Wakacje w Tajlandii

0
4563
Phuket Tajlandia
Phuket Tajlandia

Tajlandia wydaje się miejscem idealnym na wakacje dla całej rodziny. Azjatycki kraj rozciąga się od górzystej północy po nadmorskie południe, a sama Zatoka Tajlandzka kryje w sobie wiele wspaniałych wysp, chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata. Mapa Tajlandii to przydatna rzecz, jeśli pragniemy zobaczyć prawdziwy raj na Ziemi.

Kraina Świątyń

Tajlandia stanowi opokę buddyzmu, czego przejawem są rozliczne świątynie napotykane dosłownie w każdym zakątku kraju. Te najbardziej zabytkowe mają nawet kilkaset lat, a ich budowa splatała się z okresem jeszcze średniowiecznych podbojów i kształtowania granic państw południowej Azji.

Wat Rong Khun, Biała Swiątynia w Chiang Rai.

Szczególnie wiele obiektów sakralnych znajduje się w okolicach rzeki Ping, w mieście Chiang Mai. W samych tylko murach miasta znajdziemy kilkadziesiąt świątyń, dalsze trzysta w bliskiej okolicy. Mówimy tu o budowlach datowanych nawet na XIII wiek, więc jeśli dotąd kojarzyliśmy średniowiecze jedynie z europejskim budownictwem, pora zmienić wyobrażenia.

Niesamowitym arcydziełem sztuki jest Biała Świątynia – Wat Rong Khun w prowincji Chiang Rai, przyciągająca uwagę tysięcy turstów.

Robiący niemałe wrażenie słynny kompleks Wat Phra Kaew ze Szmaragdowym Buddą znajduje się w Bangkoku – warto zanotować tę nazwę!

Wat Phra That Pha Son Kaew w prowincji Petchabun.
Wat Phra That Pha Son Kaew w prowincji Petchabun.

Zwiedzanie świętych miejsc buddyzmu to nie tylko okazja do refleksji we wschodnim duchu, ale również prawdziwa uczta architektoniczna. Na przykład w Pattaya, kojarzącą się przede wszystkim z plażą czy rozlicznymi rozrywkami, kryje się niezwykłe Sanktuarium Prawdy, które w całości wykonano z drewna tekowego, nie łącząc elementów żadnymi metalowymi częściami, nawet jednym małym gwoździem. To trzeba zobaczyć na własne oczy.
Część świątyń stanowi kompleksy o charakterze muzealnym, więc niektóre wejścia są płatne. Z kolei inne obiekty kultu są regularnie odwiedzane przez wyznawców Buddy, dlatego w trakcie zwiedzania należy pamiętać o uszanowaniu religijnych praktyk lokalnej społeczności. Będąc w Tajlandii, nietrudno natrafić zupełnie przypadkowo na małą, zniszczoną, opuszczoną świątynię, gdzieś w głębi dżungli. Tak, z całą pewnością Tajlandia to prawdziwa kraina świątyń wybudowanych na przestrzeni setek lat.

Ramajana, tajska mitologia.

Kultura

Tajlandia posiada bogatą i piękną tradycję, widoczną na każdym kroku. Kalendarz księżycowy wyznacza buddyjskie święta, które zawsze obchodzone są w tradycyjnym charakterze, nierzadko towarzyszą im huczne kolorowe obchody oraz niesamowity klimat.

Plaże, morze, palmy

Tajlandia jest nawiedzana jednak przede wszystkim ze względu na klimat sprzyjający wypoczynkowi w iście rajskich warunkach. Piaszczyste, czyste plaże. Przejrzysta, ciepła woda, szczególnie w Zatoce. Słońce pozwalające przywieźć azjatycką opaleniznę. A do tego szereg atrakcji dla aktywnych!

Snorkeling na jednej z wysp Tajlandii.
Snorkeling na jednej z wysp Tajlandii.

Nurkowanie i snorkeling stanowi w Tajlandii wręcz kultową atrakcję dla turystów. Stosunkowo niewielkim wysiłkiem można samodzielnie dotrzeć do raf koralowych, mieniących się tysiącem naturalnych barw. Wśród roślin wiją się morskie stworzenia, od maluteńkich rybek po całkiem spore rekiny. Prym w tej kategorii wiedzie malownicza wyspa dla nurków (i nie tylko) Koh Tao. Równie ładnie prezentuje się malutka, ale udostępniona turystom wyspa Koh Samet. Jeśli szukasz widoków „jak z obrazka”, w tym miejscu w zasadzie każdy kadr mógłby trafić na pocztówkę.

Na Samui piaszczystym plażom towarzyszą malownicze klify. Na Phuket, największej wyspie należącej do państwa Tajów, turyści wysiadający z samolotów mogą, poza plażowaniem na pięknych plażach, też wyruszyć na zwiedzanie szlaków sięgających wysokości 500 m n.p.m. Na nieco mniejszej Koh Chang im głębiej w ląd, tym więcej ciekawych wodospadów, a na samych plażach można wynająć przytulne bungalowy.

Zabawa do białego rana

Nie ma co ukrywać, że często udajemy się do Tajlandii, by oderwać się od codzienności i wypocząć całym sobą. Z pewnością pomocne okazują się rozliczne imprezy, organizowane praktycznie wszędzie, gdzie pojawi się choćby garstka turystów. Szczególnie kultowym miejscem wydaje się Koh Phangan – wyspa, na której w blasku pełni księżyca niektórzy imprezowicze przebrani we fluorescencyjne bawią się do białego rana na plaży.

Full Moon Party, na plaży Haad Rin, Koh Phangan
Full Moon Party, na plaży Haad Rin, Koh Phangan

Oczywiście w całej Tajlandii nie brakuje barów, pubów, klubów i dyskotek, zarówno w kurortach, jak i większych ośrodkach miejskich. Jeśli chcesz zetknąć się z osobami z zupełnie innego kręgu kulturowego – tu zrobisz to na każdym kroku.

Smaki Tajlandii

Kuchnia tajska, będąca wypadkową wpływów chińskich oraz indyjskich, nabrała oryginalnych cech, coraz bardziej docenianych także w Polsce. Podczas pobytu w Tajlandii warto spróbować jak najwięcej lokalnych specjałów – zarówno w hotelowych restauracjach, jak i w zwykłych, przydrożnych budkach.

Kuchnia Tajska.
Kuchnia Tajska.

Obojętnie, gdzie się znajdziemy, czy jest to Ayutthaya, Kanchanaburi, Sukhotai, czy region Isan, wszędzie trafimy na specyficzne, tajskie przysmaki. O wyjątkowości kuchni Tajów decyduje komponowanie między innymi mleczka kokosowego, imbiru, limonki, trawy cytrynowej i owoców morza. Pycha!

Miasto tysiąca oblicz

Jest w Tajlandii takie miejsce, które tworzy osobną kategorię turystyczną. Bangkok – tu splatają się wielkomiejski luksus i proza codziennego życia. Wielki biznes, globalna turystyka i tysiące miejsc, które warto zobaczyć. Specyficzna topografia Bangkoku rozrzuca atrakcje na naprawdę dużym terytorium, a bez przewodnika może być ciężko odnaleźć się w gąszczu azjatyckich ulic. Jedno jest pewne: spędzisz tu wakacje swojego życia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.