Bangkok Taxi

4
12376
Typowa taksówka w Bangkoku.
Typowa taksówka w Bangkoku.

Przejazd Taxi jest najwygodniejszym środkiem transportu publicznego w Bangkoku. Relatywnie niskie ceny powodują, iż sam często korzystam z nich nawet do krótkich przejazdów, podróżując natomiast w parę osób można zapłacić mniej niż np. zsumowany zakup biletów i przejazd BTS Skytrain lub Metrem MRT. Przeciętna cena to około 60-80 Baht za dystans 6-10 km.

rodzaje taxi w Bangkoku
Różnokolorowe taksówki w Bangkoku.

Jak rozpoznać Taxi w Bangkoku

Nic trudnego, bangkokijskie taksówki za dobrze oznakowane, wręcz kolorowe – różowe, czerwone, żółte, niebieskie, oraz ich kombinacje. Jedyna różnicą wyróżniający serwis prywatny od publicznego lub zrzeszonej firmy, jest kolor żółto-zielony – tymi samochodami operują prywaciarze, co też odbija się na ich podejściu do pracy i klientów. Czasem kombinują nie chcą włączać licznika, żądając z góry ustalonej, często 3-4 krotnej wyższej ceny.

Pod hotelami i innymi miejscami turystycznymi możemy napotkać naganiaczy na nielegalne nielicencjonowane taksówki, wyglądają one jak normalne samochody, bez oznakowań i charakterystycznych kolorów. Czasem dla zmyłki na górze zamontują znak z napisem Taxi. Odradzam z korzystania z ich usług, kończy się to zazwyczaj 5-6 krotnie wyższą ceną i nie najlepszym serwisem.

Problemy z łapaniem Taxi w Bangkoku

Problem z taksówkarzami w stolicy Tajlandii jest notoryczny, często czytam w miejscowej prasie o ich przekrętach w szczególności na lotnisku międzynarodowym Suvarnabhumi, gdzie świeżo przybyli turyści są łatwym kąskiem na szybkie pieniądze, o lekceważeniu klientów, nie włączaniu licznika, żądaniu ustalonej ceny, czy też jechaniu specjalnie dłuższą trasą. Jak łapać taksówkę na lotnisku Suvarnabhumi opisałem w oddzielnym artykule.

Biorąc taxi w Bangkoku miej też świadomość, że kierowca nie zawsze będzie wiedział gdzie chcesz jechać. Zazwyczaj potwierdza, że wie, taką mają naturę, ale już w takcie jazdy zacznie się dopytywać gdzie dokładnie położony punkt docelowy. Nie ma sensu też machać im mapą przed nosem, bo po prostu nie potrafią z nich korzystać, oni znają dystrykty i główne ulice, dalej kierują się według systemu oznaczania ulicznych Soiów.

Najczęstszym problemem jest odmowa przejazdu, lub żądanie określonej ceny, sytuacja ta ma miejsce głównie w centrum Bangkoku, na ulicy Sukhumvit, gdzie jest duży trafik, przy centrach handlowych i innych ruchliwych miejscach. Kierowcy często też żerują na turystach w pod klubami nocnymi.

Jak łapać taksówki w Bangkoku

Wbrew problemom wyżej wspomnianym, złapanie taxi nie jest trudne. Samochody, które są wolne i nie mają pasażerów, na przedzie szyby po lewej stronie mają zapalony napis ว่าง (łang) oznaczający że są dostępne.

Napis - łang, oznacza ze taksówka jest dostępna.
Napis – łang, oznacza ze taksówka jest dostępna.

Wystarczy zamachać, aby zatrzymać pojazd, następnie otwieramy drzwi i mówimy destynację, kierowca albo zgodzi się albo nie, według przepisów nie może odmawiać, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Prywaciarze z zielono-żółtych taksówek, najczęściej odmawiają. Jeszcze przed wejściem do samochodu najlepiej grzecznie przypomnieć kierowcy aby włączył taksometr – Pai Meter Krap/Ka. Jeśli zgodzi się, wsiadamy. Sprawdzamy czy włączył licznik i spokojnie jedziemy. Jak już wspominałem wcześniej, kierowca może nie wiedzieć dokładnie gdzie chcemy jechać, dobrze jest mieć zapisany adres po tajsku, albo w przypadku braku jakiegokolwiek porozumienia, telefon do znajomego Taja. Możemy też śledzić trasę na Google Maps, często to pomaga, lecz nie ma większego sensu pokazywanie tych map kierowcy, może jedynie z tajską nazwą na telefonie.

