Transport z Bangkoku do Pattaya

0
26150
Autobus z Bangkoku do Pattaya.
Autobus z Bangkoku do Pattaya.

Do nadmorskiego kurortu Pattaya z Bangkoku jest zaledwie 140 km można dostać się na parę sposobów: autobusem, vanem lub taksówką. Czas przejazdu w zależności od środka transportu oraz sytuacji na drogach w szczególności wydostanie się z zakorkowanego miasta zamyka się w przedziale 1.5-2.5 godziny.

Autobus Bangkok - Pattaya.
Autobus Bangkok – Pattaya.

Autobus z Bangkoku do Pattaya

W stolicy Tajlandii mamy parę dworców, z których odjeżdżają autobusy do Pattaya. Pierwszy z nich Eastern Bus Terminal jest najbardziej wygodny gdyż znajduje się bezpośrednio przy stacji kolejki naziemnej BTS Ekkamai. Wystarczy kierować się do wyjścia nr. 2 i przejść 50 metrów w górę ulicy Sukhumvit. Po wejściu na stacje znajdują się kasy gdzie kupujemy bilety za 108THB. Autobusy odjeżdżają co 30 minut od godziny 5 rano do 23.

Dworzec autobusowy na Ekkamai w Bangkoku.

Osoby przebywające w północnej części Bangkoku mogą odjechać z Northern Bus Terminal (Morchit 2), który nie ma bezpośredniego połączenia z miejską komunikacją. Wysiadamy przy najbliższych stacjach BTS Mo Chit, MRT Kamphaeng Phet i dalej taxi lub Moto taxi.
Dworzec jest bardzo duży, najlepiej podejść na informację i zapytać gdzie można kupić bilety. Autobusy podobnie jak na wschodniej stacji odjeżdżają co 30 minut od godziny 4.30 rano do 22. Bilety 108THB oraz 117THB w zależności od trasy.

Kasa biletowa na dworcu Ekkamai w Bangkoku.
Kasa biletowa na dworcu Ekkamai w Bangkoku.

Południowy dworzec New Southern Bus Terminal (Sai Tai), którego lokalizacja jest dość niekorzystna i rzadko stamtąd odjeżdżają turyści. Głównie odjeżdżają stamtąd autobusy do południowej cześć kraju. Jeśli już jesteście w okolicy zwróćcie uwagę iż autobusy odjeżdżają tylko w godzinach: 8, 10, 12, 14, 16. Bilet 108THB.

Mamy jeszcze mniejszy dworzec w dzielnicy Bang Na, do którego można dostać się wysiadając na stacji BTS Bang Na a następnie taxi lub moto taxi. Bilety 108THB. Autobusy odjeżdżają co 30 minut od godziny 5.30 rano do 21.

Kasa biletowa na dworcu w Pattaya.
Kasa biletowa na dworcu w Pattaya.

Ze wszystkich powyższych terminali autobusowych wybieram odjazd ze stacji wschodniej na Ekkamai, gdyż jest bezpośrednio połączony z kolejką Skytrain BTS, jedyną wadą jest to jeszcze centrum Bangkoku i autobus musi przedrzeć się przez zawsze zakorkowaną ulicę Sukhumvit, następnie udaje się na stację w Bang Na i jest to najwolniejsza w sumie cześć przejazdu. Godziny szczytu mogą znacznie spowolnić wyjazd z Bangkoku.

Songthew na dworcu autobusowym w Pattaya.
Songthew na dworcu autobusowym w Pattaya.

Autobusy ze wszystkich stacji Bangkoku obsługiwane przez tą samą firmę Roong Reung Coach kończą na Pattaya Bus Terminal w północnej części miasta, skąd już niedaleko do plaży i części turystycznej. Na dworcu znajdują się tzw. Songthew albo Baht Bus – Toyoty Pickup które kursują wokół miasta za 10-20THB. Wystarczy wsiąść na pakę i czekać aż samochód zapełni się. Songhtew będzie jechać w stronę tzw. pierwszej linii – ulicy Beach Road i dalej do Walking Street.

Autobus do Pattaya z lotniska Suvarnabhumi

Bardzo dobrym połączeniem jest autobus z lotniska Suvarnabhumi do Pattaya. I nie jest to opcja tylko dla osób świeżo przybyłych do Tajlandii ale dla wszystkich, gdyż na lotnisko można dojechać szybką kolejką Airport Link a stamtąd wziąć autobus.

