Wyspy Krabi

2
12770
Południowa strona wyspy Phu Phi Don.
Południowa strona wyspy Phu Phi Don.

Wyspy Krabi to dla wielu turystów swego rodzaju raj na ziemi. Właściwie nie ma co się dziwić takiemu twierdzeniu – piękne miejsca, cudownie piaszczyste plaże, widoki niczym z wakacyjnych pocztówek, woda tak czysta, że można się w niej przejrzeć niczym w lustrze…

Kilkadziesiąt wysp w obrębie Krabi uznaje się za jeden z najważniejszych symboli Tajlandii. Marzysz o wakacjach w prawdziwym raju na ziemi? Zaplanuj wycieczkę do Tajlandii, a konkretnie w rejon Krabi, w którym doświadczysz wielu niezapomnianych wrażeń. Dotyczy to przede wszystkim okolicznych wysp, gdzie znajdziesz ciszę, spokój, piękne widoki i lazurową wodę. Poznaj niektóre z nich – zobacz, dokąd warto pojechać, żeby wyprawa była udana.

Do tego azjatyckiego zakątka turystów przyciągają przede wszystkim malownicze wyspy, na których można zobaczyć okoliczną przyrodę w niemal niezmienionej formie. Przyjezdni, którzy mieli okazję zwiedzić te urokliwe zakątki świata, zachwycają się wszystkimi wyspami, które – choć podobne do siebie – mają też pewne cechy wyróżniające. Wielu turystów ceni sobie na przykład wypoczynek oraz czas spędzony na wyspach Krabi.

Wyspa Koh Phi Phi Don, Krabi.
Wyspa Koh Phi Phi Don, Krabi.

Koh Phi Phi

Pod pojęciem Phi Phi kryje się grupa wysp usytuowanych w prowincji Krabi na południowych krańcach kraju. W stosunku do wspomnianej prowincji znajduje się ona w kierunku północno-zachodnim.

Za największą wyspę tego archipelagu uznaje się Koh Phi Phi Don, jest to też jedyna wyspa, na której mieszkają na stałe ludzie. Następne miejsce pod względem zainteresowania dzierży wyspa Koh Phi Phi Lee, na którą także często przybywają turyści, spragnieni słońca oraz ciepłego piasku oraz odwiedzenie rozsławionej przez amerykański film słynnej plaży Maya Bay.

Wśród pozostałych wysp wyodrębnia się natomiast te, które nie mają żadnych mieszkańców. W ich krajobrazie zwykle dominują jedynie wapienne skały, po których jednak można się wspinać.

Zatoka Kantiang na wyspie Koh Lanta, Krabi.
Zatoka Kantiang na wyspie Koh Lanta, Krabi.

Koh Lanta

Koh Lanta to jedna z wysp usytuowanych na Morzu Andamańskim na zachodzie Tajlandii. Pod względem administracyjnym znajduje się w okręgu Krabi, a konkretnie w jego południowej części.

Powierzchnię wyspy szacuje się na około 340 km2. Większa Koh Lanta Yai cechuje się długością 25 km przy szerokości 6 km. Wyspę zasiedlają głównie mieszkający tutaj od wieków muzułmanie, których liczebność obecnie oscyluje na poziomie około 11 tysięcy.

Na północ od Lanta Yai znajduje się jej siostra – bliźniaczka Lanta Noi. Obie wyspy dzieli od siebie wąski kanał. Na Koh Lanta jest kilka pięknych plaż.

Wsypa Koh Poda, Krabi.
Wsypa Koh Poda, Krabi.

Koh Poda

Koh Poda nierzadko nazywa się też archipelagiem Czterech Wysp. W jego skład wchodzą niezamieszkane wyspy znajdujące się pomiędzy plażą Railay a Koh Phi Phi. Brak miejscowej ludności nie stanowi bynajmniej synonimu spokoju, w szczycie sezonu przybywa bowiem tutaj wielu turystów.

Swoją popularność Koh Poda zawdzięcza przede wszystkim krystalicznie czystym wodom. Wycieczki na tę wyspę poleca się głównie osobom, które pragną pobyć trochę w samotności, a na bardziej zatłoczonych wyspach czy plażach nie jest to możliwe.

Na Koh Poda można dotrzeć głównie dwurufową łodzią, z których większość wypływa z Ao Nang.

Wyspy Krabi: Po środku Koh Tup oraz Koh Mor połączone wąskim pasem odbijającym do Chicken Island, w oddali wyspa Koh Poda.
Wyspy Krabi: Po środku Koh Tup oraz Koh Mor połączone wąskim pasem odbijającym do Chicken Island, w oddali wyspa Koh Poda.

Koh Tup

Wyspę Tup określa się różnymi mianami, jej inne nazwy to na przykład Ko Tap, Koh Thap lub Tub Island. Koh Tup jest usytuowana w archipelagu Mu Koh Poda, na południowy zachód od niej znajduje się Ao Nang.

W jej bliskim sąsiedztwie pozostają Koh Poda oraz Chicken Island. Koh Tup cechuje się relatywnie niewielkimi rozmiarami, wyróżnia ją jednak piękna plaża, a w jej bezpośrednich okolicach występują wyśmienite warunki do uprawiania sportów podwodnych.