Najczęstszym problemem dla turystów jest język, tajski ma 5 tonów, i złe wypowiedzenie nazwy skutkuje niezrozumieniem, lub skojarzeniem z innym miejscem, dlatego też pomocne jest zapisanie adresu po tajsku. Jeśli wracacie do hotelu, warto wcześniej wziąć wizytówki i pokazać je kierowcy.

W przypadku odmowy łapiemy do skutku, w Bangkoku jest pełno taksówek, w szczególności w nocy. Trzeba być wytrwałym, wyjątkowo w miejscach turystycznych i na ulicy Sukumvit, w pobliżu Asoke, Nana, Chit Lom, i Thong Lor.

Oficjalny cennik taksówek w Bangkoku.
Oficjalny cennik taksówek w Bangkoku.

Ceny taksówek w Bangkoku

Za przysłowiowe trzaśniecie drzwiami płaci się 35 Bahtów, licznik pozostaje bez zmian za pierwsze dwa kilometry. Następnie cena wzrasta o 2 THB co kilometr. Stanie w korkach, lub poruszanie się z prędkością poniżej 6 km/h jest płatne około 1.5 THB za minutę.
Zalecam też przygotowanie drobnych, gdyż kierowcy mogą nie mieć reszty, zazwyczaj gdy na liczniku jest cena np. 67 THB – wezmą 70 bez wydawania, to powszechna praktyka.

Bezpieczeństwo korzystania z taksówek w Bangkoku

Generalnie taksówki w stolicy Tajlandii są bezpieczne, ale trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy, mentalności kierowców i ogólnie Tajów. Są pewnie różnice kulturowe, które należy zrozumieć aby bezproblemowo poruszać się po Tajlandii nie tylko taksówkami ale generalnie w tutejszym otoczeniu.

Po pierwsze Tajowie nigdy nie wchodzą sobie w drogę, nie sugerują, że ktoś czegoś nie wie, lub popełnił błąd, utrata publicznie twarzy to najgorsza rzecz. Kierowcy uważają się za zawodowców więc zbytnie natarczywe sugerowanie co i jak mają robić, może spotkać się z ich dezaprobatą, zdenerwowaniem. Najgorszym zachowaniem jest wytykanie, oskarżanie ich o oszukiwanie, zbyt długą jazdę itp. Prawda jest, iż czasem przycinają parę Bahtów, ale czy jest sens o to kłócić się? Na wakacjach nie warto tracić czas o parę groszy, co niestety czyni przeciętny Kowalski. Musze tutaj przypomnieć, że kierowcy wożą ze sobą, kije bejsbolowe, a nawet pistolety.

Generalnie są mili uśmiechnięci, ale jak ktoś zaczyna ich oskarżać, krzyczeć, wyzywać, zbyt dużo przyjmą oszczerstw od klienta, wtedy tracą równowagę i robi się bardzo niemiło, mogą stracić panowanie, zacząć krzyczeć, wyciągną kij bejsbolowy, albo i miecz, jak to miało miejsce gdy pewien arogancji amerykan oskarżył kierowcę o złą jazdę i zawyżony rachunek o 50 THB, rzucił w nim kubkiem od kawy, zdenerwowany kierowca stracił równowagę, wyciągnął miecz i uderzył klienta, który wykrwawił się i zmarł na miejscu pod kawiarnią.

Powyższy przykład jest dość ekstremalny, to rzadkość, przytaczam go celem zwrócenia uwagi iż wysokie ego nie zawsze jest pomocne.

