej wybrać się na przełomie roku, w okresie mniej więcej od listopada do kwietnia, kiedy praktycznie nie ma najmniejszych szans na tzw. „złą pogodę”. Na Tub, podobnie jak na wielu innych tego rodzaju wyspach, nie ma żadnych ośrodków miejskich, właściwie są tylko plaża, słońce i Ty.

Dwie małe wysepki Koh Tup oraz Koh Mor Krabi.
Dwie małe wysepki Koh Tup oraz Koh Mor Krabi.

Jak dotrzeć na wyspy Koh Tup i Koh Mor

Aby dotrzeć do wyspy, powinieneś skorzystać z organizowanych co jakiś czas rejsów wycieczkowych z Ao Nang, jakkolwiek powinieneś sobie również uświadomić, że ewentualne wypłynięcie statku uzależnione jest przede wszystkim od liczby chętnych do skorzystania z usługi pasażerów. Można tutaj dotrzeć także, korzystając z oferty tzw. Four Island Tour , gdyż jest to jedna z czterech wysp zaliczanych do tego cyklu jednodniowych podróży.

Koh Tup z pasem łączącym Talay Weak na wyspę "kurczaka".
Koh Tup z pasem łączącym Talay Weak na wyspę „kurczaka”.

Popularność tych wysp zdeterminowana jest przede wszystkim jej specyficznym położeniem. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zdecydowana większość turystów przybywa w te rejony wabiona obietnicą ujrzenia na własne oczy (oraz uwiecznienia na fotografiach) zjawiska zwanego w miejscowym języku Talay Waek, czyli w wolnym tłumaczeniu „rozstania mórz” lub „podzielonego morza”. Występuje ono tylko w trakcie odpływu, a charakteryzuje się tym, że w czasie jego trwania krystalicznie czyste wody opuszczają chwilowo pas piasku łączący Koh Tup i Koh Mor ze zlokalizowaną nieopodal Chicken Island.

Talay Waek, pas łączący Koh Tup z Chicken Island.
Talay Waek, pas łączący Koh Tup z Chicken Island.

Piękne krajobrazy, cudownie miękkie, piaszczyste plaże oraz ciekawa fauna to niejedyne atrakcje czekające na przyjeżdżających tutaj ludzi. Prawdę powiedziawszy, wszystko to mogą oni znaleźć także na innych tajskich wyspach i wysepkach, niekoniecznie usytuowanych w prowincji Krabi.

Nigdzie indziej nie będą jednak mogli ujrzeć na żywo zjawisko rozstępującego się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki morza. W sprzyjających warunkach przestrzeń morska dzieląca Koh Tup od pobliskiej Koh Mor rozdziela się na dwie części, ukazując pas zalanej wcześniej plaży, po którym można przejść suchą nogą z jednej wyspy na drugą.

Koh Tup i Koh Mor.
Koh Tup i Koh Mor.

Kilka słów o Koh Mor

Koh Mor, podobnie jak pobliska Koh Tup, to wyspa tajska znajdująca się w okręgu administracyjnym prowincji Krabi. Obie wyspy dzieli od siebie odległość zaledwie 130 metrów, co sprawia, że podejmując się wycieczki na jedną z nich, warto niejako przy okazji odwiedzić także drugą, choćby dla zasady.

Koh Tup, Krabi.
Koh Tup, Krabi.

Koh Mor – w porównaniu do jej „siostry-bliźniaczki” – cechuje większa pagórkowatość, najwyżej można się tutaj wspiąć na poziom 7 m n.p.m. Jeśli kiedyś w dzieciństwie marzył Ci się pobyt na bezludnej wyspie, możesz uznać, że Twoje najskrytsze pragnienia właśnie się spełniły.

Poza turystami dość tłumnie nawiedzającymi ten uroczy skądinąd zakątek świata nie znajdziesz tutaj żywego ducha, Koh Mor nie ma bowiem żadnych mieszkańców. Na pobyt w zupełnej samotności musisz jednak wybrać odpowiedni moment, przy czym na pewno nie może to być termin odpływu morza.

Chicken Island, wyspa została nazwana od jej charakterystycznego kształtu.
Chicken Island, wyspa została nazwana od jej charakterystycznego kształtu.

Koh Kai czyli Chicken Island

Po drodze warto także zahaczyć o Chicken Island, malutką wysepkę usytuowaną 500 metrów w pobliżu obu sióstr. Przemierzając odległość pomiędzy jedną wyspą a drugą, można poczuć się jak władca mórz nakazujący rozstąpienie się wód na boki.

Takie zjawisko zdarza się co jakiś czas w rejonie Koh Tap i Koh Mor i to właśnie ono stanowi główną wizytówkę obu wysp, ściągając tłumy złaknionych estetycznych wrażeń turystów. Jeśli tylko masz okazję wziąć w nim udział, nie wahaj się. Fotografie w Internecie z całą pewnością nie oddają całego piękna obrazu podzielonego morza.

Na wysp Koh Mor i pozostałe przyległe najłatwiej dostać się zorganizowaną wycieczką połączoną z nurkowaniem z fajką, które można zarezerwować w jednej z wielu agencji w Ao Nang. Najpopularniejsze wycieczki to 3 lub „4 wyspy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.