Główną atrakcję Koh Tup stanowi cykliczne zjawisko rozdzielającego się morza, w trakcie którego można piechotą przejść dystans między tą wyspą a usytuowaną najbliżej Koh Mor.

Chicken Island, wyspa została nazwana od jej charakterystycznego kształtu.
Chicken Island, wyspa została nazwana od jej charakterystycznego kształtu.

Chicken Island

Tajska nazwa tej wyspy brzmi Koh Kai albo Koh Khai. Pod pojęciem tym kryje się niewielka wysepka przynależąca do archipelagu Poda. Leży w prowincji Krabi, a od Ao Nang dzieli ją osiem kilometrów.

Swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się na jej południowym krańcu skale przypominającej kurczaka. Wyspa ta stanowi swego rodzaju atrakcję dla odwiedzających, którzy podczas rejsów promami chętnie zatrzymują się przy niej, aby ją sfotografować.

W trakcie odpływu morza da się przemierzyć suchą nogą skrawek dzielący Chicken Island od innych wysp w pobliżu. Niedaleko można podziwiać jedyne w swoim rodzaju rafy koralowe.

Wyspa Koh Hong.
Wyspa Koh Hong.

Koh Hong

To kolejna z malutkich wysepek na Morzu Andamańskim, gdzie można w spokoju spędzić czas, uciekając od zatłoczonych ulic Ao Nang czy Phuket. Koh Hong stanowi ona integralną część parku narodowego, stąd można odwiedzać ją tylko w ciągu dnia (nie wolno tam natomiast nocować).

Można tutaj zatem beztrosko się opalać, pływać i nurkować, łowić ryby oraz uprawiać snorkeling.

Wyspia Koh Bamboo, Krabi.
Wyspa Koh Bamboo, Krabi.

Koh Bamboo

Aby uciec od zatłoczonych plaż zatoki Ton Sai na wyspie Phi Phi, warto wynająć łódź długolufową w kierunku Bamboo Island. Ta maleńka wyspa nie przypomina jej wielkich sióstr. Tylko mała plaża z białego piasku, która wynurza się z turkusowa woda.

Wsypa Koh Jum, Krabi.
Wsypa Koh Jum, Krabi.

Koh Jum

Na górzystej wyspie Koh Jum jest tylko kilka samochodów, co sprawia, że jest to jakby dom w połowie drogi pomiędzy Koh Lanta i spokojną idyllą wybrzeży Krabi, z najbardziej ekscytującą aktywnością jaka można tu roić – snorkelingiem. Andaman Beach to główna plażą stanowiąca długi odcinek  piasku z kilkoma bungalowami i domkami na drzewach.

Wyspa Koh Ngai, Krabi.
Wyspa Koh Ngai, Krabi.

Koh Ngai

Koh Ngai w Krabi jest doskonałym miejscem dla miłośników przyrody, szczególnie tych, którzy są także fanami wakacji nad morzem, słońcem i piaskiem. Na wyspie znajduje się kilka wspaniałych raf koralowych wzdłuż wybrzeża, dzięki czemu idealnie nadaje się do nurkowania z rurką.

Koh Ngai znajduje się pod nadzorem Parku Narodowego Mu Koh Lanta i posiada wiele plaż, dużych i małych, z których roztacza się wspaniały widok na malutkie wyspy krasowe i kilka równie znanych pobliskich wysp.

Wsypa Koh Pak Bia, Krabi.
Wsypa Koh Pak Bia, Krabi.

Koh Pak Bia

Koh Pak Bia to mała wyspa należąca do archipelagu Koh Hong. Położona pomiędzy Koh Yao Noi i wybrzeżem Krabi, jest popularnym celem wycieczek po wyspach i wycieczkowiczów w poszukiwaniu spokojnego miejsca na relaks.

Położenie Koh Pak Bia na południowym brzegu zatoki Phang Nga sprawia, że otaczające je wody są bardziej szmaragdowe niż turkusowe, ale nurkowanie z rurką w niewielkiej odległości od głównej plaży pozwala odwiedzającym zobaczyć ogromną gamę gatunków ryb.

Wyspa Koh Rok, Krabi.
Wyspa Koh Rok, Krabi.

Koh Rok

Słynie z nurkowania z rurką, czy też akwalungiem oraz  kempingu, Koh Rok jest pod nadzorem Parku Narodowego Mu Koh Lanta Marine, gdzie obowiązuje opłata za wstęp. Koh Rok składa się w rzeczywistości z bliźniaczych wysp o nazwie Koh Rok Nai i Koh Rok Nok w odległości około kilkuset metrów pomiędzy nimi.

Koh Yao Yai, plaża Lam Haad, Phang Nga.
Koh Yao Yai, plaża Lam Haad, Phang Nga.

Wyspy Koh Yao Yai i Koh Yao Noi

Wyspy Koh Yao Yai i Koh Yao Noi są parą dużych wysp, w rzeczywistości administracyjnie położonych pośrodku zatoki Phang Nga, w równej odległości od Phuket i kontynentalnego Krabi. Podczas gdy tempo rozwoju przyspiesza na Koh Yao Noi w szczególności, wyspy pozostają cichym schronieniem przed turystami tłumnie.

Mapa wysp Krabi:

2 KOMENTARZE

  1. Czy na wymienionych w artykule wyspach mozna nocowac? Jesli tak, to w kwaterach/hotelach czy tylko na wlasna reke?
    Dziekuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.