Nasza polska mentalność wytykania ludziom błędów, nie ma tutaj zastosowania i raczej może nam uprzykrzyć życie. Pamiętaj, gdy jesteś w obcym kraju postaraj się poznać jego kulturę. Dla Tajów najważniejsze jest zachowanie twarzy.

Oznaczenia taksówek oraz skargi

Niektóre hotele, oraz serwis na lotnisku wydają bilety, ze spisaną rejestracją taksówki, celem zapewnienia bezpieczeństwa oraz możliwości zgłoszenia skargi.

licencja kierowcy taxi Bangkok
zdj. górne – dane kierowcy znajdują się po lewej stronie przedniej szyby; dolne – nr. rejestracyjny na tylnich drzwiach

Dla bezpieczeństwa pasażerów w samochodzie możemy znaleźć dane kierowcy, na przedniej szybie po lewej stronie znajduje się jego nazwisko, zdjęcie z numerem licencji. Dodatkowo na tylnych drzwiach znajdziemy numer rejestracji samochodu. Jeśli po wejściu do samochodu brakuje tych danych w szczególności zdjęcia z nazwiskiem na przedzie, odradzam wysiąść i wziąć inna taksówkę.

Nr telefonu pod którym można składać skargę na kierowcę.
Nr telefonu pod którym można składać skargę na kierowcę.

Skargi można zgłaszać pod numerem 1584 (Land Transport Department Hotline), lub 1197 (numer policyjnej drogówki). Na drzwiach taksówki po zewnętrznej stronie znajdują się numery telefonów korporacji, w której kierowca jest zrzeszony, tam też można wysyłać zgłoszenia.

Dodatkowo rząd utworzył specjalną aplikację gie można raportować nieuczciwych kierowców. Aplikacja na Iphona, oraz na Androida.

Bangkokijskie Taksówki zamawiane przez aplikacje

Bangkok nie odstaje pod względem nowoczesnych rozwiązań. Uber nie muszę chyba nikomu przedstawiać, serwis jest dostępny także w stolicy Tajlandii. Ma dobry serwis i ceny niewiele wyższe od normalnych taxi. Ma tez z góry ustalone ceny za transfery lotniskowe np. z Don Mueang do centrum Bangkoku 300THB. (Od kwietnia 2018 roku Uber wycofał się z operacji w Azji Poł.- Wsch).

W mieście mamy także GrabTaxi, polecam tą aplikację ze względu na ceny i dobry serwis. Wystarczy wybrać gdzie chcemy jechać, aplikacja obliczy koszt, kontaktować z kierowcą możemy się za pomocą czatu lub telefonu. Dodatkowo w serwisie znajdziemy transfery taksówkami motorowymi.

Cennik GrabTaxi.
Cennik GrabTaxi.

Korzystając rezerwacji poprzez aplikacją unikamy wszystkich problemów związanych z łapaniem taksówki, przekrętów kierowców i ich humorów, długiego stania i wyczekiwania na ulicy na samochód, a co ważniejsze rozliczenia bezgotówkowe, co do jednego Bahta, bez zaokrąglania cen w górę, jeśli mamy 81 THB do na liczniku tyle zapłacimy, nie 90 THB jak to często ma miejsce w zwykłej taksówce.

Szacowanie ceny przejazdu w GrabTaxi.
Szacowanie ceny przejazdu w GrabTaxi.

Kierowcy GrabTaxi  orientują się w mapach i generalnie nie wybierają dłuższych tras, aby przyciąć parę złamanych Bahtów. Za pomocą aplikacji możemy też oszacować cenę przejazdu np. z centrum spod hotelu Baiyoke Sky na lotnisko Suvarnabhumi, będzie oscylować około 259-311THB. Polecam.

Jest jeszcze trzecia firma All Thai Taxi, przyznam korzystałem tylko raz, więc nie mogę zbytnio wypowiedzieć się na ich temat, zadowolony jestem z GrabTaxi.

4 KOMENTARZE

  1. Czy ten Grabtaxi to darmowa aplikacja? Czy musi być włączony internet ? Czy działa też off line? Dziękuje za odpowiedź 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.