Po wylądowaniu, czy też przybyciu szybkim pociągiem na lotnisko, należy kierować się na pierwsze piętro (Level 1 – czyli parter w Tajlandii) do bramy numer 8. Tam dostaniemy bilety nie tylko do Pattaya ale i do innych miejscowości. Turyści, którzy ledwo co przybyli musza pamiętać o wcześniejszej wymianie waluty. Bilety 120THB, autobusy kursują co godzinę od 7 rano do 22, zatrzymują się w Pattaya na 3 przystankach: skrzyżowanie North  Pattaya naprzeciwko szpitala , South Pattaya naprzeciwko Big C  i stacja końcowa biuro przy Thappraya road (zaraz niedaleko plaży Jomtien). Kursy o 21 i 22 zatrzymują się wyłącznie przy północnej stacji.

Autobus z lotniska jest dość szybszy niż z Ekkamai i innego dworca gdyż z Suvarnabhumi do Pattaya prowadzi już tylko autostrada i nie musi przedzierać się przez zakorkowaną stolicę.

Typowa taksówka w Bangkoku.
Typowa taksówka w Bangkoku.

Taxi do Pattaya z Bangkoku

Najwygodniejszą i stosunkowo niedrogą opcją wydostania się z Bangkoku do Pattaya jest taksówka, gdyż za 140 km cena oscyluje w granicach 1100-2000THB.
Taxi można złapać bezpośrednio gdziekolwiek na ulicy, czasem potrzeba trochę cierpliwości gdyż nie każdy kierowca ma w planach jechać od razu do Pattaya. Cena tutaj jest już zazwyczaj ustalana z góry.

Bardzo przydatna aplikacją do zamawiania taksówek jest GrabTaxi
Bardzo przydatna aplikacją do zamawiania taksówek jest GrabTaxi.

Dobrym rozwiązaniem jest GrabTaxi, aplikacja za pomogą której możemy spokojnie siedząc w hotelu zamówić transport jednocześnie znając cenę. Polecam.

Vany na stacji Ekkamai.
Vany na stacji Ekkamai.

Van z Bangkoku do Pattaya

Z tej samej stacji co autobusy na Ekkamai odjeżdżają vany za 130THB w jedną stronę – moim zdaniem opcja mniej wygodna choć troszkę szybsza. Sam preferuję jednak większy autobus ze względu na możliwość wyciągnięcia nóg oraz transport bagażu, którego nie można zabrać ze sobą do małego vana – tutaj pozostaje jedynie plecak.
Zaletą dla niektórych być może jest to iż jadą do plaży Jomtien, więc nie będzie potrzeby dojeżdżania dwoma Songthew-ami z północnej Pattaya gdzie zatrzymuje się autobus.

Transport z Pattaya do Bangkoku

Logicznie możemy wrócić z Pattaya do Bangkoku tą samą trasą. Autobusy odjeżdżają z dworca przy North Pattaya Road i kierują się podobnie do stacji Ekkamai, Mo Chit 2, Bangna oraz Sai Tai. Cena ta sama 108THB i odjazd analogicznie co 30 minut.

W przypadku dojazdu na lotnisko Suvarnabhumi należy udać się na stację przy Thappraya Road naprzeciwko restauracji Pan Pan. Autobusy odjeżdżają co godzinę od 7 rano do 21.

Van możemy złapać przy dużym centrum handlowym Central Festival w centralnej części Pattaya. Odjeżdżają w momencie zapełnienia busa.

Taksówki łapiemy w centrum miasta choć najłatwiej jest przy dworcu na North Pattaya Road. Tam spotkamy kierowców którzy przywieźli klientów do Pattaya i czekają na okazję aby nie wracać na pusto.

Można też zarezerwować taksówkę dosłownie na każdym kroku jest pełno agencji – na lotniskoo ceny są dość konkurencyjne bo już od 800THB.

Autobusem z lotniska do hotelu w Pattaya

Jest jeszcze jedna możliwość, firma transportowa Bell Travl Service, która przewozi turystów z lotniska Suvarnabhumi (parter – Level 1 brama nr 7) do hotelu. Po dojechaniu do biura firmy w Pattaya rozwozi klientów do ich zarezerwowanych hoteli vanami. Cena 250THB.

W odwrotnym kierunku mamy serwis od hotelu w Pattaya do hotelu w Bangkoku obsługiwane vanami oraz głównym autobusem. Cena 400THB. Godziny oraz więcej info na ich stornie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.