Kolejka naziemna BTS Skytrain w Bangkoku

0
18774
Kolejka naziemna BTS Skytrain w Bangkoku.
Kolejka naziemna BTS Skytrain w Bangkoku.

Kolejka naziemna BTS Skytrain to obok podziemnego Metra MRT popularny i wygodny środek publicznego transportu w Bangkoku. Niektórzy nazywają pociąg jeżdżącą lodówką ze względu na panującą tam klimatyzację.

Mapa transportu publicznego w Bangkoku linii BTS, MRT i Airport Link.
Mapa transportu publicznego w Bangkoku linii BTS, MRT i Airport Link.

BTS Skytrain biegnie przez wszystkie ważniejsze dystrykty i główne węzły komunikacyjne w Bangkoku, z północnej Mo Chit do południowej stacji Bearing (linia Sukhumvit) i od Stadionu Narodowego w centrum do stacji Bang Wa (linia Silom) położonej po drugiej stronie rzeki Chao Praya w zachodniej części miasta. Kolejka porusza się szybko i sprawnie, pozwalając ominąć wiecznie panujące korki w stolicy.

Linie BTS Skytrain

Dwie linie (Sukumvit i Silom) BTS łączą się na stacji Siam zaraz przy centrum handlowym Siam Paragon w centrum Bangkoku, będącym głównym miejscem przesiadki między nimi, ale także krzyżują się z Metrem MRT na stacjach BTS Asoke – MRT Sukhumvit, BTS Sala Daeng – MRT Silom oraz BTS Chatuchak – MRT Mo Chit. Podłączone są także przy BTS Saphan Taksin z przystanią Sathorn publicznych łodzi na rzece kursujących w kierunku północnym do prowincji Nonthaburi. Dodatkowo BTS Phaya Thai łączy z początkową stacją szybkiej kolejki na lotnisko Suvarnabhumi zwanej Aiport Link.

Pociągi kursują średnio co 3 – 6 minuty od godziny 6 rano do 24. Ostatni pociąg odjeżdża między 23:30 a 23:50. Ceny biletów zaczynają się od 15 Bahtów za jeden przystanek. Należy pamiętać, że pociągi mogą się być przeładowane w godzinach szczytu (07:00 – 09:00 oraz 16:00 – 19:00) w szczególności na stacjach przesiadkowych z MRT oraz na BTS Siam.

Cennik przejazdów pomiędzy stacjami BTS Skytrain w Bangkoku.
Cennik przejazdów pomiędzy stacjami BTS Skytrain w Bangkoku.

Bilety w BTS Skytrain

Na każdej stacji bilety można kupić w specjalnych automatach wrzucając do nich monety, jeśli nie mamy drobnych, pieniądze można rozmienić w kasach przed bramkami wejściowymi na stację.

Jednorazowy bilet BTS.
Jednorazowy bilet BTS.

Kasy te nie sprzedają bezpośrednio biletów jednorazowych i aby je kupić wystarczy spojrzeć na mapę, zobaczyć gdzie chcemy jechać, wcisnąć guzik z odpowiednią ceną. Następnie wrzucić monety.

Maszyny wydające bilety jednorazowe BTS.
Maszyny wydające bilety jednorazowe BTS.

Dobrym rozwiązaniem dla osób planujących dłuższy pobyt są bilety-karty magnetyczne BTS Smart Pass, które można nabyć w kasach i mogą być doładowane do maksymalnie 4000 THB. Ważność takiej karty to 5 lat, przy zakupie płaci się depozyt 100 THB. Są one wygodne gdyż nie trzeba czekać w kolejkach przed automatami wydającymi bilety i od razu przejść przez bramki.

Bilety na Skytrain wielorazowe na doładowanie.
Bilety na Skytrain wielorazowe na doładowanie.

Ma to dla mnie duże znaczenie podczas przemieszczania się w Bangkoku w godzinach szczytu, gdzie kolejki po bilety na stacji Asoke, Siam czy Mo Chit są bardzo długie.

Dla turystów planujących 1 dniowe częste przemieszczanie się BTS Skytrain polecam 1 dniowe bilety bez limitu jazd za 120 THB.

Kasy rozmieniające gotówkę i sprzedające bilety jednodniowe oraz wielorazowe.

BTS oferuje także bilety miesięczne

– 15 przejazdów ważnych 30 dni, 25 THB za pojedynczy przejazd niezależnie od ilości stacji w cenie 375 THB.
– 25 przejazdów, 23 THB za pojedynczy przejazd, cena 575 THB.
– 40 przejazdów, 21 THB za pojedynczy przejazd, cena 840 THB.
– 50 przejazdów, 20 THB za pojedynczy przejazd, cena 1000 THB.

Czy są zniżki dla studentów? Tak ale tylko dla miejscowych, należy posiadać przy sobie legitymację jednej z uczelni/uniwersytetu w Tajlandii.

Ceny dla dzieci

Polityka cenowa w Tajlandii dla dzieci jest dość dziwna i w przypadku BTS Skytrain liczy się nie wiek, ale wzrost i tak dzieci mierzące do 90 cm wzrostu mogą jechać za darmo. Powyżej traktowane są jak osoby dorosłe.

Centymetr mierzący wzrost dzieci na stacji BTS Skytrain.
Centymetr mierzący wzrost dzieci na stacji BTS Skytrain.

Bezpieczeństwo w BTS Skytrain

Generalnie nigdy jeszcze nic nie stało się w Bangkoku z udziałem kolejki naziemnej oprócz prób samobójczych. Mimo to możemy zostać poproszeni o pokazanie bagażu a nawet jego otwarcie zaraz po przejściu przez bramki.

Centrum Informacji Turystycznej znajdują się na stacjach Saphan Taksin, Phaya Thai oraz Siam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.